Դատախազությունն ուսումնասիրում է Պողոս Պողոսյանի սպանության վերաբերյալ ականատեսի պատմածները 09/06/2019   12:59  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատախազությունն ուսումնասիրում է Պողոս Պողոսյանի` 18 տարի առաջ տեղի ունեցած սպանության վերաբերյալ բրիտանացի Սթիվեն Նյուտոնի հայտնած տեղեկությունները։
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ` լրատվամիջոցների հետ զրույցում, Սթիվեն Նյուտոնը պատմել էր, որ ականատես է եղել, թե ինչպես է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնազորը սրճարանի զուգարանում ծեծելով սպանել Պողոս Պողոսյանին:
Նա հայտնել էր, որ այդ ժամանակ դրա վերաբերյալ դիմում է գրել և ուղարկել դատարան, սակայն դատարանը այն մերժել է` անգլերեն լինելու պատճառաբանությամբ։ Անցյալ տարի նույն գրության պատճենը Նյուտոնը ուղարկել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, սակայն իր խոսքով` անպատասխան է մնացել։ Նա նշել էր նաև, որ դեպքի պահին տեսել է այդ ժամանակ Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանին, ով չի արձագանքել իր խոսքերին։
Հիշեցնենք, որ Պողոս Պողոսյանը սպանվել էր 2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին, ըստ մամուլի հրապարակումների, «Առագաստ» սրճարանում արած «Պրիվետ, Ռոբ» արտահայտության համար։
11:13 06/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀրազդանի նախկին քաղաքապետը և աշխատակազմի 8 աշխատակիցներ մեղադրվում են 138մլն դրամի չափով հափշտակության գործով
17:19 05/09/2019  |  Քրեական խրոնիկոն2019թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ Կոտայքի մարզում 70 տոկոսով ավելացել է կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների հայտնաբերման ցուցանիշը
15:06 31/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հույս հայտնում՝ կհաղթի արդարությունը, եւ կշարունակեք Ձեր ազգանպաստ գործունեությունը». Արկադի Ղուկասյանը շնորհավորել է Քոչարյանի տարեդարձը
14:02 31/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մաղթում եմ շուտ ազատում». Արթուր Աբրահամը շնորհավորել է Ռոբերտ Քոչարյանի տարեդարձը (տեսանյութ)

В Прокуратуре изучают рассказ очевидца об убийстве Погоса Погосяна в ереванском кафе 09/06/2019   14:43  |  Криминальная хроника
В Прокуратуре изучают сведения, предоставленные британцем Стивеном Ньютоном по поводу  совершенного 18 лет назад убийства Погоса Погосяна в одном из ереванских кафе. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с обществненостью Аревик Хачатрян.
Напомним, несколько дней назад, Стивен Ньютон в беседе с журналистами рассказал, что видел, как телохранители второго президента Армении Роберта Кочаряна забили до смерти Погоса Погосяна в туалете кафе.
Он сообщил, что тогда написал об этом заявление, которое направил в суд, где обращение отклонили, сославшись на то, что оно написано на английском языке. В прошлом году копия этого же заявления была направлена премьер-министру Армении Николу Пашиняну, но, по его словам, осталось без ответа. Он также отметил, что в момент инцидента видел тогдашнего министра юстиции Армении Давида Арутюняна, который не откликнулся на его слова.
Напомним, Погос Погосян был убит 25 сентября 2001 года. Согласно публикациям в прессе,  его убили из-за высказывания Привет, Роб“.