Պետությունն ամբողջությամբ փոխանցելու է չարորակ հիվանդությունների վիրահատական բուժման գումարը. Արսեն Թորոսյան 01/23/2019   11:51  |  Առողջություն
Չարորակ հիվանդությունների վիրահատական բուժման համար քաղաքացիներն այսուհետ գումար չեն վճարի: Նման վիրահատությունների համար մի շարք բուժհիմնարկներում պետությունը գումարը կվճարի ամբողջությամբ: Հունվարի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին  հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Մենք այս տարի ունենք մոտ 700 միլիոն դրամի աճ  ուռուցքաբանական ծառայությունների համար, դա ավելացել է անցյալ տարվա 1.1 մլրդ դրամի վրա: Մենք քննարկումների արդյունքում եկանք նրան, որ պետք է մեղմենք քաղաքացիների վրա եղած բեռը, համավճարի մասին է խոսքը: Առաջ պետությունը ուռուցքաբանական վիրահատության համար վճարում էր գումարի շատ քիչ մասը: Եվ տրամաբանական չէր դա կոչել պետպատվեր:
Հիմա որոշվել է, որ այդ գումարի մեծ մասը  ծախսվելու է համավճարը հանելու համար: Հիմա, եթե կարիք կլինի ուռուցքաբանական վիրահատության այն բժշկական կենտրոններում, որոնք կունենան պետպատվեր, ապա վիրահատության համար քաղաքացին գումար չի վճարի»,-ասաց Թորոսյանը:
Նա շեշտեց, որ պետությունը կփոխանցի գումարն ամբողջությամբ ու շուկայական գներով: Նախարարը մեծապես կարևորեց նաև  հենց շուկայական գնով գումարի փոխանցումը:
10:42 01/12/2018  |  ՄամուլԹորոսյանը հայտարարել է, որ մնալու է իր պաշտոնին, իրեն են միացնելու սոցապնախարարությունը և արդեն աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը խոստացել է իր շտաբի պետին. «Հրապարակ»
19:26 15/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Թորոսյանը հորդորում է ամեն տարի պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ
19:22 15/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության ֆինանսավորումը հաջորդ տարի էականորեն կաճի. Արսեն Թորոսյան
13:26 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄիֆ է այն թեզը, թե Հայաստանում քաղցկեղի պատճառը հանքարդյունաբերությունն է. բաց նամակ՝ Արսեն Թորոսյանին

Граждане отныне не будут платить за хирургическое лечение злокачественных опухолей – глава Минздрава Армении 01/23/2019   12:26  |  Лента новостей
Граждане Армении отныне не будут платить за хирургическое лечение злокачественных опухолей. Государство выделит ряду медицинских учреждений средства на проведение подобного рода операций. Об этом заявил министра здравоохранения Армении Арсен Торосян на встрече с журналистами в среду, 23 января.
"В этом годду средства на онкологическую помощь выросли на 700 миллионов драмов, вдобавок  к 1,1 млрд. драмов за прошлый год. По итогам обсуждений мы пришли к выводу, что мы должны облегчить бремя граждан. Речь идет о сооплате. Раньше государство выплачивало небольшую часть суммы на хирургическое лечение онкологических заболеваний. И было нелогично называть это госзаказом", - сказал Торосян.
Он сообщил, что большую часть суммы будет потрачена на отмену доплаты.
"Если сейчас возникнет необходимость в хирургическом лечении онкозаболеваний в тех медицинских центрах, которые оказывают медпомощь по госзаказу, то гражданин не заплатит за операцию", - сказал Арсен Торосян.
Он подчеркнул, что государство перечислит всю сумму с учетом рыночной стоимости. Министр придал важное значение именно переводу денег с учетом рыночной стоимости.