Արա Բաբլոյանին և Արսեն Բաբայանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել 02/24/2020   17:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի մեղադրանքները փոփոխվել են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՔԾ-ից։
«Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով, իսկ Արսեն Բաբայանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով: Վարույթն իրականացնող մարմինը նրանց վերաբերյալ քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցները բավարար է համարել` գործով մեղադրական եզրակացություն կազմելու և գործը դատարան ուղարկելու համար, որի մասին հայտնվել է մեղադրյալներին ու նրանց պաշտպաններին, և գործի նյութերը տրամադրվել են նրանց` ծանոթանալու համար»,- հայտնեցին ՀՔԾ-ից։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դատախազությունը երկրորդ անգամ չէր հաստատել Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և այն ուղարկել է ՀՔԾ` լրացուցիչ քննության։ Ըստ դատախազության՝ արարքը սխալ է որակվել ՀՔԾ-ի կողմից։
«Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռքբերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Արա Բաբլոյանի արարքը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների, իսկ Արսեն Բաբայանի արարքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներին: Հետևաբար դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը ընդունած՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշմամբ անհրաժեշտ է համարել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով փոփոխել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքը և նրանց առաջադրել նոր մեղադրանքներ»,- փետրվարի 10-ին հայտնել էին դատախազությունից։
Ցուցումից մեկ շաբաթ անց պարզ օր դարձել , որ ՀՔԾ քննիչը չի շտապում վերաորակել Ա.Բաբլոյանին եւ Ա.Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները եւ առարկություն է ներկայացրել հսկող դատախազի ցուցումի դեմ։ Դատախազությունն էլ իր հերթին մերժել է ԱԺ նախկին նախագահ Ա. Բաբլոյանին և աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Ա. Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու դատախազի ցուցումի դեմ ՀՔԾ քննիչի ներկայացրած առարկությունը։
17:24 19/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՀիշեցում. Հանրային ծառայողներն իրավունք չունեն աշխատանքային ժամին նախընտրական քարոզչություն անել

Аре Баблояну и Арсену Бабаяну предъявили новые обвинения 02/24/2020   17:30  |  Криминальная хроника
Бывшему спикеру Национального Собрания Армении Аре Баблояну и экс-заместителю главы аппарата НС Арсену Бабаяну изменили обвинения. Об этом “ФактИнфо” в ответ на запрос заявили в Специальной следственной службе Армении.
“Аре Баблояну предъявлено обвинение по части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") и части 1 статьи 314("Служебный подлог"), а Арсену Бабаяну – по части 2 статьи 38-308(“Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия")  и части 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Орган, осуществляющий производство, посчитал добытые по уголовному делу в их отношении доказательства достаточными для составления обвинительного заключения и отправки дела в суд, о чем поставил в известность обвиняемых и их адвокатов и предоставил им материалы дела для ознакомления”, - сообщили в ССС.
Арсену Бабаяну инкриминиовали часть 1 статьи 38-300(“Пособничество в узурпации государственной власти”) и часть 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
Прокуратура Армении дважды не утвердила обвинительное заключение и направила дело в ССС на дополнительное расследование.
"По совокупности добытых следствием доказательств деяние Ары Баблояна, предположительно, соответствует признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА, а деяние Арсена Бабаяна  - признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-308("Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Следовательно, прокурор, осуществляющий процессуальный надзор, решением о возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования в порядке, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, счел необходимым изменить предъявленное обвиняемым обвинение  и предъявить им новые обвинения”, - сообщили ранее в Прокуратуре.
Спустя неделю после указания, стало известно, что следователь ССС не спешит с переквалификацией инкриминируемых Баблояну и Бабаяну деяний. Он представил возражения против указания прокурора, осуществляющего надзор.
В свою очередь Прокуратура отклонила представленные следователем ССС возражения против указания прокурора об изменении обвинений, обвинений, предъявленных Баблояну и Бабаяну.