Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում 11/01/2019   11:10  |  Քրեական խրոնիկոն
Կարևորելով հասարակության կողմից անաչառ և ամբողջական տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, ինչպես նաև նպատակ ունենալով հանրությանը զերծ պահել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Անահիտ Ֆարմանյանի հարազատների կողմից քննության օբյեկտիվ ընթացքը խեղաթյուրելու ակնկալվող փորձերից և հնարավոր անհիմն շահարկումներից, անհրաժեշտ ենք համարում հայտնել հետևյալը.
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավված Անահիտ Ֆարմանյանը նախաքննության ընթացքում խուսափել է ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին, ինչպես նաև չի հայտնել չներկայանալու հարգելի պատճառների մասին, իսկ նրա անձնական երաշխավորությունն ստանձնած ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնել են, որ Անահիտ Ֆարմանյանի գտնվելու վայրի վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չունեն և չեն կարող ապահովել նրա ներկայանալը Հատուկ քննչական ծառայություն:
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները` 31.10.2019թ.-ին Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել է, և 01.11.2019թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
11:46 28/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԳյումրու մանկավարժական ինստիտուտի գործով կաշառքի նոր դեպքեր են ի հայտ եկել
17:36 14/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱնահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխվել է
17:18 29/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազության պատասխանը Սամվել Ֆարմանյանին
18:48 16/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱնահիտ Ֆարմանյանը հուլիսի 30-ին  է հատել է ՀՀ սահմանը. այդ օրը նրան ծանուցագիրն ուղարկված է եղել
12:20 16/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Ֆարմանյանին կալանավորելու՝ դատարանի որոշումը կբողոքարկվի. Հայտարարություն
09:38 16/08/2018  |  ՄամուլՍամվել Ֆարմանյանը՝ քրոջ չարաշահումների մասին. «Ժողովուրդ»
14:39 15/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱնահիտ Ֆարմանյանի կարծիքով՝ իր հետապնդման միակ պատճառը ազգանունն է՝ ՖԱՐՄԱՆՅԱՆ. հայտարարություն
14:55 10/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆախկին պրոռեկտոր Անահիտ Ֆարմանյան հետախուզվում է. ՔԿ-ն մանրամասներ է ներկայացրել

Анаит Фарманян объявлена в розыск 11/01/2019   11:31  |  Криминальная хроника
Следствие объявило в розыск обвиняемую по расследуемому  в Специальной следственной службе Армении уголовному делу Анаит Фарманян. Об этом сообщает пресс-служба ССС Армении.
“Придавая важность правы общества на получение беспристрастной и полной информации, а также с целью огородить его от попыток родственников Анаит Фарманян по искажению объективного хода расследования и возможных безосновательных спекуляций, считаем необходимым сообщить, что Анаит Фарманян, привлеченная по расследуемому в Специальной следственной службе РА уголовному делу в качестве обвиняемой за совершение хищения в особо крупных размерах, предусмотренного пунктом 1 части 3 статьи 178 УК РА, уклонялась от явки в орган, осуществляющий производство, а также не сообщила об уважительных причинах неявки. Поручившиеся за нее лично депутаты парламента Эдмон Марукян и Наира Зограбян заявили, что не располагают сведения об ее местонахождении и не могут обеспечить ее явку в ССС”, - говорится в сообщении ведомства.
Отмечается, что с учетом вышеизложенных обстоятельств, 31-го октября 2019 года Анаит Фарманян была объявлена в розыск. В тот же день избранная в отношении нее мера пресечения в виде личного поручительства была отменена. 1-го ноября 2019 года следователь ССС подал в суд ходатайство об избрании в отношении Анаит Фарманян меры пресечения  в виде заключения под стражу. Предварительное следствие продолжается.