ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար, «Սթոնս» ՍՊ ընկերության աշխատանքները համակարգող Գուրգեն Սարգսյանը կալանավորվել է 10/22/2019   13:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում՝«Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի մշակման և իրագործման գործընթացում թույլ տրված առերևույթ չարաշահումների դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում կալանավորվել է տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար, «Սթոնս» ՍՊ ընկերության աշխատանքները համակարգող Գուրգեն Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Հիշեցնենք, որ «Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի «М1 Թալինից Գյումրի ճանապարհի վերակառուցում և բարելավում» ծրագրի շրջանակներում Թալին-Լանջիկ և Լանջիկ-Գյումրի հատվածների շինարարական աշխատանքներում որպես ենթակապալառու ներգրավված «ՍԹՈՆՍ» ՍՊ ընկերության աշխատանքները համակարգող Գուրգեն Սարգսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-189-րդ հոդվածի 3-րդ մասով և 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին: Միջնորդությունը մերժվել էր, և Գուրգեն Սարգսյանն ազատ էր արձակվել գրավի դիմաց:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից որոշում է կայացվել՝ դատախազության բողոքը բավարարելու և Գուրգեն Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին։

Экс-глава Минтранса Армении Гурген Саркисян взят под стражу 10/22/2019   13:54  |  Криминальная хроника
Бывший министр транспорта и связи, координатор ООО “Стонс” Гурген Саркисян взят под стражу в рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении уголовного дела по фактам предполагаемых злоупотреблений, допущенных в процессе разработки и реализации проекта  строительства транспортного коридора "Север-Юг". Об этом сообщает пресс-служба СK Армении.
В ведомстве напомнили, что координатору работ ООО “Стонс”, привлеченному в качестве субподрядчика к участию в работах по строительству участков Талин-Ланджик и Ланджик-Гюмри, Гургену Саркисяну было предъявлено обвинение по части 3 статьи 38-189 и части 2 статьи 38-205 УК Армении.
Следователь подал в суд ходатайство об избрании в отношении Гургена Саркисяна меры пресечения в виде заключения под стражу, однако прошение было отклонено; Саркисян был отпущен под залог.
Сегодня, 22-го октября, Апелляционный уголовный суд постановил удовлетворить жалобу прокуратуры и избрать в отношении Гургена Саркисяна меру пресечения в виде заключения под стражу.