«Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ Անդրանիկ Հովհաննիսյանի մուտքը Հայաստան արգելվել է՝ նրա կողմից երկրի անվտանգությանը գոյություն ունեցող սպառնալիքների պատճառով 11/19/2019   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Օրբելի» կենտրոնի փորձագետ Անդրանիկ Հովհաննիսյանի մուտքը Հայաստան արգելվել է՝ նրա հողմից ՀՀ պետական անվտանգությանը գոյություն ունեցող սպառնալիքների պատճառով։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից։
«Անձին արգելվել է մուտք գործել ՀՀ՝ Օտարերկրացիների մասին ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի Զ ենթակետի համաձայն»,-ասացին ԱԱԾ-ից։ Նշենք, որ ըստ այդ հոդվածի՝ Օտարերկրացուն ՀՀ մուտքի վիզա տրամադրելը մերժելը, մուտքի վիզան ուժը կորցրած ճանաչելը կամ մուտք գործելն արգելվում է, երբ գոյություն ունեն նրա կողմից ՀՀ պետական անվտանգությանը կամ հասարակական կարգին այլ լուրջ և հիմնավոր սպառնալիքներ։
Ավելի վաղ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ նոյեմբերի 11-ին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և Հայ-Ռուսական համալսարանի կողմից մեկ շաբաթով գործուղվել էր Տաջիկստան՝ միջազգային գիտաժողովում Հայաստանը ներկայացնելու. «Մեկնելիս օդանավակայանի աշխատակիցը ինձնից վերցրեց կացության քարտս՝ պատճառաբանելով թե համակարգիչն այն անվավեր է ճանաչում։
Նոյեմբերի 16-ն ՀՀ վերադառնալիս «Զվարթնոց» օդանավակայանում ինձ արգելեցին մուտք գործել Հայաստան՝ առանց որևէ բացատրություն տալու։ Տրանզիտային գոտում 12 ժամ պահելով առանց հաց ու ջրի՝ արտաքսեցին Ռուսաստանի Դաշնություն»,-գրել է Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։
Ֆեյսբուքյան մեկ այլ գրառման միջոցով վերջինս տեղեկացնում է, որ կապ է հաստատել ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Մնացական Բիչախչյանի հետ՝ խնդրելով տրամադրել փաստաթղթեր, որոնց հիման վրա իրենից վերցրել են կացության քարտը և արգելել մուտք գործել Հայաստան.
«Պարզվում է, որ մոտ 2 ամիս առաջ՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ ոստիկանության ԱՎ վարչության որոշմամբ անվավեր է ճանաչվել իմ կացության վկայականը։ Սույն որոշումը սեպտեմբերի 26-ին ուղարկվել է ինձ, սակայն ես հնարավորություն չեմ ունեցել ստանալու այն, քանի որ որոշումն ուղարկվել է ոչ թե իմ գրանցման և բնակության, այլ բոլորովին այլ՝ սխալ հասցեով։ Տվյալ նամակով նախատեսվում է որոշումը երկամսյա ժամկետում բողոքարկելու հնարավորություն, հակառակ դեպքում իմ կողմից երկիրը լքելու պարտավորություն։
Ինչպես հասկանում եք, ես հնարավորություն չեմ ունեցել օրենքով սահմանված կարգով ծանոթանալու տվյալ որոշմանը և բողոքարկելու այն դատարանում։ Նման հանգամանքներում երկրից ինձ արտաքսելը համարում եմ հակաօրինական»,- գրել է Անդրանիկ Հովհաննիսյանը։

Сотруднику аппарата премьера Армении отказали во въезде в страну из-за исходящих от него угроз госбезопасности 11/19/2019 13:01 | Лента новостей
Эксперту центра “Орбели” при ГНКО “Центр информации и общественных связей” аппарата премьер-министра республики Андранику Ованнисяну запрещен въезд из-за исходящих от него угроз государственной безопасности Армении. Об этом “Фактинфо” сообщили в пресс-центре Службы национальной безопасности Армении.
“Указанному лицу запрещен въезд на территорию Республики Армения в соответствии с подпунктом “З” статьи 8 закона РА “Об иностранных лицах””, - заявили в СНБ.
Отметим, что данная статья гласит, что “отказ в выдаче (продлении срока) визы на въезд в Республику Армения иностранному лицу, признание его визы на въезд утратившей силу или запрещение его въезда, если с его стороны существуют другие серьезные и обоснованные угрозы государственной безопасности или общественному строю Республики Армения”.
16-го ноября Андраник Ованнисян на своей странице в Facebook написал, что ему в ереванском аэропорту “Звартноц” без объяснения причин запретили въехать в Армению. Он заявил, что его продержали в транзитной зоне 12 часов без хлеба и воды, а затем депортировали в Россию.
Еще в одной записи в соцсети Facebook он сообщил, что связался с начальником паспортно-визового управления Полиции Армении Мнацаканом Бичахчяном с просьбой предоставить ему документы, на основании которых у него отобрали вид на жительство и запретили ему въехать в Армению.
“Выясняется, что около двух месяцев назад, 25-го сентября, по решению паспортно-визового управления ему аннулировали вид на жительство. Данное решение 26-го сентября было направлено мне, однако я не имел возможности получить его, поскольку решение было направлено не по месту моей регистрации и проживания, а по совсем другому, неверному адресу. Данным письмом предусмотрена возможность обжалования решения в течение двух месяцев, в противном случае я обязан покинуть страну. Как вы понимаете, я не имел возможности ознакомиться в установленном законом порядке с данным решением и обжаловать его в суде. В подобных обстоятельствах свою депортацию из страны считаю незаконной”, - написал Андраник Ованнисян.