Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը Հայկ Մարությանի նկատմամբ վարույթ է հարուցել 12/24/2019   12:26  |  Քրեական խրոնիկոն
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը՝ 2019 թվականի նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 20-ը ընկած ժամանակահատվածում գումարել է 4 նիստ և կայացրել է 7 որոշում: Ինչպես հայտնում են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովից, հարուցվել է երկու վարույթ, որոնցից մեկը՝ Հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ:
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել՝ անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հիմքով: Որոշման մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«2019 թվականի դեկտեմբերի 05-ին armlur.am, yerevantoday.am, antifake.am, tert.am, 168.am, news.am, zham.am և մի շարք այլ ինտերնետային լրատվամիջոցներ, հղում կատարելով «Ժողովուրդ» օրաթերթին, հրապարակել են «Հայկ Մարությանը շուրջ 1 տարի օրենք է խախտել», «Հայկ Մարությանն ու «Երկուս ու կես»-ը․ քաղաքապետի օրինախախտումը բացահայտված է» և այլ վերնագրերով հոդվածներ՝ մասնավորապես նշելով, որ Հայկ Մարությանը իր պաշտոնավարմանը զուգահեռ նաև «Երկուս ու կես» ՍՊԸ-ի տնօրենն է, և 2018-ի հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնը ստանձնած Մարությանը զուգահեռ տնօրինել է իր ՍՊԸ-ն։
Համաձայն Հանրային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի՝ 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները չեն կարող զբաղեցնել իրենց կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից։
«Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» 2017թ. հունիսի 9-ի ՀՕ-96-Ն ՀՀ օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը սահմանում է, որ Հանձնաժողովը անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների, վարքագծի կանոնների խախտումների և իրավիճակային շահերի բախման վերաբերյալ կարող է վարույթ հարուցել լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա։
Ուսումնասիրելով լրատվամիջոցների կողմից հրապարակված տեղեկատվությունը և օրենսդրական դրույթները՝ Հանձնաժողովը գտնում է, որ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի արարքում առկա են անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հատկանիշներ։ Հաշվի առնելով նշված փաստական հանգամանքները և ղեկավարվելով Օրենքի 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով, 5-րդ մասով, ինչպես նաև 31-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Հանձնաժողովը
ՈՐՈՇԵՑ
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի կողմից անհամատեղելիության պահանջների առևերույթ խախտման հիմքով հարուցել վարույթ։
Վարույթ հարուցելու մասին որոշումը եռօրյա ժամկետում ուղարկել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին»:
Հանձնաժողովը եւս մեկ վարույթ էլ հարուցվել է ՀՀ հաշվեքննիչ պալատի անդամ Կարեն Կարապետյանի նկատմամբ՝ փաստաբանի դիմումի հիման վրա։
10:31 17/12/2019  |  ՄամուլՄարությանի կինը լուրջ գործառույթնե՞ր ունի քաղաքապետարանում
14:58 16/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊարոն Մարության, Դուք էիք այն հարցազրույց տվող դերասանն ով ասում էր՝ հպարտ եմ, որ իմ որդին ծնվել է Սերժ Սարգսյանի երդմնակալության օրը. Թեհմինա Վարդանյան
14:12 16/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀերիք է էլի այդպես ցինիկ ծիծաղեք, խնդրում եմ Ձեզ. Թեհմինա Վարդանյանը՝ քաղաքապետին
10:21 14/12/2019  |  ՄամուլՊատրաստվո՞ւմ է ԲՀԿ-ն Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսել. «Հրապարակ»
17:03 12/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱԶԲ մշտական ներկայացուցչության գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Պաոլո Սպանտիգատիին
18:13 09/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի սեփական եկամուտներն ավելացել են 3 մլրդ 236 մլն դրամով
10:55 07/12/2019  |  ՄամուլՀրահանգվել է ստուգել Ծառուկյանին պատկանող շինությունների օրինականությունը. Արդեն մի բան գտել են .«Ժողովուրդ»
17:29 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ-ական ավագանին փողկապ նվիրեց Հայկ Մարությանին
15:12 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի ավագանու անդամը նիստին գնացել է նորածին երեխայի հետ
13:10 04/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր ձեռքով ստորագրել է Աբովյան փողոցում շինության նախագծման թույլտվությունը. Իվետա Տոնոյան

Комиссия по предупреждению коррупции Армении возбудила производство в отношении мэра Еревана 12/24/2019 13:04 | Криминальная хроника
Комиссия по предупреждению коррупции Армении провела 4 заседания и вынесла 7 решений. Как сообщили в вышеупомянутой структуре, по их итогам возбуждено два производства, одно из которых - по инициативе Комиссии.
В частности, возбуждено производство в отношении мэра Еревана Айка Марутяна на основании предполагаемого нарушения требований о несовместимости.
5-го декабря 2019 года интернет-издания armlur.am, yerevantoday.am, antifake.am, tert.am, 168.am, news.am, zham.am и другие СМИ, ссылаясь на газету “Жоговурд”, опубликовали статьи под заголовками “Айк Марутян почти год нарушал закон”, “Айк Марутян и “Два с половиной”: допущенное мэром нарушение закона выявлено” и под другими заглавиями, указывали, что Айк Марутян параллельно с пребыванием в должности градоначальника занимал пост директора ООО “Два с половиной”, и 13-го октября 2018 года, когда он уже вступил в должность мэра, Марутян параллельно руководил ООО.
Согласно части 1 статьи 31 закона РА “О публичной службе”, лица, занимающие публичную должность, и публичные служащие не могут занимать не обусловленную их статусом должность в государственных органах или других органах местного самоуправления, какую-либо должность в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой работы.
В свою очередь пункт 2 части 1 статьи 27 закона РА “О Комиссии по предупреждению коррупции” гласит, что производство по нарушению требований к несовместимости, других ограничений, правил этики и конфликту ситуационных интересов может быть возбуждено на основании публикаций средств информации.
Изучив опубликованную СМИ информацию и положения законодательства, Комиссия посчитала, что в действиях мэра Еревана Айка Марутяна есть признаки предполагаемого нарушения требований о несовместимости.
“Учитывая указанные фактические обстоятельства и руководствуясь положениями законодательства, Комиссия постановила возбудить производство на основании предполагаемого нарушения требования несовместимости в трехдневный срок направить решение о возбуждении производства мэру Еревана Айку Марутяну.
Еще одно производство а основании заявления адвоката Комиссия возбудила в отношении члена Аудиторской палаты Карена Карапетяна.