Քոչարյանի դիմումի գործով ՍԴ որոշումը փոխանցվել է դատավոր Աննա Դանիբեկյանին. բողոքի ակցիա դատարանի դիմաց (տեսանյութ) 09/09/2019   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները րոպեներ առաջ «Ազատություն» կոչերով բողոքի ակցիա էին իրականացնում Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի առաջ։
«Արդեն մեկ տարի է նախագահ Ռ. Քոչարյանը գտնվում է քաղաքական հետապնդման մեջ և, քանի որ այսօր այլևս Սահմանադրական դատարանը կայացրել է որոշում, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության և օրենքների, այս դատարանը նաև կոչված է ի կատար ածել այդ որոշումը»,-ասել է աջակիցներից մեկը։
Աջակիցները հանդիպել են դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի հետ, փոխանցել ՍԴ-ի որոշման օրինակը, ղեկավարն էլ ասել է, որ որոշումն ուղարկվել է Աննա Դանիբեկյանին՝ վարույթն իրականացնող դատավորին։
«Մենք խնդրեցինք, որ պարոն Ասլանյանը մեր խնդրանքը, հորդորն ու պահանջը փոխանցի նաև պարոն Արթուր Մկրտչյանին և մենք ուզում ենք նրա դիրքորոշումը լսել հիմա, թե ինչու Քոչարյանը մինչև հիմա ազատության մեջ չէ։ Աշխատակազմի ղեկավարը մեզ հավաստիացրեց, որ կես ժամվա ընթացքում մեզ տեղյակ կպահի Մկրտչյանի դիրքորոշման, որոշման մասին»,-նշեց Քոչարյանի աջակիցը։
Ավելի ուշ Քոչարյանի աջակիցներին տեղեկացրին, որ երկրորդ նախագահի փաստաբանների կողմից ներկայացված փաստաթուղթը, ՍԴ-ի որոշումը, ըստ կանոնակարգի Արթուր Մկրտչյանը ուղարկել է Առաջին ատյանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
«Այն գործառույթը, որ պետք է իրականացներ պարոն Մկրտչյանը, համաձայն օրենքի, իրականացվել։ Այժմ մեր խնդիրը Դանիբեկյանին հորդորելն է, հուսով եմ, որ նա հետևում է մեր ակցիային»,-ասաց աջակիցը։
Ակցիայի մասնակիցներն որոշեցին 16։00-ին հավաքվել Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց, որտեղ քննվելու է Քոչարյանի խափանման միջոցը։
17:38 02/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցներն այցելել են Եռաբլուր
11:03 13/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցներից մեկն ուղղակի ոստիկանության ճաշակով չի եղել ու ‹‹փռել են ասֆալտին››. Եփրիկյան
10:57 13/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցներն իրենց մտահոգությունների վերաբերյալ գրությունը հանձնեցին ԲԴԽ-ին
10:23 13/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցները պատրաստվում են ԲԴԽ-ին գրություն փոխանցել
15:12 12/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ‹‹Դուք մեր ծառաներն եք››. Քոչարյանի աջակիցները՝ ԲԴԽ անդամներին հիշեցրեցին Փաշինյանի խոսքերը
14:17 09/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցները ակցիա են իրականացնում ՄԻՊ-ի գրասենյակի դիմաց
13:05 29/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցը պնդում է՝ մարդկանց առանց իրավական հիմքի են բերման ենթարկում

Сторонники Кочаряна собрались у здания суда и требуют освобождения экс-президента Армении(Видео) 09/09/2019 13:52 | Лента новостей
Сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна проводят акцию протеста перед зданием суда общей юрисдикции Еревана. Демонстранты призывают освободить из-под стражи экс-президента.
“Уже год, как Роберт Кочарян находится под арестом. Поскольку Конституционный суд вынес решение в соответствии с Конституцией и законами, то и этот суд призван привести в исполнение данное решение”, - заявил один из сторонников.
Митингующие встретились с руководителем аппарата суда и передали копию решения КС. В свою очередь глава аппарата суда заявил, что решение направлено судье Анне Данибекян, осуществляющей производство по делу.
“Мы попросили, чтобы г-н Асланян передал нашу просьбу и призыв и г-ну Артуру Мкртчяну. Мы хотим услышать его мнение сейчас, в частности, причины, по которым Кочарян до сих пор не вышел на свободу. Руководитель аппарата заверил нас в том, что в течение получаса проинформирует нас о позиции Мкртчяна и решении”, - рассказал сторонник Кочаряна.
Позже им сообщили, что представленный адвокатами второго президента документ, решение КС, Артур Мкртчян в соответствии с регламентом направил судье первой инстанции Анне Данибекян.
“Та функция, которую должен был выполнить г-н Мкртчян, в соответствии с законом выполнена. Теперь наша задача заключается в том, чтобы обратиться к Данибекян с призывом. Надеюсь, она следит за нашей акцией”, - сказал один из сторонников.
Участники акции решили в 16:00 собраться у здания суда общей юрисдикции в ереванском районе Шенгавит, где будет рассматриваться вопрос о мере пресечения Кочаряну.