ՍԴ որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու հիմքեր չկան. Դատախազություն 09/09/2019   13:51  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունն արձագանքել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա Սահմանադրական դատարանի կայացրած որոշմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան նշեցին, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի 2019 թվականի սեպտեմբերի 4-ի ՍԴՈ-1476 որոշմանը տրվել են մեկնաբանություններ, որոնք հիմնված են դրա առանձին պարբերությունների մեկուսի դիտարկումների վրա և չեն բխում որոշման իմաստից:
«Այսպես, Սահմանադրական դատարանն արձանագրել է, որ «(…) բացակայում են Սահմանադրությունից բխող այնպիսի հատուկ և անհրաժեշտ կարգավորումներ, որոնք հնարավորություն կտային գործառութային անձեռնմխելիությամբ օժտված պաշտոնատար անձանց նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և իրականացնելու ընթացքում գնահատել, թե արդյոք նրանց վերագրվող գործողությունը կամ անգործությունը բխում է կամ բխել է նրանց ներկա կամ նախկին կարգավիճակից կամ գործունեությունից, թե՝ ոչ:
Հետևաբար, այդ անձանց գործառութային անձեռնմխելիության առկայության հարցը պետք է լուծվի քրեադատավարական ընդհանուր կարգավորումների շրջանակներում՝ մինչդատական վարույթում քննիչի կամ դատախազի, իսկ դատական վարույթներում՝ դատարանի կողմից»:
Վերոգրյալից ակնհայտ է, որ Սահմանադրական դատարանն, ընդամենը փաստելով, որ սահմանված չէ հատուկ ընթացակարգ, որի շրջանակներում ինքնուրույն և առանձին քննարկման առարկա պետք է դառնա և որոշվի այն հարցը, թե արդյոք մեղսագրվող գործողությունները կապված են նախագահի կարգավիճակի հետ թե ոչ, առավել քան հստակ է սահմանել, որ գործառութային անձեռնմխելիության առկայության հարցը պետք է գնահատվի և լուծվի քրեադատավարական ընդհանուր կարգավորումների շրջանակներում՝ մինչդատական վարույթում քննիչի կամ դատախազի, իսկ դատական վարույթներում՝ դատարանի կողմից։
Ինչ վերաբերում է Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը ՀՀ սահմանադրությանը հակասող և անվավեր ճանաչելուն, ապա հարցը կայանում է հետևյալում.
Ինչպես արձանագրել է սահմանադրական դատարանը, գործառութային անձեռնմխելիությունը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածում որպես քրեական վարույթը բացառող հանգամանք նախատեսված չէ: Հետևաբար, բոլոր այն դեպքերում, երբ կպարզվի, որ քրեական հետապնդումն անհամատեղելի է անձի գործառութային անձեռնմխելիության հետ, իրավասու մարմինն օբյեկտիվորեն զրկված կլինի այդ հիմքով տվյալ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցելու կամ արդեն իսկ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու, ինչպես նաև կալանք չկիրառելու վերաբերյալ օրինական որոշում կայացնելու իրավական հնարավորությունից, քանի որ բացակայում է նման որոշում կայացնելու դատավարական հիմքը:
Ավելի պարզ՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածը խնդրահարույց է համարել այնքանով, որքանով այն չի նախատեսում քրեական գործի վարույթը կարճելու հիմք այն դեպքում, երբ կպարզվի, որ անձն օգտվում է գործառութային անձեռմխելիությունից և այն չի հաղթահարվել: Ընդ որում՝ հարցն ավելի լայն է, քան պաշտոնաթող նախագահի անձեռնմխելիությունը: Բանն այն է, որ նույն խնդիրն ի հայտ է գալիս նաև այն դեպքում, երբ այլ համապատասխան պաշտոնատար անձանց, օրինակ՝ դատավորների, Աժ պատգամավորների անձեռնմխելիությունը օրենքով սահմանված կարգով չի հաղթահարվում և վերջիններս չեն զրկվում անձեռմխելիությունից: ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգիրքը գործառութային անձեռնմխելիությունը չնախատեսելով որպես վարույթը բացառող հանգամանք, չի սահմանում այն հիմքը, որին համապատասխան այդ դեպքերում դատավորի կամ պատգամավորի, հավասարապես նաև պաշտոնաթող նախագահի նկատմամբ քրեական հետապնդումը պետք է դադարեցվի:
Կրկնելով, որ վերոգրյալը վերաբերում է բացառապես այն դեպքերին, երբ պաշտոնաթող նախագահին մեղսագրվում են գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից, անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ ՀՀ պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին չեն մեղսագրվում այնպիսի գործողություններ, որոնք բխում են նրա կարգավիճակից: Այդ հանգամանքը գնահատվել է վարույթն իրականացնող քննիչի, դատախազի և դատարանների կողմից՝ իրենց իրավասության շրջանակներում:
Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը բավարարում է իրավաչափության լրացուցիչ և նախնական պարտադիր պահանջը. վերջինիս առաջադրված մեղադրանքը չի առնչվում նրա գործառութային անձեռնմխելիությանը, այն է՝ նրան մեղսագրվող արարքները չեն կարող դիտվել որպես վերջինիս կարգավիճակից բխող:
Հետևաբար, ՀՀ դատախազությունը համարում է, որ Սահմանադրական դատարանի որոշման ուժով Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական  հետապնդումը դադարեցնելու, նրան ազատ արձակելու հիմքեր չկան»,- ասված է ՀՀ դատախազության պարզաբանման մեջ:
13:52 07/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի գնահատականները ստանալուց հետո ՍԴ-ն ինքը պետք է որոշում կայացնի․ Հայկ Ալումյան
13:20 07/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՄիջնորդություններ կներկայացվեն դատարան՝ անհապաղ քննարկելու Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը
20:02 06/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍԴ-ն հրապարակել է Ռոբերտ Քոչարյանի գործով որոշումը. երկրորդ նախագահը կմնա՞ կալանքի տակ
15:29 04/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍահմանադրական դատարանը մասամբ բավարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումը
17:39 03/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները չեն բացառում Աննա Դանիբեկյանին ինքնաբացարկի միջնորդության ներկայացումը
15:49 03/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի դիմումի գործով ՍԴ որոշումը կհրապարակվի վաղը
12:36 03/09/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՍահմանադրական դատարանը դեռ չի հրապարակել որոշումը. դահլիճում կրքերը պարբերաբար բորբոքվում են
14:24 22/08/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՎենետիկի հանձնաժողովը պատրաստակամություն է հայտնել Քոչարյանի գործով տրամադրել խորհրդատվական կարծիք. ՍԴ
10:12 29/05/2019  |  ՄամուլԻնչ դիրքորոշում ունի Հրայր Թովմասյանը Քոչարյանի գործով ՍԴ դիմումի հետ կապված. «Ժողովուրդ»

Прокуратура Армении не видит в решении КС оснований для освобождения Роберта Кочаряна 09/09/2019   15:39  |  Суд по делу второго президента РА
Генеральная прокуратура Армении отреагировала на решение Конституционного суда, вынесенное на основании рассмотрения заявления второго президента РА Роберта Кочаряна.
В ответ на запрос “ФактИнфо”, в Генпрокуратуре РА отметили, что решению КС РА от 4 сентября 2019 года были даны толкования, которые основаны на отдельных наблюдениях отдельных его абзацев и не вытекают из смысла решения.
Отмечается, что таким образом Конституционный суд констатировал, что “(…)  в Конституции отсутствуют такие специальные и необходимые нормы регулирования, которые позволили бы в ходе возбуждения и осуществления уголовного преследования в отношении должностных лиц, наделенных функциональной неприкосновенностью, оценить, вытекает ли приписываемое им действие или бездействие из их нынешнего или прежнего статуса или деятельности или нет.
Следовательно, как указывается в ответе, вопрос наличия функциональной неприкосновенности этих лиц  на этапе досудебного производства должен быть решен в рамках общих уголовно-процессуальных регулирований следователем или прокурором, а в ходе судебного производства – судом”.
“Из вышеизложенного очевидно, что Конституционный суд, всего лишь констатируя отсутствие установленной специальной процедуры, в рамках которой этот вопрос должен стать предметом самостоятельного и отдельного обсуждения, и должен быть решен вопрос о том, связаны ли инкриминируемые действия со статусом президента или нет, более чем четко определил, что вопрос наличия функциональной неприкосновенности должен расцениваться и решаться в рамках общих уголовно-процессуальных регулирований следователем или прокурором на этапе досудебного производства, а в судебном производстве – судом”, -заявили в Прокуратуре.
Что касается признания по решению Конституционного суда статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса РА противоречащей Конституции РА и недействительной, то, как отметили в надзорном ведомстве, вопрос заключается в следующем:
“Как констатировал Конституционный суд, функциональная неприкосновенность в статье 35 Уголовно-процессуального кодекса РА не предусмотрена как обстоятельство, исключающее уголовное производство. Следовательно, во всех тех случаях, при которых выясняется, что уголовное преследование несовместимо с функциональной неприкосновенностью лица, компетентный орган объективно будет лишен правовой возможности не возбуждать уголовное преследование в отношении данного лица или прекратить уже возбужденное уголовное преследование, а также принимать законное решение о неприменении ареста, поскольку отсутствует процессуальная основа для принятия такого решения.
Проще говоря, Конституционный суд Армении счел проблематичной статью 35 Уголовно-процессуального кодекса РА постольку, поскольку она не предусматривает основания для прекращения производства по уголовному делу в том случае, при которых выясняется, что лицо пользуется функциональной неприкосновенностью и она преодолена не была. При этом вопрос шире, чем неприкосновенность экс-президента. Дело в том, что та же проблема возникает и в том случае, когда неприкосновенность других соответствующих должностных лиц, например, судей, депутатов НС в установленном законом порядке не преодолевается, и последние не лишаются неприкосновенности”.
В Прокуратуре отметили, что Уголовно-процессуальный кодекс РА, не предусматривая функциональной неприкосновенности в качестве обстоятельства, исключающего производство, не устанавливает основания, в соответствии с которым в этих случаях уголовное преследование в отношении судьи или депутата, равно как и отставного президента должно быть прекращено.
Повторяя, что вышеизложенное касается исключительно тех случаев, когда вменяются действия, исходящие из статуса, в Генпрокуратуре считают необходимым подчеркнуть, что экс-президенту Армении Роберту Кочаряну не инкриминируются такие действия, которые исходят из его статуса.
“Это обстоятельство было оценено следователем, прокурором и судами, осуществляющими производство, в рамках их компетенции”, -заявили в надзорном ведомстве.
Отмечается, что предъявленное Роберту Кочаряну обвинение удовлетворяет дополнительное и предварительное обязательное требование правомерности. Выдвинутое против него обвинение не связано с его функциональной неприкосновенностью, а именно: инкриминируемые ему деяния не могут рассматриваться как вытекающие из статуса последнего.
“Следовательно, Прокуратура Армении считает, что оснований для прекращения уголовного преследования, возбужденного в отношении Роберта Кочаряна, в силу решения Конституционного суда нет”, - пояснили в ведомстве.