Չպատճառաբանված որոշումներով ոտնահարվում է իրավական որոշակիության սկզբունքը. ԲԴԽ նախագահը՝ դատարանների որոշումների մասին 05/01/2019   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դատարանի մատչելիության իրավունքը սահմանադրական իրավունք է, եւ եթե ինչ-ինչ հիմնավորմամբ դա սահմանափակվում է, ապա պետք է լինի հստակ եւ պատճառաբանված, եւ քաղաքացու համար պետք է ստեղծի իրավաչափ հեռանկար իր հետագա գործողություններում»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս կարծիքն է հայտնել Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը։
«Փաստինֆո»-ի խնդրանքով անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանի՝ օրերս կայացրած որոշմանը, ըստ որի՝ Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պետք է լինեն պատճառաբանված, ԲԴԽ նախագահն ասել է, որ հիշյալ որոշմանը ծանոթ չէ, սակայն նման դիրքորոշում ՍԴ-ն հայտնել է նաեւ իր նախագահության օրոք՝ պնդելով, որ դատարանների որոշումները պետք է լինեն պատճառաբանված, հակառակ դեպքում ոտնահարվում է իրավական որոշակիության սկզբունքը. «Ժամանակին Սամանադրական դատարանի մեր այդ որոշումը հենց դրա դեմ էր ուղղված, բայց պետք է նշել, որ մյուս կողմից էլ մարդիկ են հաճախ փորձում չարաշահել այս իրավական դիրքորոշումը, ասում են` եղավ փակ քվեարկություն, ինձ անհասկանալի մնաց, թե ինչու այսպես քվեարկեցին, թող պատճառաբանեն, բայց ինչպե՞ս պատճառաբանեն, երբ օրենքը հստակ ասում է, որ սա փակ քվեարկություն է, եւ ամեն մեկը քվեարկում է՝ իր ներքին համոզմունքից ելնելով»: Գագիկ Հարությունյանի խոսքով՝ օրենքն է ստեղծել այնպիսի մեխանիզմ, որ այդ ներքին համոզմունքների գումարային արտահայտությունը օբյեկտիվ լինի, եւ եթե դա ապահովվում է, ապա այլ մեխանիզմ լինել չի կարող։
«Փաստինֆո»-ի այն հարցին, թե ԲԴԽ-ն պատրաստվո՞ւմ է ինչ-որ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի ՍԴ-ի հիշյալ որոշումները իրականացվեն Վճռաբեկ դատարանի կողմից, ԲԴԽ նախագահը նշել է, որ ծրագրում են այս ոլորտում մշտադիտարկում իրականացնել՝ ձգտելով ոչ մի խնդիր դուրս չթողնել տեսադաշտից. «2 օր առաջ USID-ի մասնագետների հետ քննարկում էինք իրավունքի գերակայության վերաբերյալ մի ծրագիր, մտածում էինք, թե ինչից կարելի է սկսել եւ ինչ անել, որ գոնե առաջին անգամ Հայաստանում հստակ պատկերացում ունենանք, թե տարբեր ոլորտներում այդ սկզբունքը ինչպես է ընկալվում եւ իրացվում, եւ սա նաեւ մեր դատավորների մոտ բան կփոխի, իսկ որպեսզի փոխի, պետք է վերապատրաստման ամբողջ համակարգը փոխվի, նրանց եւ առհասարակ բոլորի մտածողությունը փոխվի»,- ասում է Գագիկ Հարությունյանը եւ հավելում. «Խնդիրները համակարգային են, եւ կախարդական փայտիկ պետք չէ փնտրել, այլ պետք է փորձել դրանք լուծել հենց համակարգի մեջ»։
ԲԴԽ նախագահի խոսքով՝ իրենց գործունեությունը միտված է նրան, որ մարդու իրավունքները լինեն երաշխավորված, ապահովված եւ պաշտպանված. «Մենք պետք է կարողանանք մարդու իրավունքները, այդ թվում՝ եւ դատարանի կողմից խախտված, պաշտպանել, եւ երբ խոսում ենք իրավունքի գերակայության սկզբունքից եւ դրա իրացումի երաշխավորումից, այս բոլոր ասպեկտներն էլ նկատի ունենք»։
Հիշեցնենք, որ է անդրադառնալով Վճռաբեկ դատարանի դերին՝ Սահմանադրական դատարանն իր՝ 2007 թվականի ապրիլի 9-ի ՍԴՈ-690 որոշմամբ արտահայտել էր իրավական դիրքորոշում առ այն, որ «վերաքննիչ կամ վճռաբեկ բողոքները վարույթ ընդունելու հարցում դատարանները պետք է ունենան ոչ թե հայեցողական անսահմանափակ ազատություն, այլ՝ օրենսդրորեն նախատեսված, հստակ, և անձանց համար միակերպ ընկալելի հիմքերով, բողոքը վարույթ ընդունելու կամ մերժելու իրավունք և պարտականություն»:
Իսկ ապրիլի 16-ի ՍԴՈ-1453 որոշմամբ արձանագրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանը, վարույթ չընդունելով դիմողի վճռաբեկ բողոքը, անտեսել է առաջին և վերաքննիչ ատյանների դատարանների որոշումների առերևույթ հակասությունն իր իսկ որոշումներով արտահայտված իրավական դիրքորոշումներին. «Այլ կերպ ասած՝ կամայականորեն, առանց անհրաժեշտ հիմնավորումների շեղվել է իր արտահայտած դիրքորոշումներից, ինչը հանգեցրել է դիմողի՝ Սահմանադրության 27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում, ինչպես նաև 61-րդ հոդվածի 1-ին մասում ամրագրված իրավունքների խախտմանը»,- նշված է ՍԴ որոշման մեջ:
19:07 29/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Հարությունյանի պնդմամբ՝ դատավորներն այսօր ավելի անկախ են. որևէ անձի՝ գործադիր մարմնին զանգելու դեպքերի մասին ԲԴԽ-ն պետք է տեղյակ լինի
15:06 20/09/2018  |  Հարցազրույց«Անցումային արդա­րադատություն» հասկացությունը շատ ընդհանրական ու ընդգրկուն է, քանի որ դրա դրսևորման բազ­մաթիվ տարատեսակներ գույություն ունեն. ԲԴԽ նախագահ
22:34 31/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԻ պատասխան «Հրապարակ» օրաթերթի «Գագիկ Հարությունյանն իրեն իրավունք է վերապահում «զբաղվել» մամուլով» վերտառությամբ հրապարակման

Немотивированные решения попирают принцип правовой определенности – глава ВСС Армении 05/01/2019 13:26 | Лента новостей
Право на доступ к правосудию – конституционное право, и, если это право по каким-то причинам ограничивается, то это должно быть аргументировано. Оно должно создавать для гражданина правомерные перспективы в его дальнейших действиях. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” высказал председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян.
Комментируя по просьбе “ФактИнфо” вынесенное недавно Конституционным судом решение, согласно которому постановления Кассационного суда должны быть мотивированы, глава ВСС заявил, что не знаком с решением, однако подобную позицию КС высказывал и в годы его председательства, настаивая на мотивированности решений судов, в противном случае попирается принцип правовой определенности.
”В свое время это наше решение Конституционного суда направлено было именно против этого, однако следует отметить, что с другой стороны, часто люди пытаются злоупотребить этой правовой позицией. Говорят, что состоялось закрытое голосование, что для них остается непонятным, почему так проголосовали; пусть мотивируют. Но как им это обосновать, если закон четко гласит, что это закрытое голосование, и каждый голосует, исходя из своих внутренних убеждений”, - заявил он.
По словам Гагика Арутюняна, закон создал такой механизм, чтобы суммарное выражение этих внутренних убеждений было объективным, и, если это удалось обеспечить, то иных механизмов быть не может.
На вопрос “ФактИнфо” о том, собирается ли Высший судебный совет предпринять какие-либо шаги для того, чтобы вышеупомянутые решения КС приводились в исполнение Кассационным судом, глава ВСС отметил, что они планируют провести в этой сфере мониторинг, стремясь не упустить из виду ни одну проблему.
“Два дня назад мы вместе со специалистами USID обсуждали одну программу относительно верховенства права, и думали над тем, с чего можно начать и что предпринять для того, чтобы хотя бы впервые в Армении сложилось четкое представление о восприятии и реализации данного принципа в различных сферах. Это приведет к изменениям и у судей. А для достижения перемен нужно изменить всю систему переподготовки, а также изменить их мышление и мышление всех в целом”, - сказал Гагик Арутюнян.
Он отметил, что проблема носит системный характер.
“Не надо искать волшебной палочки, а надо попытаться решить их в самой системе”, - сказал он.
По словам главы ВСС, их деятельность нацелена на гарантию, обеспечение и защиту прав человека.
“Мы должны уметь защищать права человека, в том числе нарушенные судом, и, когда мы говорим о принципе верховенстве права и гарантиях его реализации, то имеем в виду все эти аспекты”, - пояснил он.
Напомним, что Конституционный суд своим решением ПКС-690 от 9 апреля 2007 года высказал правовую позицию, согласно которой “в вопросе принятия апелляционных или кассационных жалоб к производству суды должны иметь не дискреционную неограниченную свободу, а право и обязанность принятия жалобы к производству или ее отклонения на законодательно предусмотренных, четких и одинаково воспринимаемых людьми основаниях”.
Кассационный суд, не приняв жалобу заявителя к производству, проигнорировал видимое противоречие решений первой и апелляционной инстанций с правовыми позициями, высказанными в своих же решениях. “Иными словами, произвольно, без необходимых обоснований отклонился от своих же высказанных правовых позиций, что привело к нарушению прав, закрепленных в пункте 4 части 1 статьи 27, а также части 1 статьи 61 Конституции”, - отмечалось в решении КС.