ՀՔԾ-ն հաստատեց. գլխավոր հարկադիր կատարողի վերաբերյալ քրեական գործով վարույթը կարճվել է 01/25/2017   13:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Զանգվածային լրատվամիջոցների 2016թ. ապրիլի 4-ի հրապարակումների հիման վրա՝ ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայությունում պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի կողմից 2008-2016թթ. ընթացքում, օրենքով սահմանված արգելքին հակառակ, ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու դեպքի առթիվ հատուկ քննչական ծառայությունում 2016թ. ապրիլի 29-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով հարուցվել է քրեական գործը:
Այս կապակցությամբ հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, որում մասնավորապես ասվում է.
Մամուլում հրապարակված ընկերությունների, ինչպես նաև քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող ժամանակահատվածում ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ապահովող ծառայության հետ համագործակցած մյուս կազմակերպությունների աշխատակիցների ցուցմունքներով և նախաքննության ընթացքում կատարված քննչական այլ գործողությունների արդյունքում չի հիմնավորվել ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանի կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող որևէ կազմակերպության գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու հանգամանքը:
Հաշվի առնելով, որ ըստ մամուլի հրապարակումների՝ Միհրան Պողոսյանը կառավարել է Պանամայի Հանրապետությունում գրանցված <<Սիգթեմ ռեալ իսթեյթ ինքորփորեյթիդ>> և <<Հոփքինթեն թրեյդինգ ինքորփորեյթիդ>> ընկերությունների  Շվեյցարական LCT BANK (Suise) SA բանկում ունեցած հաշիվները, քրեական գործով անհրաժեշտություն է առաջացել համապատասխան քննչական գործողություններ կատարել նաև վերոհիշյալ երկրներում, ինչը կարող էր իրականացվել միայն տվյալ պետության և  Հայաստանի Հանրապետության միջև կնքված իրավական օգնության մասին պայմանագրի շրջանակներում: Թեև Հայաստանի Հանրապետությունը Պանամայի Հանրապետության և Շվեյցարիայի Համադաշնության հետ նման պայմանագիր չի կնքել, այնուամենայնիվ, քննության շահերից ելնելով, նախաքննության լրիվությունն ապահովելու նպատակով, ակնկալելով վերոհիշյալ պետությունների իրավապահ մարմինների բարի կամք դրսևորելու հնարավորությունը, քրեական գործով կազմվել են իրավական օգնություն հայցելու մասին միջնորդություններ, որոնք ուղարկվել են Պանամայի Հանրապետության և Շվեյցարիայի Համադաշնության իրավապահ իրավասու մարմիններին:
Շվեյցարիայի Համադաշնությունից գրություն է ստացվել այն մասին, որ միջնորդությունը չեն կարող բավարարել, իսկ Պանամայի Հանրապետությունից շուրջ ութ ամիս տևած նախաքննության ընթացքում որևէ պատասխան չի ստացվել:
Նախաքննության ընթացքում կատարված բազմաթիվ քննչական և  դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցներով չի հաստատվել այն հանգամանքը, որ պաշտոնատար անձ հանդիսացող Միհրան Պողոսյանը, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, արտոնություններ և առավելություններ է տվել հրապարակումներում նշված կազմակերպություններին կամ որևէ այլ ձևով հովանավորել այդ ընկերություններին, որպիսի հանգամանքները ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հանցակազմի պարտադիր հատկանիշներ են, ուստի 23.01.2017թ. որոշում է կայացվել Մ.Պողոսյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին՝ նրա արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով:

Специальная следслужба Армении подтвердила информацию о прекращении производства уголовного дела, связанного с экс-главой СПИСА 01/25/2017   14:18  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении подтвердила информацию о прекращении уголовного дела, связанного с бывшим начальником Службы принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Армении Миграном Погосяном.
Накануне офис бывшего главы Армении Миграна Погосяна распространил заявление, в котором сообщил о прекращении уголовного дела, возбужденного в Специальной следственной службе в 2016 году по материалам панамского офшорного скандала.
Сообщалось, что дело прекращено за отсутствием состава преступления.
В сообщении отмечалось, что "в числе целого ряда документов представлено, например, известное опровержение швейцарского банка «LGT»  относительно наличия офшорных компаний и счетов, приписываемых Миграну Погосяну, которым подтверждается факт отсутствия открытых банковских счетов и, следовательно, отсутствия передвижения финансовых средств, посему не может быть и речи о ведении предпринимательской деятельности".
Напомним, глава Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) Армении Мигран Погосян 18 апреля подал заявление об отставке из-за панамского офшорного скандала.
На основе подготовленных материалов по офшорному скандалу Специальной следственной службой Армении было возбуждено уголовное дело по статье 310 (Незаконное участие в предпринимательской деятельности) Уголовного кодекса Армении.
“Добытыми в результате предпринятых в ходе предварительного следствия следственных и процессуальных действий доказательствами не подтверждается то обстоятельство, что Мигран Погосян, являющийся должностным лицом, воспользовавшись своими служебными полномочиями,  предоставлял привилегии и преференции указанным в публикациях организациям или же каким-то  способом покровительствовал этим компаниям, поэтому 23 января 2017 года было принято решение о неосуществлении уголовного преследования в отношении М. Погосяна и прекращении производства по уголовному делу ввиду отсутствия в его действиях состава преступления”, - говорится, в частности, в сообщении ССС Армении.
11:19 25/01/2017  |  Международные новостиПрокуратура Панамы приостановила расследование дела об офшорах
09:52 11/05/2016  |  Международные новостиИзвестная британская актриса попала в "панамское досье" после покупки дома за $4 млн