Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով դատական նիստը հետաձգվեց 01/29/2019   15:41  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ պաշտպանական խմբի ներկայացրած բողոքի քննությունը։
Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանակն խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ պաշտպանական խմբի մյուս անդամ Արամ Օրբելյանի կողմից ներկայացվել է առաջին վերաքննիչ բողոքը, որը հունվարի 18-ին էին ներկայացրել։
«Դատախազները ժամանակ խնդրեցին, որ բողոքին ծանոթանան ու իրենց փաստարկները ներկայացնեն, նիստը հետաձգվեց մինչև հունվարի 31-ը՝ ժամը 14։00-ն», - ասաց Հայկ Ալումյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 18.01.2019 թ․ որոշմամբ, բավարարվել է Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ և մերժվել՝ պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին:

Апелляционный суд перенес заседание по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна 01/29/2019 15:59 | Криминальная хроника
Заседание Апелляционного уголовного суда, приступившего сегодня к рассмотрению жалобы защиты на решение суда первой инстанции о продлении второму президенту Армении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу, отложено до 14:00 31 января.
Как сообщил во вторник журналистам один из адвокатов экс-президента Айк Алумян, прокуроры попросили время на ознакомление с жалобой и представление своих доводов.
Напомним, суд общей юрисдикции Еревана 18 января 2019 года постановил удовлетворить ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу. В то же время суд отклонил ходатайство защиты об освобождении Роберта Кочаряна под залог. Это решение суда команда адвокатов экс-президента обжаловала в апелляционном порядке.