Մանվել Գրիգորյանը հրաժարվել է ցուցմունք տալ «Մարտի 1»-ի քրեական գործով 03/09/2019   13:11  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՔԾ-ն «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննության շրջանակներում փորձել է հարցաքննել ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Մանվել Գրիգորյանին, ով սակայն հրաժարվել է ցուցմունք տալուց։ Մասնավորապես՝ վերջինս օգտվել է ՀՀ Սահմանադրության 65-րդ հոդվածով նախատեսված իրավունքից, ըստ որի՝ ոչ ոք պարտավոր չէ ցուցմունք տալ իր, ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների վերաբերյալ, եթե ողջամտորեն ենթադրելի է, որ այն հետագայում կարող է օգտագործվել իր կամ նրանց դեմ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը 2008 թվականի փետրվարի 21-ին հայտարարել էր, որ Հայաստանի պաշտպանության երկու փոխնախարարները՝ գեներալներ Մանվել Գրիգորյանը եւ Գագիկ Մելքոնյանը պաշտպանում են իրեն։
«Մանվել Գրիգորյանը եւ Գագիկ Մելքոնյանը հայտարարել են, թե կանգնած են ժողովրդի կողքին եւ պաշտպանելու են ժողովրդի վստահությանն արժանացած թեկնածուին»,֊ - Ազատության հրապարակում կայացած հանրահավաքում ասել էր Լեւոն Տեր֊Պետրոսյանը՝ այդպիսով փաստելով բանակի ներքաշումը քաղաքական գործընթացներին։
Դրանից հետո Մանվել Գրիգորյանն ու Գագիկ Մելքոնյանը պաշտոնանկ արվեցին՝ քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու համար՝ համապատասխանաբար 2008 թվականի ապրիլի 2-ին եւ 2008 թվականի ապրիլի 23-ին։
13:21 04/03/2019  |  Քաղաքացիական իրավունքԴատարանը վարույթ չի ընդունել Մանվել Գրիգորյանի հայցն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի

Манвел Григорян отказался от дачи показаний по делу о событиях 1 марта 03/09/2019   14:20  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении в рамках расследования уголовного дела о событиях дела 1 марта 2008 года попыталась допросить бывшего депутата парламента РА Манвела Григоряна, однако ей это не удалось.
По сведениям "ФактИнфо", Манвел Григорян отказался от дачи показаний.
В частности, Григорян воспользовался правом, предусмотренным статьей 65 Конституции Армении, согласно которой никто не обязан давать показания о себе, супруге или близких родственниках, если разумно предполагается, что впоследствии они могут быть использованы против него или них.
Напомним,  первый президент Армении Левон Тер-Петросян 21 февраля 2008 года заявил, что двое заместителей министра обороны Армении – генералы Манвел Григорян и Гагик Мелконян – поддерживают его.
"Манвел Григорян и Гагик Мелконян заявили, что они рядом с народом и будут защищать кандидата, заручившегося доверием народа", - сказал на Площади Свободы Левон-Тер-Петросян, тем самым констатировав вовлечение армии в политические процессы.
В апреле Манвел Григорян и Гагик Мелконян были отправлены в отставку за участие в политических процессах.