Վերջին շրջանում առնվազն չորս բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրանք է առաջադրվել. Նիկոլ Փաշինյան 12/09/2019   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա, սակայն դա չի նշանակում, թե չկան կոռուպցիոն երևույթներ: «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կազմակերպության կողմից անցկացնող «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը հանուն կայուն զարգացման նպատակների փորձագիտական համաժողով»-ում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրեց՝ ՀՀ վարչապետ ընտրվելուց մի քանի օր անց հայտարարել էր, որ Հայաստանում այլևս չկա համակարգային կոռուպցիա: Այս համաժողովին իր ելույթում վարչապետը դա վերահաստատեց:
«Համակարգային կոռուպցիան այն է, երբ կոռուպցիոն օղակներում գոյություն ունեցող հասույթը որոշակի չափաբաժնով հասնում է ամենավերև: Հպարտ եմ արձանագրել, որ Հայաստանում համակարգային կոռուպցիա չկա, բայց դա չի նշանակում, որ ՀՀ-ում չկան կոռուպցիոն երևույթներ: Ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ կա քաղաքական կամք կոռուպցիան արմատախիլ անելու և ես ուզում եմ մի քանի մտահոգություններով, փաստերով կիսվել: Վերջերս մեր կուսակցության վարչության նիստում մի քանի անգամ անդրադարձ ենք ունեցել կոռուպցիոն թեմաներին և արձանագրել ենք, որ նույնիսկ ամենամերձավոր թիմի անդամները չեն ունենալու որևէ ներում կոռուպցիայի մեջ ներգրավվելու պարագայում: Վստահ եղեք, որ ես կոռուպցիայի հետ գենետիկորեն անհամատեղելի մարդ եմ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջորդ արձանագրումն այն է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը չընկալվի գործընթաց նախորդ կոռումպացված իշխանությունների նկատմամբ: ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ իրենց համար չկա նախորդ, ներկա իշխանություն:
«Ավելին, իմ համար կրկնակի անընդունելի է, երբ իմ կողմից նշանակված մարդը կոռուպցիայի մեջ է ներքաշվում: Ուզում եմ նշել, որ վերջին շրջանում առնվազն չորս բարձրաստիճան պաշտոնյաների մեղադրանք է առաջադրվել»,-ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև պարգևատրման ֆոնդերին, որով պետական աշխատողներին բավական բարձր վճարումներ են կատարում:
«Մեկնաբանությունը եղավ այն մասին, որ դա նաև պայքար է կոռուպցիայի դեմ: Բովանդակային առումով դա սխալ չէ, սակայն ուզում եմ հստակեցնել: Աշխատավարձի չափով վճարումների բարձրացումը ոչ թե կանխարգելելու իմաստով է, այլև դա արվել է, որ հետագայում կոռուպցիոն գործարքների մեջ ներգրավվելու պարագայում խղճի խայթ չունենանք, թե այնքան քիչ աշխատավարձ ենք տվել, որ գնացել են այդ ճանապարհով»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
13:05 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչ ծանր է Նիկոլ Փաշինյանի վիճակը, որ Մարուքյանն է փորձում իրեն պաշտպանել. Աշոտյան
10:49 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱմբողջ աշխարհում սննդամթերքի գներն աճել են 6 տոկոսով, իսկ ՀՀ-ում սննդամթերքն աճել է ընդամենը 0.1 տոկոսով. Փաշինյան
10:35 06/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ2020 թվականի պետբյուջեով աննախադեպ մեծ թիվ է տրամադրվել աղետի գոտու խնդիրներին. Փաշինյան

Пашинян охарактеризовал себя как человека, генетически несовместимого с коррупцией 12/09/2019   12:45  |  Лента новостей
В Армении нет системной коррупции, однако это не означает, что в стране нет коррупционных явлений. Об этом в понедельник заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в Ереване, выступая на экспертном форуме “борьба с коррупцией во имя целей устойчивого развития”.
Под системной коррупцией Пашинян имеет в виду ситуацию, при которой определенная доля от сделок  в коррупционных звеньях доходит до самого "верха".
“Горд констатировать, что в Армении системной коррупции нет и что есть политическая воля искоренить ее”, -заявил он.
Он рассказал, что на недавнем заседании правления партии он несколько раз касался этой темы и предупредил соратников о том, что даже самые близкие члены правящей команды в случае вовлечения в коррупцию, не избегут ответственности.
“Будьте уверены в том, что я – человек, генетически несовместимый с коррупцией”, - отметил Пашинян.
Он добавил, что борьбу с коррупцией ни в коем случае не следует воспринимать как исключительно борьбу с прежними "коррумпированными властями". По словам Пашиняна, в борьбе с коррупцией для него нет понятия "бывшие" или "нынешние" власти.
“Более того, для меня вдвойне недопустимо, когда назначенный мной человек замешан в коррупции. Я хочу отметить, что за последний период как минимум четверым высокопоставленным чиновникам были предъявлены обвинения”, - сказал премьер.
Никол Пашинян также коснулся повышения зарплат-премий госчиновникам.
“Прозвучал комментарий о том, что и это способ борьбы с коррупцией. В содержательном плане, это не неправильно. Хочу уточнить, что это было сделано для того, чтобы в случае уличения кого-либо из чиновников в коррупции, нас не мучила бы совесть из-за того, то мы им выдавали такие мизерные зарплаты, что они были вынуждены по этому пути", - сказал Пашинян.