Սա նշանակում է՝ դատավորները, որոնք կանեն նրանց ուզածը կստանան անվերապահ աջակցություն, իսկ հակառակ դեպքում՝ կկասեցվեն լիազորությունները 10/07/2019   13:29  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Աննա Դանիբեկյանի հետ տեղի ունեցածը կարելի է քննարկել ինչ-որ ուրիշ հարթության մեջ։ Որքանով էր ճիշտ, որքանով սխալ, արժեր կամ չարժեր, բայց իրավական հարթության մեջ և այն էլ նման հոդված, դա աբսուրդ է։ Լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Լևոն Քոչարյանը՝ անդրադառնալով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հետ կատարվածին։
«Այդ տղաները երևի չուզենալով, բայց ակամայից շատ երևացող ձևով ցույց տվեցին երկակի ստանդարտը, որն այսօր կիրառվում է մեր երկրում։ Այսինքն, երբ Աննա Դանիբեկյանը սեպտեմբերի 16-ին դեռ խորհրդակցական սենյակում պետք է ՍԴ որոշման հիմքով որոշում ընդուներ, երկրի առաջին երկու դեմքերը ՍԴ որոշումը որակեցին ապօրինի, որի իրավունքը չունեին»,-ասաց Լևոն Քոչարյանը՝ հավելելով, որ հաջորդ օրը Աննա Դանիբեկյանն անտեսեց ՍԴ-ի որոշումը։
ՀՀ երկրորդ նախագահի որդին ընդգծեց, որՍԴ դատավորին հրմշտելն արդարադատության խոչընդոտում չէ, իսկ երբ լայվով են մոտենում..«Դատախազությունը այդ ամեն ինչի գործի հարուցումը մերժում է, բայց գիշերը 3։30 այդ մասի շոուներով էդ էրեխեքին գնում տնից հանում են, բերում են։ Ինչի մասին է խոսքը»,-նշեց Լևոն Քոչարյանը՝ պնդելով, որ կարելի էր խոսել ուրիշ հարթության մեջ։ Լևոն Քոչարյանը կարծիքով, որ ինչ-որ մարդկանց պարզապես դուր են գալիս երկակի ստանդարտները. «Սա ցույց է տալիս, որ սիրելի դատավորներ, եթե դուք լինում եք մեր ուզածով, անում եք մեր ուզածը, մեր անվերապահ աջակցությունն ունեք, եթե անում եք ուրիշ բան, ապա ձեր դեմ քրեական գործ կհարուցվի, ձեր լիազորությունները կկասեցվեն»,-նշեց Լևոն Քոչարյանը։
12:53 05/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի Փաստաբանական թիմը ինքնաբացարկի միջնորդություն կներկայացնի Աննա Դանիբեկյանին
13:39 01/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԱննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ կայացված որոշումը չի հանդիսանում կալանավորումն անփոփոխ թողնելու մասին որոշում. Արամ Վարդեւանյան
11:13 01/10/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՎերաքննիչ դատարանը առանց քննության է թողել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների բողոքը

Сын Роберта Кочаряна заявил о двойных стандартах властей 10/07/2019   14:05  |  Суд по делу второго президента РА
Сын второго президента Армении Роберта Кочаряна прокомментировал недавний случай с судьей Анной Данибекян.
“Эти ребята, сами того же желая, невольно обнажили двойные стандарты, которые сегодня применяются в нашей страны. Когда Анна Данибекян еще 16-го сентября на основании решения КС должна была в совещательной комнате принять решение, первые лица страны квалифицировали решение как незаконное, хотя такого права не имели”, - сказал Левон Кочарян.
Он добавил, что на следующий день Анна Данибекян проигнорировала решение КС.
Сын экс-президента напомнил об инциденте с судьей КС, которую толкали.
“Почему прокуратура отказывает в возбуждении дел по этим случаям, но ночью в 03:30 устраивает шоу, приходят к ребятам домой и забирают их. О чем речь?”- отметил Левон Кочарян, указав, что можно было рассмотреть этот вопрос в иной плоскости.
По мнению Левона Кочаряна, некоторым людям просто нравятся двойные стандарты.
По его словам, это – показатель того, что судьи, которые выносят угодные власти решения, удостаиваются поддержки, а против тех, кто поступает иначе, возбуждают уголовные дела, их полномочия приостанавливают.
Напомним, Саркис Оганджанян и Нарек Мутафян, которые более известны как сторонники Роберта Кочаряна, на днях преследовали судью Анну Данибекян. Они шли с ней по улице и параллельно задавали ей вопросы, в частности, интересовались, значится ли она в списке “скулящих судей”. Судья оставила их вопросы без ответа.  Дойдя до здания суда, Анна Данибекян попросила судебных распорядителей обратиться в правоохранительные органы, указав, что в отношении нее проявили неуважение.
Позже по данному факту было возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 343(“Неуважение к суду”) УК Армении. Двум молодым людям предъявлено обвинение по части 332(“Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию”) УК РА, они взяты под стражу.