ԱԳՆ-ն չի մեկնաբանում Միհրան Պողոսյանին քաղաքական ապաստան տալ-չտալու լուրերը 05/30/2019   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտաքին գործերի նախարարությունը չի մեկնաբանում ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին քաղաքական ապաստան տալ-չտալու վերաբերյալ լուրերը։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի հետ, ով մեր հարցին ի պատասխան՝ ասաց. «Այդ հարցով իրավասու մարմինը Դատախազությունն է, եւ իրենք պետք է հանրային դաշտում մեկնաբանությամբ հանդես գան»։
Մեր այն հարցին՝ կարո՞ղ են ասել՝ ԱԳՆ-ն այդ մասին պաշտոնապես տեղեկացվել է թե ոչ, Աննա Նաղդալյանը պատասխանեց, որ չի կարող։
Հիշեցնենք, որ մամուլում տեղեկություններ են տարածվել, որոնց մի մասի համաձայն՝ Միհրան Պողոսյանին քաղաքական ապաստան է տրվել, մյուս մասի համաձայն՝ նշանակվել է տնային կալանք, մինչ կլուծվի արտահանձնման գործընթացը։
Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն էլ երեկ երեկոյան հայտնել էր, որ Միհրան Պողոսյանին արտահանձնելու վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդությունը գտնվում է քննարկման փուլում, և էքստրադիցիոն գործընթացը շարունակվում է սահմանված իրավական ընթացակարգերին համապատասխան։
Նշենք, որ արտահանձնման գործընթացը լուծելու համար ապրիլի 23-ին Ռուսաստանի դատախազությունը բավարարել էր Միհրան Պողոսյանին 40 օրով կալանավորելու միջնորդությունը, եւ հունիսի 2-ին լրանալու է նրա կալանավորման ժամկետը։

МИД Армении не комментирует информацию о предоставлении политубежища Миграну Погосяну 05/30/2019   12:29  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении не комментирует информацию о предоставлении бывшему начальнику Службы принудительного исполнения судебных актов Армении, экс-депутату НС Миграну Погосяну политического убежища в России.
За уточнениями ИА “ФактИнфо” обратилось к пресс-секретарю МИД Армении Анне Нагдалян, которая в ответ заявила, что этот вопрос относится к компетенции Прокуратуры и что они должны выступать с комментариями.
Напомним, ранее в СМИ появилась информация, что Миграну Погосяну в России предоставили политическое убежище. Также муссировались сведения о том, что его поместили под домашний арест до окончательного решения вопроса об экстрадиции.
Советник генпрокурора Армении Гор Абрамян накануне заявил, что ходатайство Генпрокуратуры относительно экстрадиции Миграна Погосяна находится в стадии рассмотрения, и экстрадиционный процесс продолжается в соответствии с установленными юридическими процедурами.
Отметим, что для разрешения процесса экстрадиции 23 апреля Прокуратура России удовлетворила ходатайство об аресте Миграна Погосяна на 40 дней. 2 июня истекает срок его заключения под стражу.