Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետը կբողոքարկի Շուշիի հետ բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու մասին դատարանի որոշումը 06/17/2019   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բուրգ լե Վալանսի քաղաքապետ Մարլեն Մուրիեն հայտարարել է վարչական դատարանի կողմից 2014 թվականի հոկտեմբերին Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանի հետ  ստորագրած բարեկամության հռչակագիրը չեղարկելու որոշումը բողոքարկելու մտադրության մասին:
«Ես վիճարկում եմ վարչական դատարանի մեկնաբանությունը, որն այս հռչակագիրն անօրինական է համարել: Համոզված եմ, որ այն համապատասխանում է օրենսդրական կարգին եւ հայտարարում եմ, որ բողոքարկելու եմ դատավճիռը»- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Մարլեն Մուրիեն՝ հիմք ընդունելով 2019 թ փետրվար 5-ի Ֆրանսահայ Կազմակերպությունների համակարգող Խորհրդի ընթրիքի ընթացքում Հանրապետության Նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանձնառումը, որ պետական հետապնդումների չեն ենթարկվի այն ծրագրերը, որոնք վերաբերում են կրթական եւ մարդասիրական ոլորտներին, որոնք էլ հռչակագրերի ամենաէական մասն են կազմում:
Նա նաեւ նշել է, որ իրավական գործոններից զատ իր բարոյական հանձնառումը շուշեցիների հանդեպ մնում է անսասան: «Ես բազմիցս եղել եմ Շուշիում եւ հասկացել, թե մարդասիրության ու բարեկամության արտահայտությունները ինչպիսի հույս են արթնացնում մի բնակչության սրտում, որ թշնամական Ադրբեջանը փորձում է շնչահեղձ անել»,- գրել է նա:

Мэр города Бург-ле-Валанс обжалует решение французского суда, аннулировавшего декларацию о дружбе с Шуши 06/17/2019   12:14  |  Лента новостей
Мэр французского города Бург-ле-Валанс Марлен Мурье намерена обжаловать решение административного суда об отмене декларации о дружбе с городом Шуши в Арцахе.
“Я оспариваю толкование Административного суда, который признал эту декларацию незаконной. Уверена, что она соответствует законодательному порядку и заявляю, что обжалую вердикт”, - написала на своей странице в Facebook  мэр города Бург-ле-Валанса Марлен Мур.
Она указала, что принимает за основание высказывания президента Франции Эммануэля Макрона на ежегодном обеде Координационного совета армянских организаций Франции о том, что культурные и образовательные проекты не должны подвергаться политическим преследованиям.
Как отметила она, помимо факторов, ее моральное обязательство перед жителями Шуши остается непоколебимым.
“Я неоднократно бывала в Шуши и поняла, что проявления гуманности и дружбы пробуждают надежду в сердце населения, которую враждебный Азербайджан пытается задушить”, - написала она.