Բանակցային գործընթացում հեղափոխություն տեղի չի ունեցել. Փաշինյան 04/01/2019   12:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքներով պետք չէ փնտրել հաղթածներ ու պարտվածներ, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում անդրադառնալով մարտի 29-ին տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիեւ հանդիպմանը։
Նրա խոսքերով, եթե ցանկանում ենք հասնել հարցի կարգավորմանը, ապա տրամաբանությունը պետք է այդպիսի լինի. սա այն նոր մոտեցումն է, որ բերում է բանակցային գործընթաց։
«Շատ տարօրինակ իրավիճակ է, երբ երկու երկրների ղեկավարները ժամերով ունենում են հանդիպում, ու տեղի են ունենում մեկնաբանություններ, որոնք տրամագծորեն իրարից տարբերվում են ու սա լրջությունը դնում է կասկածի տակ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
«Թե ես, թե Ադրբեջանի նախագահը հանդիպումը գնահատեցինք դրական ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանանախագահները նույնպես գնահատեցին դրական», - ասաց Ն. Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց՝ բանակցային գործընթացում հեղափոխություն տեղի չի ունեցել, սակայն դրական է գնահատում, որովհետև հնարավորություն ենք ունեցել մեր օրակարգը քննարկելու։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե խոսակցությունը պետք է լինի հնարավորինս առողջ պայմաններում՝ հիմնված լինելով փոխադարձ հարգանքի վրա։
Նա ասաց, թե հանդիպումից հետո ադրբեջանական կողմերից հնչում են հայտարարություններ, որոնք դուրս են տրամաբանությունից։
«Այստեղ մենք գործ ունենք հին ու նոր ընկալումների հետ, իսկ իրավիճակը այն է, երբ գործընթացից հետո կողմերը փորձում են անել հայտարարություններ, որ կարողացել են դիմացինին ինչ-որ անհաջողությունների բերել», - նշեց նա։
11:42 30/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Սեբաստիան Կուրցը քննարկել են հայ-ավստրիական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները
11:30 30/03/2019  |  ՄամուլՋրի վրա նստած հրեշը. Ում հետևից պետք է գնա Փաշինյանը. «Ժամանակ»
21:24 29/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի նախագահ Ալեքսանդր Վան Դեր Բելենի հետ

Пашинян прокомментировал свою встречу с Алиевым в Вене 04/01/2019   13:27  |  Карабахский конфликт
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире со своей страницы в соцсети Facebook прокомментировал состоявшуюся 29 марта в Вене встречу с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
По его словам,  не нужно искать победителей или проигравших по итогам встречи.
Как отметил он, если есть желания достичь урегулирования вопроса, то необходимо изменить логику, привнести новую культуру в переговорный процесс.
“Весьма странная ситуация, когда руководители двух стран проводят многочасовую встречу и звучат диаметрально противоположные комментарии, и это ставит серьезность всего процесса под сомнение”, - сказал премьер Армении.
В последнее время в Баку звучат комментарии, которые выходят за рамки совместного заявления сопредседателей. С этой целью он хочет внести некоторую ясность.
Пашинян подчеркнул, что обсуждения в Вене проходили в рамках тех представлений и повестки, о которых он говорил на совместном заседании Совбезов Армении и Арцаха в Степанакерте. Совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха в Степанакерте - заявленияПремьер отметил, что революции в переговорном процессе не произошло, однако он положительно оценивает ее, поскольку представилась возможность для обсуждения нашей повестки.
Пашинян отметил, что разговор должен вестись в максимально здоровой атмосфере, основанной на взаимном уважении.
Он указал, что после встречи с азербайджанской стороны звучат заявления, которые выходят за рамки логики.