Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը դանիացի խորհրդարանականների հետ 02/19/2020   16:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Դանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 18-ին հանդիպել է Դանիայի խորհրդարանի՝ Ֆոլկետինգի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բերթել Հարդերի, եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Եվա Կյեր Հանսենի եւ արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի պատգամավորների հետ:
Դանիայի խորհրդարանի պատգամավորների խնդրանքով հայկական պատվիրակության անդամները ներկայացրել են Հայաստանում սկիզբ առած բարեփոխումներն ու Թավշյա հեղափոխությունից հետո արձանագրված ձեռքբերումները: Այնուհետեւ անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին եւ տարածաշրջանային խնդիրներին:
Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը տեղեկատվություն է տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի վերաբերյալ՝ վերահաստատելով Հայաստանի հանձնառությունը` այն բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ կարեւորել է Դանիայի հավասարակշիռ եւ անաչառ դիրքորոշումը եւ սատարումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին:
Դանիական կողմը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը եւ դրա զարգացման հեռանկարներին: Շնորհակալություն հայտնելով Դանիայի խորհրդարանի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար` Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ այն հանդիսանում է երկկողմ համագործակցության իրավական հիմքը, հայկական կողմն արդեն իսկ ներկայացրել է դրա իրագործման ճանապարհային քարտեզ եւ ակնկալում է, որ Դանիան իր գործուն աջակցությունը կբերի այդ փաստաթղթում արտացոլված բոլոր ոլորտներում: Արարատ Միրզոյանն առանձնահատուկ կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի շուտափույթ մեկնարկը` նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մինչ այժմ բարեխղճորեն կատարել է այն ապահովելու բոլոր նախապայմանները:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի լայն շրջանակի: Դանիացի խորհրդարանականների խնդրանքով հայկական պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների եւ ՌԴ-ի հետ երկկողմ հարաբերություններին: Խոսվել է նաեւ Հայաստանի երկու հարեւան երկրների՝ Իրանի եւ Վրաստանի հետ սերտ հարաբերությունների մասին: Առանձին քննարկման թեմա է դարձել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների բացակայության փաստը եւ դրա անդրադարձը տարածաշրջանային համագործակցային ծրագրերի հեռանկարների վրա:
Խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցող բարեփոխումների օրակարգի մասին` հայկական կողմը ներկայացրել է դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ռազմավարությունը: Դանիական կողմը խոստացել է օժանդակություն ցուցաբերել ժողովրդավարական ձեռբերումներն ամրապնդելու Հայաստանի Հանրապետության ջանքերին:
11:13 19/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆորին Մեծություն Դանիայի թագուհի Մարգրետե Երկրորդն ընդունել է Արարատ Միրզոյանին
19:47 05/02/2020  |  ՔաղաքականՕտարերկրյա դեսպաններն այցելել են ԱԺ
16:14 04/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԻնչ նպատակով և ում նախաձեռնությամբ է ՍԴ դատավոր Ֆելիքս Թոխյանը հանդիպել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հետ. Արսեն Բաբայանը հարցում է ուղարկել ԱԺ
18:47 31/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրարատ Միրզոյանը ԱԺ միակ նախագահն է, որ անվավեր է ճանաչել իր որոշումները կամ կարգադրությունները. Արսեն Բաբայան

Армения надеется на действенную поддержку Дании в вопросе либерализации визового режима с ЕС 02/19/2020   17:01  |  Лента новостей
Находящаяся с официальным визитом в Королевстве Дании делегация во главе со спикером Национального собрания Армении Араратом Мирзояном 18  февраля встретилась с председателем Комиссии по иностранным делам Фолькетинга – парламента Дании Бертелем Хардером, председателем Комиссии по европейским вопросам Евой Кьер Хансен и с депутатами внешнеполитической комиссии. Подробности передает пресс-служба парламента Армении.
По просьбе депутатов парламента Дании члены армянской делегации представили начатые в Армении реформы и зафиксированные после бархатной революции достижения. Затронуты были также приоритеты внешней политики РА и региональные проблемы.
Арарат Мирзоян проинформировал о переговорном процессе по нагорно-карабахскому конфликту, подтвердив обязательство Армении решить проблему исключительно мирным путем, а также подчеркнул важность взвешенной и беспристрастной позиции Дании в поддержку усилиям сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Датская сторона проявила большую заинтересованность в перспективах развития сотрудничества Армения – ЕС. Поблагодарив за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС парламентом Дании, А.Мирзоян  подчеркнул, что документ является правовой базой двустороннего сотрудничества, армянская сторона уже представила дорожную карту его реализации и надеется на действенную поддержку Дании по всем отраженным в соглашении сферам. Спикер НС особо выделил скорейшее начало процесса либерализации въездных виз РА – ЕС, отметив, что для обеспечения этого Армения добросовестно выполнила все предусловия.
Затронут широкий круг вопросов региональной безопасности. По просьбе датских парламентариев члены армянской делегации обратились к двусторонним отношениям со странами-членами ЕАЭС и РФ. Рассмотрены также тесные отношения Армении с двумя соседними странами – Ираном и Грузией.   Темой отдельного обсуждения стал факт отсутствия отношений Армения – Турция и его воздействие на перспективы программ регионального сотрудничества.
Коснувшись повестки проводимых в Армении преобразований, армянская сторона представила ход реформ судебно-правовой сферы и стратегии борьбы с коррупцией. Датская сторона выразила готовность содействовать усилиям РА в упрочении демократических достижений.