ԱԱԾ-ում ստեղծվել է քննչական խումբ՝ «Հոկտեմբերի 27»-ի գործի անջատված մասով նախաքննությունը կատարելու համար 02/05/2020   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հոկտեմբերի 27»-ի գործի անջատված մասով ԱԱԾ-ում քննչական խումբ է ստեղծվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ քննության օբյեկտիվությունը, լիարժեքությունն ու բազմակողմանիությունն ապահովելու նկատառումներից ելնելով՝ վարույթն իրականացնող քննչական խմբում ներգրավվում են նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչներ։
Ինչ վերաբերում է «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով տուժողի իրավահաջորդ Անահիտ Բախշյանի ներկայացրած միջնորդությանը, որով վերջինս խնդրել էր քրեական գործը քննչական այլ ենթակայության հանձնել՝ ԱԱԾ-ից փոխանցելով ՀՔԾ, ապա դա մերժվել է։
Նրա փոխանցմամբ՝ մերժումը պատճառաբանվել է նրանով, որ վարույթի իրականացումը ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտին հանձնելու որոշումը լիարժեք համապատասխանում է քննչական ենթակայության կանոններին։
«Բացատրվել է բացարկ հայտնելու քրեադատավարական ընթացակարգը: Համաձայն դրա՝ բացարկ կարող է հայտնվել ոչ թե քննչական մարմնին, այլ վարույթն իրականացնող քննիչին: Մինչդեռ բողոքում դրա հիմքերի առկայության վերաբերյալ փաստարկներ չեն ներկայացվել»,- նշեց Արևիկ Խաչատրյանը։
Նշենք, որ Հոկտեմբերի 27-ի գործով տուժողի իրավահաջորդ Անահիտ Բախշյանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ Հոկտեմբերի 27-ի գործով անջատված մասն այլ քննչական ենթակայության հանձնելու և քննչական խումբ ստեղծելու վերաբերյալ, այսինքն՝ ներկայացված միջնորդությունը մասամբ բավարարվել է։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ահաբեկչության զոհ Յուրի Բախշյանի այրին` Անահիտ Բախշյանը հայտարարել էր, որ «Հոկտեմբերի 27»-ի գործով կարճված վարույթը վերսկսվել է: Նույն թվականի դեկտեմբերի 26-ին գործի նախաքննությունը հանձնարարվել էր ԱԱԾ-ին։
Նաիրի Հունանյանը, որը դատապարտվել է ահաբեկչության, հայրենիքի դավաճանության, ապօրինի զենքի կիրառման համար։Քրեական գործով ցմահ են դատապարտվել նաեւ Կարեն Հունանյանը, Վռամ Գալստյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Էդիկ Գրիգորյանը, Աշոտ Կնյազյանը, իսկ Համլետ Ստեփանյանը դատապարտվել էր 14 տարի ազատազրկման:
Բացի այդ՝ հայտնի է, որ Նաիրի Հունանյանը հոգեմետ դեղեր է օգտագործում 2010թ.-ից, գտնվում է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետի հսկողության ներքո:
21:00 23/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ ԱԱԾ և ՔԿԾ ծառայողների կողմից կանխվել է թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հերթական դեպքը
17:44 20/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է թմրամիջոցների ապօրինի ներկրման կայուն ուղու գործունեության դեպք

В СНБ Армении создана следственная группа для расследования дела о теракте в парламенте 27 октября 02/05/2020   17:08  |  Лента новостей
В Службе национальной безопасности Армении создана следственная группа для расследования выделенного в отдельное производство дела о теракте в парламенте Армении 27 октября 1999 года. Об этом “ФактИнфо” сообщила глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
По ее словам, исходя из соображений обеспечения объективности, полноты и всесторонности расследования, в состав следственной группы, осуществляющей производство, войдут и следователи Следственного комитета.
Что касается поданного правопреемницей потерпевшего по делу “27 октября” Анаит Бахшян ходатайства, в котором она просила передать уголовное дело из СНБ в Специальную следственную службу, то оно было отклонено.
Хачатрян сообщила, что отказ обусловлен тем, что  решение поручить осуществление производства следственному департаменту СНБ полностью соответствует правилам подследственности.
“Разъяснена процедура объявления отвода. Согласно процедуре, отвод можно заявить не следственному органу, а следователю, осуществляющему производство. Между тем в жалобе не представлены доводы относительно наличия оснований для этого”, - отметил Аревик Хачатрян.
Как ранее сообщалось, Анаит Бахшян обратилась в Генпрокуратуру Армении с ходатайством о передаче выделенного в отдельное производство дела “27 октября” другому следственному органу и создании следственной группы. Это означает, что представленное ходатайство частнично удовлетворили.
Вдова убитого вице-спикера НС Юрия Бахшяна ранее сообщила, что производство по уголовному делу о теракте в парламенте Армении 27 октября 1999 года возобновлено. 26 декабря производство предварительного следствия по делу было поручено СНБ.
Кроме того, известно, что Наири Унанян использует психотропные препараты с 2010 года. Он находится под присмотром специалистам ГНКО “Уголовно-исполнительный медицинский центр”.