Հարուցվել է երկրորդ քրգործը՝ Օպերայի մոտ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ 03/22/2019   12:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Մարտի 14-ին Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ հարուցվել է եւս մեկ քրեական գործ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից։ Խաչատրյանի խոսքով՝ գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ-ի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Արեւիկ Խաչատրյանը նշեց, որ գործը հարուցել է ՀՀ ոստիկանությունը։ Նախնական տվյալներով՝ ոստիկանի ծառայություն իրականացնելու ժամանակ քաղաքացիները հրմշտոց են սկսել, որի ընթացքում նա անհայտ անձի կողմից հարված է ստացել կրծքավանդակի հատվածում։
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին մեկ այլ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ էլ քրեական գործ էր հարուցել ՀՀ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը։
Նշենք, որ ՔՕ 316-րդ հոդվածի 1-ին կետը սահմանում է իշխանության ներկայացուցչի կամ նրա մերձավոր ազգականի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը կամ դա գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ։ Այս արարքը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով կամ կալանքով՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:
22:03 15/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՔրեական գործ է հարուցվել Օպերայի մոտ ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքի առթիվ
19:40 15/03/2019  |  ՎերլուծություններՔաղաքապետարանը գերադասեց շոուն.հզոր տեխնիկայով շռնդալից քանդումներ, գույքի վնասում, իսկ ինչ կա դրա հետեւում
15:05 15/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՕպերայի հարակից տարածքը շինհրապարակ է հիշեցնում. սրճարանների ապամոնտաժումը շարունակվում է (տեսանյութ, լուսանկարներ)
17:36 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱպամոնտաժման աշխատանքները վերսկսվեցին. լարված իրավիճակկ պահպանվում է (ուղիղ միացում)
17:21 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲերման ենթարկվածներից 17-ն ազատ են արձակվել. ՄԻՊ
17:11 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թույլ չենք տալու որեւէ մեկի հանդեպ բռնություն». Նաիրա Զոհրաբյան
16:36 14/03/2019  |  ՎերլուծություններԵրևանի քաղաքապետը՝ հանուն իր երազանքի և ընդդեմ օրենքի՞. Ում էր պետք ներդրողներին գույքային վնասի պատճառումը
15:13 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍրճարանների ապամոնտաժման աշխատանքները շարունակվում են. օրինականությունը վիճարկվում է (տեսանյութ)

Второе уголовное дело возбуждено после инцидента у Оперного театра в Ереване 03/22/2019   12:43  |  Криминальная хроника
Второе уголовное дело возбуждено по факту применения силы в отношении полицейского в ходе акции протеста против демонтажа кафе у Оперного театра в Ереване, произошедшего 14 марта. Об этом “ФактИнфо” сообщил начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян. Она уточнила, что дело возбудила Полиции.
По ее словам, уголовное дело заведено по части 1 статьи 316(“Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо угроза его применения в отношении представителя власти или его близких в связи с исполнением им своих служебных обязанностей, а также воспрепятствование исполнению представителем власти обязанностей, возложенных на него законом”) УК Армении.
Данное деяние карается штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы  либо арестом на срок до одного месяца, либо лишением свободы на срок не свыше 5 лет. Предварительное следствие продолжается.
По предварительным данным, в ходе несения стражами порядка службы граждане устроили потасовку, во время которой неизвестный ударил полицейского в грудь.
Напомним, 15 марта было еще одно уголовное дело по факту применения насилия в отношении полицейского возбудила Прокуратура центрального района Еревана
13:19 18/03/2019  |  Лента новостейВице-премьер Армении: наша политическая команда поддерживает демонтаж кафе, привилегированных не будет
18:17 15/03/2019  |  Криминальная хроникаПо пяти инцидентам во время акций протеста против демонтажа кафе готовятся материалы
12:07 15/03/2019  |  Лента новостейСуренян рассказал о причинах аномальной жары в Ереване и обратился с призывом к мэру