Ցուցարարները շարժվել են կառավարության շենքի մոտ. հանդիպում են պահանջում Նիկոլ Փաշինյանի հետ 04/08/2019   13:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սպայկա» ՍՊԸ-ի տնօրեն Դավիթ Ղազարյանի փաստաբանները նրա կալանավորումը գրավով փոխարինելու միջնորդություն են ներկայացրել դատարանին։
Փաստաբան Արթուր Գրիգորյանի փոխանցմամբ՝ գրավի չափ պաշտպանական կողմը չի ներկայացրել՝ այն թողնելով դատարենի հայեցողությանը։
Պաշտապանակն խմբի անդամ Կարեն Սարդարյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ դատարանը որպես կալանավորման հիմք մատնանշել է այն, որ Ղազարյանը կարող էր ազդեցություն ունենալ մարդկանց վրա իր օգտին ցուցմունք տալու համար։
Ըստ նրա՝ Ղազարյանը դեռ ցուցմունք չի տվել, թեև պատրաստ է կատարել օրենքով նախատեսված բոլոր պարտավորությունները։ Ինչ վերաբերում է առաջադրված մեղադրանքին, Սարդարյանի խոսքով, դրա հիմքում միայն մեկ փորձագիտական եզրակացություն է։ Ղազարյանի դեմ ցուցմունք տվող չի եղել։
«Երեք օրվա ընթացքում եզրակացություն է տրվել, որ իրականացվել է հաշվապահական փորձաքննություն, ու որոշվել է հարկերի չափը: Այդ կարճ ժամանակահատվածում որոշվել է 7 մլրդ դրամ հարկ՝ առանց հարկատուին մասնակից դարձնելու»,- ասաց Կարեն Սարդարյանը:
Հիշեցնենք, այսօր Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանն այսօր բավարարել է ՊԵԿ քննիչի միջնորդությունը` Դավիթ Ղազարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ՝ 2 ամիս ժամանակով։
Դատական նիստին զուգահեռ դատարանի շենքի հարակից տարածքում բողոքի ակցիա են իրականացրել «Սպայկայի» աշխատակիցները։ Նրանք փակել էին ճանապարհը՝ թույլ չտալով, որ Դավիթ Ղազարյանին տեղափոխեն դատարանի շենքի մոտից։ Այս պահին դատարանի մոտից շարժվում են դեպի Հանրապետության հրապարակ` կառավարության շենքի մոտ`վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպում պահանջելու։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՊԵԿ-ը Դ.«ազարյանին մեղադրանք է առաջադրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Ըստ ՊԵԿ քննչական մարմնի առաջադրած մեղադրանքի` 01.01.2015-11.01.2016թթ. ընթացքում «Սպայկա» ընկերությունը թաքցրել է ՀՀ ներկրված ապրանքների դիմաց հարկային պարտավորությունները` կեղծելով «Գրինպրոդուկտ» ՍՊ ընկերության անվամբ մաքսային մարմիններին ներկայացված հարկի, տուրքի և այլ պարտադիր վճարների հաշվարկի հիմք հանդիսացող տեղեկությունները։ ՊԵԿ-ի հաշվարկիներով՝ «Սպայկան» պետական բյուջե չի վճարել 7 036 666 312 ՀՀ դրամ մաքսատուրք և հարկ` պետությանը պատճառելով ավելի քան 7 մլրդ դրամի վնաս։
«Սպայկայի» տնօրենի պարզաբանմամբ` նշված 7 մլրդ դրամից 5–ը ԱԱՀ-ն է, որը ժամանակավոր ներմուծման ռեժիմի պարագայում ենթակա է վերադարձման, իսկ մնացած 2 մլրդ–ի պարտավորությունն իրենց չի կարող վերագրվել, քանի որ իրենց ընկերությունը միայն բեռնափոխադրում է իրականացրել, բեռը պատկանել է «Գրինպրոդուկտ» ՍՊԸ–ին։

Протестующие против ареста директора компании “Спайка” требуют встречи с Пашиняном 04/08/2019 13:54 | Лента новостей
Адвокаты директора компании "Спайка" Давида Казаряна подали ходатайство об изменении их подзащитному меры пресечения с заключения под стражу на залог.
Адвокат Артур Григорян заявил, что защита не обозначила сумму залога, оставив его на усмотрение суда.
Член команды адвокатов Карен Сардарян сообщил журналистам, что судья в качестве основания для ареста указал вероятность оказания Казаряном воздействия на людей с целью дачи в пользу него показаний.
По словам адвоката, Казарян пока не давал показаний, хотя готов выполнить все предусмотренные законом обязательства. Что касается выдвинутого обвинения, то, по словам Сардаряна, в основу его легло одно лишь экспертное заключение. Против Казаряна никто не давал показаний.
“В течение трех дней выдали заключение о том, что была проведена бухгалтерская экспертиза и определен размер налогов. За такой короткий период была определена сумма в размере 7 млрд драмов без привлечения к участию налогоплательщика", - сказал Карен Сардарян.
Суд общей юрисдикции Еревана сегодня постановил избрать в отношении директора компании "Спайка" Давида Казаряна меру пресечения в виде заключения под стражу сроком на два месяца.
Сотрудники компании “Спайка” проводили акцию протеста у здания суда. Они перекрыли дорогу, чтобы не позволить правоохранителям увезти Давида Казаряна. В данный момент протестующие направляются к зданию правительства. Они потребуют встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
Как ранее сообщалось, 4 апреля Давиду Казаряну было предъявлено обвинение по части 2 статьи 205(“Уклонение от уплаты налогов, пошлин или иных обязательных платежей”) УК Армении. Как сообщалось, речь идет о неуплате в госбюджет таможенных пошлин и налогов на сумму в 7 036 666 312 драмов, образовавшихся в результате осуществленной компанией предпринимательской деятельности.
Как пояснил директор компании “Спайка”, 5 из указанных 7 млрд. драмов – НФС, который подлежит возврату в случае временного режима импорта, а обязательство по остальным 2 млрд. драмов им не может приписываться, поскольку их компания осуществляла лишь грузопепревеозки; груз принадлежал ООО ”Гринпродукт”.