Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության գործի շրջանակներում բացահայտվել է պատվիրված սպանության դեպք 03/05/2019   16:21  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ 2018թ. մարտի 8-ին արձանագրված, Սպիտակ քաղաքի բնակիչ Է.Գյուլազյանի մահը` թմրամիջոցների գերդոզավորմամբ որպես դժբախտ պատահար ձևացնելու եղանակով վերջինիս սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ. փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանությունը եղել է պատվիրված. 2 անձ կալանավորվել է: Այս մասին հայտնում է՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի  տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
2018թ. մարտի 8-ին Շիրակի մարզի Ազատան գյուղից դեպի Արևիկ գյուղ տանող ճանապարհին հայտնաբերվել էր Սպիտակ քաղաքի՝ 1983թ. ծնված բնակիչ Է.Գյուլազյանի դին. դիակի դատաբժշկական փորձաքննությամբ պարզվել էր, որ նրա մահը վրա է հասել արտածին նյութով սուր թունավորումից, որի կազմում եղել են «մեթամֆետամին» և կանաբինոիդների խմբին պատկանող թմրալկալոիդներ:
Դեպքից ամիսներ անց, այլ քրեական գործերի շրջանակներում, պարզվել են հիշյալ դեպքին առնչվող նոր հանգամանքներ:
Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի, նույն վարչական շրջանների դատախազության և ՀՀ ոստիկանության Էրեբունու բաժնի աշխատակիցների կողմից համատեղ ձեռնարկված բազմաթիվ անհետաձգելի քննչական գործողությունների և մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Սպիտակ քաղաքի բնակիչը ոչ թե մահացել է թմրամիջոցի գերդոզավորման արդյունքում, այլ դարձել է սպանության զոհ, որն իրագործվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի նախկին դատապարտյալի պատվերով։
Այսպես՝ 2019թ. փետրվարին թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում պարզվել է, որ ՔԿՀ-ի կալանավորը՝  ծնված 1974թ. թվականին, ով մեղադրվում էր մարդու առևանգման համար և ում վերաբերյալ քրեական գործն այդ պահին գտնվել է դատաքննության փուլում, վրեժի շարժառիթով իր խցակցին՝ 1995թ. ծնված երիտասարդին, պատվիրել է հիշյալ գործով տուժող, Սպիտակ քաղաքի՝ 1983թ. ծնված Է.Գյուլազյանի սպանությունը՝ մեծ չափաբաժնով թմրանյութ ներարկելու ու թմրանյութային գերդոզավորման իմիտացիա ստեղծելու եղանակով:
Վերջինիս սպանությունը պատվիրելու համար նախատեսված վարձավճարի՝ 10 000 ԱՄՆ դոլարի շուրջ համաձայնության գալուց հետո, 23-ամյա խցակիցը քրեակատարողական հիմնարկից կապ է հաստատել 1995թ. ծնված իր ծանոթուհու հետ և ստացել սպանությունը նման եղանակով և համապատասխան գումարի դիմաց կատարելու վերաբերյալ վերջինիս համաձայնությունը։
Այնուհետև, սպանությունն իրագործելու վերաբերյալ նախապես մշակված սցենարի և մեխանիզմի համաձայն՝ 23-ամյա աղջիկը, հանդես գալով որպես մարմնավաճառ, համապատասխան ծառայություններ մատուցելու պատրվակով, կապ է հաստատել Է.Գյուլազյանի հետ և Գյումրի քաղաքի հյուրանոցներից  մեկում հանդիպել վերջինիս, որտեղ և թմրամիջոց է ներարկել նրան՝ տպավորություն ստեղծելու համար, թե մահը, իբր, վրա է հասել թմրամիջոցի գերդոզավորումից:
Հանցանքը թաքցնելու համար, գիտակցությունը կորցրած և անօգնական վիճակում գտնվող երիտասարդ տղամարդուն տեղափոխել են անմարդաբնակ վայր, որտեղ և վերջինս 08.03.2018թ. ժամը 08։00-ին հայտնաբերվելուց հետո՝ «Գյումրի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերություն տեղափոխվելու ճանապահին, մահացել է շտապօգնության ավտոմեքենայի մեջ` արտածին նյութերով սուր թունավորումից, որի կազմի մեջ են եղել «մեթամֆետամինի» և «կանաբինոիդների» խմբին պատկանող թմրալկալոիդներ։
Նկատի ունենալով, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ բացահայտվել է նոր հանցագործության, այն է՝ այլ հանցանքը թաքցնելու դիտավորությամբ, մի խումբ անձանց կողմից պատվերով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից դիտավորությամբ զրկելու դեպք, հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 8-րդ և 11-րդ կետերով և առանձնացվել առանձին վարույթ:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Է.Գյուլազյանի մահվան փաստի առթիվ 2018թ. ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում նախապատրաստվել են նյութեր, հարուցվել են քրեական գործեր՝ «Մեթամֆետամին» և «Մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որոնք հետագայում կասեցվել են, իսկ Է.Գյուլազյանի մահվան դեպքի առթիվ 14.08.2018թ. որոշում է կայացվել` քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին։
ՀՀ ՔԿ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2019թ. մարտի 4-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազի որոշմամբ, վերացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնի քննիչի` Է.Գյուլազյանի մահվան դեպքի առթիվ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին 14.08.2018թ. որոշումը։
Բավարար ապացույցների համակցությամբ 1995թ. ծնված աղջկան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով, իսկ նույն թվականին ծնված տղամարդուն` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 05.03.2019թ. որոշումներով վերջիններիս նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը։
Սպանությունը պատվիրած անձի` Գյումրի քաղաքի բնակիչ, նախկինում դիտավորյալ ծանր հանցագործություն կատարելու համար դատապարտված, 1974թ. սեպտեմբերի 5-ին ծնված Ռուբեն Արտաշեսի Սարգսյանի նկատմամբ, ով մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով նախատեսված հանցագործության կատարման համար, հայտարարվել է հետախուզում։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

СК Армении в рамках дела о незаконном обороте наркотиков раскрыл заказное убийство 03/05/2019   17:48  |  Криминальная хроника
Следственный отдел по административным районам Эребуни и Нубарашен предпринимает следственные и иные процессуальные действия для установления всех обстоятельств убийства жителя Спитака Э. Гюлазяна, смерть которого была зафиксирована 8-го марта 2018 года. Об этом сообщает пресс-служба СК.
Сообщается, что его смерть хотели выдать за несчастный случай, инсценировав передозировку наркотиками.
Тело жителя Спитака Гюлазяна 1983 года рождения было обнаружено на дороге, ведущей из села Азатан Ширакской области в село Аревик. Судмедэкспертиза трупа выявила, что его смерть наступила в результате острого отравления экзогенным веществом, в состав которого входили метамфетамин и  алколоиды, принадлежащие группе каннабиноидов.
Спустя несколько месяцев после случившегося, в рамках другого уголовного дела всплыли новые обстоятельства, касающиеся данного инцидента.
"В результате масштабных следственных и оперативно-розыскных действий, предпринятых сотрудниками следственного отдела, Прокуратуры и  Полиции, были получены фактические данные о том, что житель Спитака скончался не от передозировки наркотиками, а стал жертвой убийства, которое было совершено по заказу бывшего осужденного, содержавшегося в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”", - говорится в сообщении.
В СК отметили, что новые обстоятельства вскрылись при расследовании уголовного дела о незаконном обороте наркотических средств, возбужденного в феврале 2019 года. Следствием было установлено, что заключенный УИУ 1974 года рождения, который обвинялся в похищении человека, а дело в отношении него в  это время находилось на этапе судебного разбирательства, из мести заказал своему 23-летнему сокамернику убийство проходившего по этому делу потерпевшим жителя Спитака Э. Гюлазяна путем введения ему большой дозы наркотиков и  имитации передозировки.
После того, как была достигнута договоренность по поводу вознаграждения в 10 тыс. долларов США за исполнение заказного убийства, 23-летний сокамерник из УИУ  связался со знакомой 1995 года рождения и получил согласие последней на совершение убийства подобным способом за определенную сумму.
Затем, согласно заранее отработанному сценарию и механизму совершения убийства, 23-летняя девушка, выдавая себя за проститутку, под предлогом оказания соответствующих услуг, связалась с Э. Гюлазяном и встретилась с ним в одной из гостиниц в городе Гюмри, где вколола ему наркотики для того, чтобы создать впечатление, что смерть якобы наступила от передозировки.
С целью сокрытия преступления, находящегося без сознания и в беспомощном состоянии мужчину перевезли в безлюдное место, где он был обнаружен утром 8 марта 2018 года.  Мужчина по дороге скончался по пути в больницу в машине “Скорой помощи”  в результате острого отравления экзогенным веществом, в состав которого входили метамфетамин и  алколоиды, принадлежащие группе каннабиноидов.
По данному факту было возбуждено новое уголовное дело по пунктам 1, 8 и 11 части 2 статьи 104 УК Армении, которое было выделено в отдельное производство.
Кроме того, установлено, что по факту смерти Э. Гюлазяна ахурянским следственным отделом следственного управления СК РА по Ширакской области были подготовлены материалы, возбуждены уголовные дела по фактам незаконного оборота наркотиков – метамфетамина и марихуаны, производство по которым впоследствии было прекращено, а по факту смерти Э. Гюлазяна 14 августа 2018 года было принято решение об отказе от осуществления уголовного преследования.
На основании добытых следственным отделом по административным районам Эребун и  Нубарашен СК РА фактических данных 4 марта 2019 года постановлением генерального прокурора Армении отменено решение следователя ахурянского отдела об отказе от осуществления уголовного преследования по факту смерти Гюлазяна.
По совокупности достаточных доказательств 23-летней девушке предъявлено обвинение по пункту 8 части 2 статьи 104 УК РА, а ее сверстнику  - по пункту 8 части 2 статьи 38-104 УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Сообщается, что заказчик убийства 45-летний Рубен Саркисян, который является жителем Гюмри, ранее судимым за тяжкое преступление, объявлен в розыск по обвинению  в совершении деяния, предусмотренного пунктом 8 частью 2 статьи 38-104 УК РА.
"Соответствующим подразделениям Полиции поручено предпринять меры по его розыску и передаче органу, осуществляющему производство. Расследование продолжается, предпринимаются меры по обеспечению объективного, полного и всестороннего расследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.