Բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք 06/28/2019   11:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել է մի խումբ անձանց կողմից խոշոր չափերի շորթման դեպք: Այս մասին հայտնում են   ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից։
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն` ՀՀ երկու քաղաքացիներ զինակոչիկի վերաբերյալ «ցանկալի» բժշկական եզրակացություն ստանալու պատրվակով, հանդիպել են Երևանի բժշկական կենտրոններից մեկի բաժանմունքի վարիչի հետ, որի ընթացքում նախապես պլանավորված «սցենարով», վարել են գումար պահանջելու և ստանալու մասին համապատասխան զրույց և ձայնագրել այն: Հետագայում, սպառնալով հրապարակել բաժանմունքի վարիչի վերաբերյալ վարկաբեկիչ տեղեկություններ պարունակող ձայնագրությունը, պահանջել են 1500 ԱՄՆ դոլար գումար:
2019թ. հունիսի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների վերահսկողության ներքո 1500 ԱՄՆ դոլար գումարը փոխանցվել է նշված անձանց, ինչից հետո նրանք ձերբակալվել են:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Մեղադրանք է առաջադրվել երկու անձի, խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Կատարվում է նախաքննություն:

СНБ Армении раскрыла случай вымогательства крупной суммы 06/28/2019   11:43  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщила о раскрытии случая вымогательства денег в особо крупном размере.
Как сообщает пресс-центр СНБ, согласно полученным предварительным данным, двое граждан Армении под предлогом получения “желаемого” медицинского заключения касательно призывника встретились с заведующим отделением одного из ереванских медицинских центров.
В ходе встречи они по заранее спланированному “сценарию” вели соответствующие переговоры по поводу требования и получения суммы  и записали беседу. Угрожая впоследствии публикацией записи, содержащей дискредитирующие заведующего отделением сведения, они потребовали 1500 долларов США.
20 июня 2019 года под контролем сотрудников СНБ Армении 1500 долларов были переданы указанным лицам, после чего они были задержаны.
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело  по соответствующим статьям УК РА. Двум лицам предъявлено обвинение. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведется предварительное следствие.