Աննա Նաղդալյանի պատասխանը՝ Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցի վերաբերյալ հարցին 01/23/2020   10:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարց. Այս տարի լրացավ Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-րդ տարելիցը, որի համատեքստում Հայաստանում անցկացված միջոցառումները նյարդային արձագանքների արժանացան Ադրբեջանի իշխանությունների, մասնավորապես՝ ԱԳ նախարարության և նախագահի օգնականի կողմից: Ինչպե՞ս կգնահատեք դա:
Պատասխան. Նախ կուզենայի ընդգծել, որ Բաքվի հակահայկական ջարդերի 30-ամյակի կապակցությամբ Երևանում անցկացվեցին հիշատակի մի շարք կարևոր միջոցառումներ, իսկ միջազգային մամուլում եղան և մինչ օրս շարունակվում են բազմաթիվ հրապարկումներ, որոնք անդրադառնում են Բաքվի հայկական համայնքի բարբարոսական ոչնչացմանը:
Ցավոք, այս տարի ևս Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակեցին ուղղակի կամ անուղղակի կերպով Բաքվում 30 տարի առաջ իրականացված հակահայկական ջարդերի կազմակերպիչների և այդ ջարդերն իրականացնողների գործողությունների արդարացումը: Ավելին, Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի կողմից անօգնական մարդկանց հանդեպ հաշվեհարդար տեսած ջարդարարները հերոսացվեցին` որպես «շահիդներ», իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեղադրեց հայերին Սումագյիթյան եղեռնագործության իրականացման մեջ:
Ադրբեջանական կողմը բանեցնում է բոլոր ոճրագործներին բնորոշ գործելակերպ՝ զոհերին մեղադրելով ոճրագործության մեջ և ժխտելով խաղաղ պայմաններում անզեն մարդկանց հրապարակային և համակարգված ոչնչացման իր պատասխանատվությունը:
Սա ևս մեկ անգամ աներկբա ընդգծում է, որ որևէ պարագայում հայ ժողովրդի որևէ հատվածի անվտանգության պատասխանատվությունը չի կարող վստահվել ադրբեջանական իշխանություններին: Ակնհայտ է, որ Արցախը որևէ պարագայում չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում և Արցախի ժողովուրդը չի կարող մնալ առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի։
13:57 13/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԽորվաթիան ավարտել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի վավերացման ներպետական ընթացակարգերը

МИД Армении: азербайджанская сторона использует характерные для всех преступников методы 01/23/2020   12:56  |  Лента новостей
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян прокомментировала нервную реакцию властей Азербайджана на проведение памятных мероприятий, посвященных 30-ой годовщине погромов армян в Баку.
Нагдалян напомнила, что в связи с 30-ой годовщиной погромов армян в Баку в Ереване был проведен ряд важных памятных мероприятий. Наряду с этим, в международной прессе появились и и по сей день продолжают появляться многочисленные публикации, затрагивающие варварское уничтожение армянской общины Баку.
"К сожалению, и в этом году власти Азербайджана прямо или косвенно продолжили оправдывать действия организаторов и исполнителей погромов против армян, осуществленных в Баку 30 лет назад. Более того, помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев попытался героизировать расправившихся с беспомощными людьми погромщиков как "шахидов", а МИД Азербайджана обвинил армян в организации резни в Сумгаите", — заявила Нагдалян.
Пресс-секретарь МИД Армении отметила, что азербайджанская сторона использует характерные для всех преступников методы, обвиняя жертв в совершении преступления и отрицая свою ответственность за публичное и систематизированное уничтожение безоружных людей в мирных условиях. Это в очередной раз бесспорно доказывает, что ответственность за безопасность какой-либо части армянского народа ни при каких обстоятельствах не может быть доверена азербайджанским властям.
“Очевидно, что Арцах ни при каких обстоятельствах не может быть в составе Азербайджана и народ Арцаха не может оставаться без необходимых для защиты линий безопасности”, - подчеркнула Нагдалян.