Մուշեղ Սաղաթելյանի գործով վճռաբեկ բողոքները մակագրվել են ՎԴ քրեական պալատի նախագահ Լիլիթ Թադեւոսյանին 02/02/2019   12:32  |  Դատական ռեպորտաժներ
2008թ. մարտի 1-ին «Ազատության» հրապարակում ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու համար դատապարտված Մուշեղ Սաղաթելյանի գործով  մոտ 10 տարի անց ներկայացված վճռաբեկ բողոքները մակագրվել են դատավոր Լիլիթ Թադեւոսյանին, ով նաեւ Վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահն է։ Նշենք, որ Մուշեղ Սաղաթելյանը Երևանի Կենտրոնի եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանի 2008 թվականի հոկտեմբերի 23-ի դատավճռով մեղավոր է ճանաչվել Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 4-րդ, 316 հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով նախատեսված հանցանքներում և դատապարտվել 5 տարվա ազատազրկման եւ տուգանք նվազագույն աշխատավարձի իննհարյուրապատիկի չափով: Այդ տարիներին Լիլիթ Թադեւոսյանը աշխատում է՚ր ՀՀ գլխավոր դատախազությունում որպես ավագ դատախազ եւ ներգրավված էր մարտի 1-2-ի քրեական գործերով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազների խմբում, դատարանում պաշտպանում էր մեղադրանքը։
Նշված գործով պաշտպանական կողմը գանգատ էր ներկայացրել ՄԻԵԴ եւ 2018թ. սեպտեմբերի 20-ին «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը վերոնշյալ քրեական գործով ներկայացված գանգատի (գանգատ թիվ 23086/08) քննության արդյունքում կայացրել է վճիռ, որով արձանագրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի քանի հոդվածներով նախատեսված (խոշտանգումների արգելման, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության, արդար դատաքննության, հավաքների և միավորման ազատության) իրավունքների խախտում: ՄԻԵԴ որոշումն ուժի մեջ է մտել 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ին:
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ներկայացրել է վճռաբեկ բողոք՝ միջնորդելով բեկանել 2008-2009թթ. ընթացքում Մուշեղ Սաղաթելյանի վերաբերյալ ՀՀ երեք ատյանների կողմից կայացրած վերոնշյալ որոշումները և գործն ուղարկել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նոր քննության։ Այս մասին տեղեկացրել է գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը:
«Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, որ գործով բողոքներ են ներկայացրել նաեւ պաշտպանական կողմի փաստաբանները։ Դրանք մուտք են եղել դատարան եւ դեռեւս 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին մակագրվել Լիլիթ Թադեւոսյանին։ Առայժմ հայտնի չէ, նա ինքնաբացարկ կհայտնի, թե ոչ։

Жалобы по делу Мушега Сагателяна поступили на рассмотрение к судье уголовной палаты Кассационного суда Лилит Тадевосян 02/02/2019   13:01  |  Судебный репортаж
Представленные спустя почти 10 лет кассационные жалобы по делу Мушега Сагателяна, осужденного за применение насилия в отношении полицейского на площади Свободы в Ереване  1 марта 2008 года, поступили на рассмотрение к судье Лилит Тадевосян, которая также является председателем уголовной палаты Кассационного суда Армении.
Отметим, что приговором суда первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 23-го октября 2008 года Мушег Сагателян был признан виновным в совершении преступлений, предусмотренных частью 4 статьи 235, частями 1 и 2 статьи 316 УК РА, и приговорен к 5 годам лишения свободы и штрафу в 500-кратном размере минимальной заработной платы.
В те годы Лилит Тадевосян работала в Генеральной прокуратуре в качестве старшего прокурора и состояла в группе прокуроров, осуществляющих надзор за законностью предварительного следствия по уголовным делам о событиях 1-2 марта, поддерживала в суде обвинение.
По указанному делу сторона защиты подала жалобу в Европейский суд по правам человека. 20-го сентября 2018 года ЕСПЧ по итогам рассмотрения жалобы “Мушег Сагателян против Республики Армения” вынес решение, которым зафиксировал нарушение прав, предусмотренных по нескольким статьям Европейской конвенции по правам человека(запрещение пыток, право на свободу и личную неприкосновенность, право на справедливое судебное разбирательство, право на свободу собраний и объединений). Постановление ЕСПЧ вступило в силу 20-го декабря 2018 года.
Исходя из вышеизложенного, генеральный прокурор Армении Артур Давтян подал кассационную жалобу, ходатайствуя об отмене вышеупомянутых решений, вынесенных тремя инстанциями РА касательно Мушега Сагателяна, и отправке дела в суд общей юрисдикции Еревана на новое рассмотрение. Об этом сообщил советник генпрокурора Гор Абрамян.
Как  стало известно “ФактИнфо”, жалобы по делу представила также сторона защиты. Они поступили еще 27-го декабря 2018 года  на рассмторение к судье Лилит Тадевосян.