Միհրան Պողոսյանին «չփրկեց« նույնիսկ իր ընկերը 04/26/2019   12:38  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանը սերտ հարաբերություններ ունի Կարելիայի Հանրապետության ներկայիս ղեկավար Արթուր Պարֆենչիկովի հետ, եւ թերեւս հենց դրանով էր պայմանավորված նրա՝ Կարելիա մեկնելը։
Բանն այն է, որ Արթուր Պարֆենչիկովը 2008-2017 թթ-ին զբաղեցրել է Ռուսաստանի Դաշնության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության տնօրենի պաշտոնը։ Գրեթե նույն ժամանակաշրջանում՝ 2008-2016 թթ-ին, Միհրան Պողոսյանը ղեկավարել է  Հայաստանի Հանրապետության դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը, նախկինում՝ 2007-2008 թթ-ին, նա զբաղեցրել է գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալի պաշտոնը։
Պարֆենչիկովը  2017 թվականի փետրվարին ՌԴ նախագահի հրամանագրով նշանակվել է Կարելիայի Հանրապետության ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Նույն թվականի սեպտեմբերի 10-ին Կարելիայի Հանրապետության ընտրողների 61.34 կողմ ձայներով նա ընտրվել է Կարելիայի Հանրապետության ղեկավար։
Պաշտոնավարման տարիներին Պողոսյանը սերտ հարաբերություննր էր ձեւավորել ռուս գործընկերոջ հետ, եւ թերեւս ակնկալում էր, որ իր նախկին գործընկերը կկարողանա իրեն օգնություն ցուցաբերել՝ խուսափելու հետախուզումից։ Արդյունքում՝ փորձել էր թաքնվել այնտեղ, թեեւ Միհրան Պողոսյանի գրասենյակը հաղորդագրություն էր տարածել, թե իբր նա Մոսկվայում է, ու խորհուրդ էր տվել իրավապահներին ռեսուրսները չվատնել՝ նրա բնակության վայրը պարզելու համար՝ հրապարակելով Մոսկվայում նրա ենթադրյալ հասցեն։
Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու եւ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Նրա հետախուզման մեջ գտնվելու մասին ՀՔԾ-ն պաշտոնապես հայտարարել է ապրիլի 15-ին, որից օրեր անց՝ ապրիլի 19-ի երեկոյան ձերբակալվել է Կարելիայում՝ հյուրանոցում գրանցվելիս։
Հայաստանի դատախազությունը հայտարարեց, որ նրան արտահանձնելու գործընթացն սկսելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն ուղարկել են ՌԴ, իսկ  ապրիլի 23-ին հայտնի դարձավ, որ
ՌԴ դատարանը բավարարել է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին 40 օրով կալանավորելու միջնորդությունը։ Մեկ օր անց՝  ապրիլի 24-ին,  Միհրան Պողոսյանի ռուս փաստաբանը հայտարարեց, որ իր պաշտպանյալը դիմել է ՌԴ իշխանություններին՝ քաղաքական ապաստան ստանալու համար։

Миграна Погосяна “не спас” даже его друг 04/26/2019   13:11  |  Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, бывший начальник Службы принудительного исполнения судебных актов(СПИСА) Армении Мигран Погосян имеет близкие отношения с действующим главой Республики Карелия Артуром Парфенчиковым.
Дело в том, что Артур Парфенчиков в 2008-2017гг. занимал пост директора Федеральной службы судебных приставов(ФССП) России. Почти в тот же период, в 2008-2016гг., Мигран Погосян возглавлял Службу принудительного исполнения судебных актов Армении. Ранее, 2007-2008гг.,  он занимал должность заместителя главного судебного пристава.
Указом президента РФ Парфенчиков в феврале 2017 года  был назначен временно исполняющим обязанности главы Республики Карелия. 10 сентября того же года Парфенчиков был избран главой Республики Карелия, набрав на выборах 61,34 % голосов избирателей
В годы пребывания в должности Погосян наладил близкие отношения с российским коллегой, и, по-видимому, рассчитывал на то, что его бывший коллега сможет помочь ему избежать розыска. В итоге он попытался скрыться там, хотя офис Миграна Погосяна распространил заявление о том, что он якобы находится в Москве, и порекомендовал правоохранителям не растрачивать ресурсы на установление его местонахождения, обнародовав предполагаемый адрес проживания в российской столице.
15 апреля Специальная следственная служба Армении сообщила о привлечении Миграна Погосяна в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Генеральная прокуратура Армении сообщила, что необходимые для экстрадиции Миграна Погосяна документы направлены в РФ, а 23 апреля стало известно о том, что суд в России удовлетворил ходатайство об арест экс-главы СПИСА Армении сроком на 40 дней. Спустя день, 24 апреля, адвокат Миграна Погосяна заявил, что его подзащитный обратился к властям РФ с просьбой о предоставлении политического убежища.