Բնապահպանության նախարարության պաշտոնյային մեղադրանք է առաջադրվել 11/27/2019   13:44  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Էկոտուրիզմի աջակցության և զարգացման բաժնի պետի պաշտոնակատար Արթուր Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»–ին հայտնեց ՔԿ դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ Արթուր Հայրապետյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268֊րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 2֊րդ կետի հատկանիշներով՝ առանց իրացման նպատակի խոշոր չափի թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ նյութեր ապօրինի պատրաստելու, վերամշակելու, ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու կամ առաքելու համար։
Նաիրա Հարությունյանը նշեց, որ քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ, ինչը մերժվել է։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ նոյեմբերի 22-ին թմրանյութ պահելու և օգտագործելու կասկածանքով Խանջյան փողոցի «Վերնիսաժ» տոնավաճառի մոտից ոստիկանության կենտրոնական բաժին են բերման ենթարկվել մի քանի քաղաքացի: Նրանք են՝ Երևան քաղաքի բնակիչ, 40-ամյա Գևորգ Պետրոսյանը, Երևան քաղաքի բնակիչ, 50-ամյա Արթուր Հայրապետյանը, Երևան քաղաքի բնակիչ, 48-ամյա Մանվել Մոսինյանը և Երևան քաղաքի բնակիչ, 50-ամյա Էդուարդ Պողոսյանը:
Անձնական խուզարկությամբ Գ. Պետրոսյանի մոտից հայտնաբերվել է 1 հատ ներարկիչ մոտ 1.5 մլ թափանցիկ հեղուկ զանգվածով լցված, անձեռոցիկի մեջ փաթեթավորված մոտ 1.2 գ դեղնականաչավուն զանգված, 1 հատ փայտե ծխամորճ և 1 հատ 10 մգ ծավալով դատարկ ներակիչ, իսկ Ա. Հայրապետյանի մոտից հայտնաբերվել է 1 ամբողջական և 2.5 (B8) գրառմամբ «Սուբոտեքս» տեսակի թմրամիջոցի նմանվող դեղահաբեր, Մ. Մոսինյանի մոտից հայտնաբերվել է 3 հատ «Լիրիկա 10 մգ» գրառմամբ դեղահաբեր:
Դեպքի վայրում կատարելով զննություն, Mercedes մակնիշի ավտոմեքենայի սրահի առջևի աջ նստատեղի վրայից հայտնաբերվել է 0.2 մլ տարողությամբ ներարկիչ, որի մեջ առկա է եղել 0.1 մլ ծավալով անգույն յուրահատուկ հոտով հեղուկ, իսկ առջևի աջ նստատեղի դիմացի ոտնամանի վրայից հայտնաբերվել է «Վագա- ֆարմ» գրառմամբ պոլիէթիլենային տոպրակ: Այդ տոպրակում եղել է 4 հատ ներարկիչի բացված փաթեթներ, 1 հատ 2մլ տարողությամբ դատարկ ներարկիչ, 1 հատ ապակյա սրվակ, 2 հատ 2 մլ տարողությամբ դատարկ սրվակներ, 1 հատ բացված և կիսով չափ լցված 2մլ տարողությամբ հեղուկով սրվակ և 49 հատ դեղին գույնի դեղահաբեր:
14:56 26/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿոշիկը որպես թմրամիջոցի թաքստոց
18:35 15/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎերաքննիչ դատարանը անդրազգային հանցավոր խմբի կողմից թմրամիջոցների մաքսանենգության գործով կալանավորվածին ազատ է արձակել
20:54 07/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԳյումրվա քյալլան որպես թմրամիջոցի և արգելված իրերի թաքստոց. երեք դեպք նույն օրում
14:50 22/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնաբերվել են թմրամիջոցի նմանվող կասկածելի զանգվածներով փաթեթներ
15:25 21/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱվարտվել է խոշոր չափերով թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի ապօրինի ձեռք բերելու, պահելու, դրանք ապօրինի իրացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
16:46 17/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔԿՀ և Ոստիկանության ծառայողների համատեղ իրականացրած միջոցառումների արդյունքում հայտնաբերվել են թմրամիջոց

Чиновник Министерства окружающей среды Армении стал фигурантом уголовного дела 11/27/2019   14:03  |  Криминальная хроника
Исполняющему обязанности начальника отдела поддержки и развития экотуризма Министерства окружающей среды Артуру Айрапетяну предъявлено обвинение. Об этом “ФактИнфо” сообщила  и.о. руководителя отдела информации и общественных связей департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян.
Она проинформировала, что Артуру Айрапетяну инкриминируют пункт 2 части 2 статьи 268("Незаконный оборот наркотических средств или психотропных веществ без цели сбыта") УК Армении.
Наира Арутюнян отметила, что следователь обратился в суд с ходатайством об избрании в отношении Айрапетяна меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было отклонено.
Как ранее сообщалось, 22-го ноября по подозрению в хранении и употреблении наркотиков с территории блошиного рынка “Вернисаж” в центральный отдел Полиции были доставлены несколько граждан: ими оказались жители Еревана – 40-летний Геворк Петросян, 50-летний Артур Айрапетян, 48-летний Манвел Мосинян и 50-летний Эдуард Погосян.
При личном досмотре у Г. Петросяна был обнаружен 1 шприц, заполненный примерно 1,5 мл. прозрачной жидкости, завернутая в салфетку желто-зеленое вещество весом примерно 1,2 г., одна деревянная трубка, 1 пустой 10- миллиграммовый шприц, у А. Айрапетяна – таблетки, напоминающие наркотики типа “Суботекс”, а у Мосиняна – 3 таблетки с надписью “Лирика 10 мг”.
При осмотре на месте происшествия автомобиля  марки  “Mercedes” были обнаружены шприц вместимостью 0,2 мл., в котором оказалсь бесцветная жидкость со специфическим запахом объемом 0,1 мл., а также полиэтиленовый  пакет с надписью “Вага-фарм”. В нем были открытые пакеты от 4 шприцов, один пустой шприц вместимостью 2 мл., одна стеклянная колба, 2 пустых шприца вместимостью 2 мл., один наполовину заполненный жидкостью шприц вместимостью 2 мл. и 49 таблеток желтого цвета.