Դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին հեռացնում են Ռոբերտ Քոչարյանի քրեական գործից 07/28/2019   20:52  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կասեցրել է Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի լիազորությունները: Այս մասին հաղորդում է ArmLur.am-ը`նշելով, որ իրենց ունեցած տեղեկությունները հաստատել է  Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը:
Նշվում է, որ Համապատասխան միջնորդությամբ հանդես է եկել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, ինչն էլ բավարարվել է:
Հիշեցնենք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի վարույթում է գտնվում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի քրեական գործը, որը մայիսի 18-ին բավարարել էր Արցախի  ներկա եւ նախկին նախագահների` երաշխավորությամբ հանդես գալու միջնորդությունը ու փոխել Ռ.Քոչարյանի  խափանման միջոցը, իսկ մայիսի 20-ին որոշում էր կայացրել վարույթը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին: Այս որոշումները դատախազությունը բողոքարկեց, այդ թվում` ՍԴ դիմելու որոշումը, որոնք բավարարվեցին: Այդուհանդերձ, ՍԴ-ն գտավ, որ դատավոր Գրիգորյանի դիմումը քննության ընդունելու հիմքեր կան ու աշխատակարգային որոշմամբ այն մասամբ վարույթ  ընդունեց ու իր հերթին որոշեց վարույթը կասեցնել ու խորհրդատվական կարծիքի համար դիմել Վենետիկի հանձնաժողով ու ՄԻԵԴ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նշված որոշումները  Դավիթ Գրիգորյանի կողմից կայացվելուց հետո դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ` պաշտոնատար անձի կողմից առերեւույթ կեղծիք կատարելու դեպքի առթիվ: Ընդ որում` հարուցված քրեական գործը վերաբերում է 2018 թվականի աշնանը տեղի ունեցած մեկ այլ  դեպքի, որի վերաբերյալ քաղաքացու ներկայացրած հաղորդման հիման վրա 2019  թվականի փետրվարին մերժվել էր քրեական գործի հարուցումը, իսկ հունիսին` հարուցվել:
Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակն օրենքի խախտումով են խուզարկել
Քրեական գործի հարուցելու որոշումը Դ.Գրիգորյանի փաստաբանը բողոքարկել է գլխավոր դատախազին, որն ստացվել է դատախազությունում, բայց քննարկման արդյունքների մասին դեռ պաշտոնական հաղորդագրություն չի տարածվել:
Ընդ որում`նշված գործի շրջանակներում դատավորի աշխատասենյակում կատարված խուզարկության արդունքում առգրավվել էր  Ռոբերտ Քոչարյանի քրեական գործին առնչվող նյութեր:
Հուլիսի 31-ին լրանում է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի արձակուրդը ու նա պետք է վերադառնա աշխատանքի ու, ենթադրվում է,  քննության առարկա պետք է դարձներ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավով ազատ արձակելու  փաստաբանների միջնորդությունը: Ի սկզբանե, կանխատեսվում էր, որ հարուցված քրեական գործը շրջանակներում փորձ է արվելու կարգավիճակ տալ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանին` Քոչարյանի քրեական գործից  հեռացնելու համար: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` նրան կարգավիճակ դեռ չի տրվել, սակայն բացառված չէ, որ առաջիկա օրերին արդեն նա կներգրավվի որպես կասկածյալ:
Դատավորի լիազորությունների կասեցումը ենթադրում է, որ նրա վարույթում գտնվող քրեական գործերը, այդ թվում` Ռոբերտ Քոչարյանի, կվերամակագրվեն այլ դատավորների:
12:35 26/07/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակը կնիքվել է առանց դատարանի որոշման. փաստաբանը ներկայացրեց խախտումները
19:18 24/07/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄխիթար Պապոյանի, Դավիթ Գրիգորյանի եւ Ալեքսանդր Սիրունյանի հաղորդումների հիման վրա հարուցված քրեական գործերը միացվել են մեկ վարույթում
16:45 24/07/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց դատախազների բողոքը. տեղի է ունեցել Քոչարյանի իրավունքների խախտում
18:13 23/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ԱԱԾ

Судью Давида Григоряна отстраняют от дела Роберта Кочаряна 07/29/2019   09:39  |  Суд по делу второго президента РА
Высший судебный совет Армении приостановил полномочия судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна. Об этом сообщает издание ArmLur.am. Как указывает СМИ, имеющиеся у них сведения подтвердил руководитель Судебного  департамента Карен Поладян.
Отмечается,  с соответствующим ходатайством выступил генеральный прокурор Армении, которое было удовлетворено.
Напомним, в  производстве судьи Давида Григоряна находится уголовное дело в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна. Григорян 18-го мая удовлетворил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении экс-президента с заключения под стражу на личное поручительство бывшего и действующего президентов Арцаха Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна. А 20-го мая он  принял решение приостановить производство по уголовному делу и обратиться в Конституционный суд. Эти решения, в том числе решение об обращении в КС, Генпрокуратура обжаловала в апелляционной инстанции. Жалобы были удовлетворены. Несмотря на это, КС посчитал, что есть основания для рассмотрения обращения судьи Григоряна к производству и в соответствии с процедурным решением частично принял его к производству. Позже КС приостановил производство и обратился в Венецианскую комиссию и Европейский суд по правам человека для получения консультативного заключения.
Позже стало известно, что после вынесения судьей Давидом Григоряном вышеупомянутых решений по делу Роберта Кочаряна Прокуратура возбудила уголовное дело по факту совершения должностным лицом предполагаемого подлога, причем уголовное дело касается случая, имевшего место осенью 2018 года. В возбуждении дела по этому случаю на основании заявления, поданного неким гражданином, в феврале 2019 года было отказано, а уже в июне дело возбудили.Обыск в кабинете судьи по делу Кочаряна был произведен с нарушениямиРешение о возбуждении уголовного дела адвокат Д. Григоряна обжаловал генеральному прокурору. Жалоба поступила в Прокуратуру, однако официального заявления о результатах рассмотрения пока нет.
При этом в результате проведенного в рамках указанного дела обыска в кабинете судьи были изъяты материалы, касающиеся уголовного дела в отношении Роберта Кочаряна.
31-го июля истекает срок отпуска Давида Григоряна. Предполагалось, что он по возвращении на работу он должен был рассмотреть ходатайство адвокатов об освобождении Роберта Кочаряна под залог. Изначально, предполагалось, что в рамках уголовного дела будет предпринята попытка дать статус судье Давиду Григоряну  для отстранения от дела Кочаряна. По сведениям “ФактИнфо”, ему пока не имеет статуса, однако не исключено, что в ближайшие дни его привлекут в качестве подозреваемого.
Прекращение полномочий судьи подразумевает, что находящиеся в его производстве уголовные дела, в том числе дело в отношении Роберта Кочаряна, передадут на рассмотрение другому судье.