Արցախի ՊՆ-ն հերքում է Ադրբեջանի սադրիչ ապատեղեկատվությունը և կոչ անում ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու մարտավարությունից 04/25/2019   18:26  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հերթական ապատեղեկատվություն է որակել ադրբեջանական որոշ լրատվամիջոցների կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ապրիլի 24-ի ժամը 17:30-ի և 25-ի ժամը 15:20-ի սահմաններում հայկական առաջապահ ուժերը կրակահերթեր են արձակել հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան հատվածում տեղակայված մերձճակատային Չիրագլի գյուղի ուղղությամբ, որի ընթացքում գնդակոծության տակ են հայտնվել այդ ժամանակ տներից մեկի բակում գտնվող 4-ից 13 տարեկան մի քանի աղջիկ երեխաներ։ Այս մասին  տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ոչ միայն կտրականապես հերքում է ադրբեջանական կողմի տարածած տվյալ տեղեկությունը, այլև այն որակելով սադրիչ, իր պատրաստակամությունն է հայտնում, անհրաժեշտության դեպքում, վերոնշյալ բնագծերում առկա իրավիճակը բնութագրող տեսագրությունները՝ ֆիքսված տեսադիտարկման համակարգերով, ըստ ժամանակագրության ներկայացնել հանրության առավել լայն շրջանակների ուշադրությանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ, Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը, հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման ռեժիմի տառին ու ոգուն, կոչ է արել ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրադրությունն արհեստականորեն սրելու անհեռանկար մարտավարությունից և շարունակել պահպանել կառուցողական կեցվածք:

Минобороны Арцаха призвало Азербайджан воздержаться от бесперспективной тактики искусственного обострения ситуации 04/25/2019   20:32  |  Карабахский конфликт
Министерство обороны Арцаха призвало азербайджанскую сторону воздержаться от искусственного обострения ситуации на линии соприкосновения.
"Распространенная некоторыми азербайджанскими СМИ информация о том, что якобы 24-го апреля в 17:30 и 25-го апреля в 15:20 передовые армянские силы открыли огонь в направлении приграничного села Чирагли, расположенного на восточном участке линии соприкосновения противоборствующих сил, в результате чего несколько девочек в возрасте от 4 до 13 лет, находившиеся в это время во дворе одного из домов, оказались под обстрелом, является не чем иным, как очередной дезинформацией", - говорится в сообщении пресс-службы Минобороны Арцаха.
Министерство обороны Республики Арцах не только категорически опровергает эту информацию, распространяемую азербайджанской стороной, но и считает ее провокационной, а также выражает готовность в случае необходимости в хронологическом порядке предоставить вниманию широкой общественности описывающие ситуацию на данных участках хронологические видеозаписи, зафиксированные системами видеонаблюдения.
"В то же время командование ВС Арцаха, оставаясь верными духу и букве соблюдения режима прекращения огня, призвало азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективной тактики искусственного обострения ситуации на линии соприкосновения и продолжать сохранять конструктивное поведение", - отмечается в сообщении.
09:09 18/07/2018  |  Карабахский конфликтМинобороны Арцаха опровергло сообщения азербайджанских СМИ о взрыве в воинской части НКР