Չինաստանի ղեկավարությունը վարչապետին վստահեցրել է՝ չինական շուկան հայկական արտադրանքի համար բաց է 05/23/2019   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չինաստանի ղեկավարությունն ամենաբարձր մակարդակով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հավաստիացրել է, որ իրենք շահագրգռված են Չինաստանի շուկան Հայաստանում արտադրված ապրանքների համար հասանելի դարձնելու առումով: Այդ մասին կառավարության նիստում նշեց վարչապետ Փաշինյանը:
«Եվ մենք պետք է մեր գործարարների, այդ թվում գինիների, ալկոհոլային խմիչքների, այլ արտադրանքի, սննդի արդյունաբերության ոլորտում աշխատող ընկերությունների հետ աշխատանքներ տանենք: Բոլոր տեսակի հայկական արտադրանքի հետ կապված նրանք շատ հստակ իրենց պատրաստակամությունը և քաղաքական կամքը արտահայտեցին, և ես կարծում եմ, որ հիմա շատ կարևոր է այդ պոտենցիալ արտահանող ընկերությունների հետ լինել մշտական հաղորդակցության մեջ, պարոն Խաչատրյան, նաև Չինաստանի մեր գործընկերների, որովհետև կան որոշակի ստանդարտների և այլ խնդիրներ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց վարչապետը՝ դիմելով Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարին:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ պետք է հասկանալ, որտեղ կան անհամապատասխանություններ, որոնք զուտ տեխնիկական խոչընդոտներ են հարուցում, որպեսզի դրանք լուծելու ուղղությամբ քայլ առ քայլ առաջ շարվի գործադիրը:
«Որևէ կասկած չկա, վստահեցնում եմ, որ Չինաստանի շուկան մեր ապրանքների համար բաց է և կարող են մեր գործարարները զբաղվել այդ ուղղությամբ: Միակ խնդիրը որ կա, ինչպես բոլոր դեպքերում, կան որոշակի ստանդարտներ և մեր գործարարները, գործարանները պետք է կարողանան համապատասխանել այդ ստարտներին, որպեսզի մենք այստեղ կարողանանք շատ լուրջ առաջընթաց արձանագրել»,- ասաց վարչապետը:
19:34 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Արկադի Տեր-Թադևոսյանի ծննդյան 80-ամյակը
19:31 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն ընդունել է է Ֆիզիոլոգիայի և բժշկության ոլորտի նոբելյան մրցանակակիր Հարալդ Զուր Հաուզենին
18:44 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի հետ
16:08 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊետբյուջեի եկամտային մասը 62 մլրդ դրամով կգերակատարվի. քննարկվել են հավելյալ բյուջետային միջոցների բաշխմանը վերաբերող հարցեր
16:02 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳեւորգ Մովսեսյանը նշանակվել է Պահպանության ծառայության պետի առաջին տեղակալ
11:57 22/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳրիգոր Մուրադյանը ազատվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից
09:55 22/05/2019  |  ՄամուլՓաշինյանը պատրաստվում է կադրային «ջարդ» իրականացնել. «Ժամանակ»
09:26 22/05/2019  |  ՄամուլՄտածված արձակուրդ. Փաշինյանը ազատվո՞ւմ է Կոտայքի մարզպետից. «Ժամանակ»
19:35 21/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են ընտանիքի ապահովության գնահատման համակարգի բարեփոխման հարցեր
19:29 21/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ռազմավարական տեսլականն է Հայաստանը դարձնել դրախտ տաղանդների համար, երկիր, որտեղ տաղանդը զարգացնելու անսահմանափակ հնարավորություններ կան. Նիկոլ Փաշինյան

Руководство Китая заверило Пашиняна в готовности открыть рынок для армянских товаров 05/23/2019 13:46 | Лента новостей
Руководство Китая заверило в готовности открыть китайский рынок для армянских товаров. Об этом заявил на заседании правительства в четверг премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя итоги рабочего визита в КНР.
“Руководство КНР заверила нас в том, что заинтересовано в открытии произведенным в Армении товарам доступа на китайский рынок. Мы должны поработать с компаниями, производящими вино, другие алкогольные напитки и иные товары. Наши китайские партнеры выразили свою готовность и политическую волю. И я полагаю, что с потенциальными экспортерами очень важно быть на постоянной связи, а также с нашими китайскими партнерами, поскольку есть определенные стандарты и вопросы", — заявил Пашинян, обращаясь к главе Минэкономразвития Тиграну Хачатряну. Его слова приводит “Арменпресс”.
По словам главы правительства Армении, надо выявить несоответствия, которые чинят сугубо технические препятствия, и предпринять шаги по их устранению.
“Нет никаких сомнений в том, что китайский рынок открыт для наших товаров, и наши предприниматели могут работать в этом направлении. Единстственная проблема заключается в стандартах, и наши бизнесмены должны соблюдать эти стандарты, чтобы мы смогли там добиться серьезного прогресса”, - сказал премьер.