Միֆ է այն թեզը, թե Հայաստանում քաղցկեղի պատճառը հանքարդյունաբերությունն է. բաց նամակ՝ Արսեն Թորոսյանին 11/08/2018   13:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությունը բաց նամակ է հղել առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին:
Նամակում ասված է. Արդեն տևական ժամանակ է ինչ հանրային տարբեր հարթակներում, ի թիվս հանքարդյունաբերության վերաբերյալ տարածվող այլ միֆերի, շրջանառվում է որևէ գիտական հիմնավորում չունեցող այն թեզը, թե Հայաստանում քաղցկեղի պատճառը հանքարդյունաբերությունն է: Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությունը, որում ներգրավված են ոլորտում գործող գրեթե բոլոր կազմակերպությունները, իր մտահոգությունն է հայտնում առ այն, որ նման ոչ կոմպետենտ հայտարարությունները ուղղակի հարվածի տակ են դնում երկրի տնտեսության համար կարևորագույն այս ճյուղի նորմալ գործունեությունը:
Գաղտնիք չէ, որ հանքարդյունաբերությունը հանդիսանում է այնպիսի զարգացած երկրների տնտեսության լոկոմոտիվը, ինչպիսիք են Կանադան, Ավստրալիան, Շվեդիան և այլն: Ակնհայտ է, որ այն շարունակելու է լինել նաև Հայաստանի տնտեսության հենասյուներից մեկը, ուստի բոլորիս շահերից է բխում ունենալ զարգացած, բնապահպանական և սոցիալական բոլոր ստանդարտները պահպանող բնագավառ: Մինչդեռ ոլորտի վերաբերյալ տարածվող ապատեղեկատվությունը, որոնցից մեկն էլ Հայաստանում քաղցկեղի պատճառների վերաբերյալ հետևողականորեն տարածվող անհիմն հայտարարություններն են, շեղում են ոլորտը զարգացնելու իրական խնդիրներից և չեն նպաստում դրանց լուծումներին:
Հաշվի առնելով վերը շարադրվածը ակնկալում ենք Առողջապահության նախարարությունից տրամադրել ստորև ներկայացված հարցերի պատասխանները:
1. Արդյոք ուսումնասիրվե՞լ են Հայաստանում քաղցկեղի առաջացման պատճառները, կա՞ որևէ ապացույց հանքարդյունաբերության և քաղցկեղի կապի վերաբերյալ:
2. Եթե այո, խնդրում ենք ներկայացնել ուսումնասիրության մանրամասները, մեթոդաբանությունը, եթե ոչ, խնդրում ենք հրապարակել նման ուսումնասիրության բացակայության մասին տեղեկատվություն»:
19:32 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Թորոսյանը կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն
10:31 30/10/2018  |  ՄամուլԱրսեն Թորոսյանը զորացրվել է առողջական վիճակի պատճառով. «Ժողովուրդ»
14:28 29/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԵս 2 միլիոն դրամ աշխատավարձից եկել եմ 500 հազար դրամ աշխատավարձին. Նախարար
09:14 27/10/2018  |  ՄամուլՈվքեր են Հայաստանի հանքերի իրական սեփականատերերը. «Ժամանակ»
18:52 22/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍGilead Science դեղագործական ընկերության ներկայացուցիչների հետ Արսեն Թորոսյանը հեպատիտ Ց-ի բուժման դեղերի ապահովման հարցեր է քննարկել
15:51 10/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդերքօգտագործման ոլորտում կառավարությունը նախաձեռնում է նոր փոփոխություններ

От Минздрава Армении потребовали доказательств связи между горнодобывающей промышленностью и раком 11/08/2018   14:13  |  Лента новостей
Союз горняков и металлургов Армении направили исполняющему обязанности министра здравоохранения Арсену Торосяну открытое письмо.
В адресованном Торосяну письме, в частности, говорится о том, что длительное время на разных публичных площадках в числе других мифов о вреде горнодобывающей промышленности муссируется не имеющий под собой какого-либо научного обоснования тезис о том, что причиной онкологической заболеваний в Армении является горнодобывающая промышленность.
“Союз горняков и металлургов Армении, куда входят почти все действующие в сфере организации, выражает свою обеспокоенность по поводу того, что подобные некомпетентные заявления просто ставят под удар нормальную деятельность важнейшей для экономики страны отрасли”, - отмечается в письме.
По словам авторов письма, не секрет, что горнодобывающая промышленность служит локомотивом экономики таких развитых стран, как Канада, Австралия, Швеция и др..
“Очевидно, что она продолжит оставаться одной из столпов экономики, поэтому в интересах всех нас иметь развитую сферу, соблюдающую все экологические и социальные стандарты. Между тем тиражируемая о сфере дезинформация, в частности, последовательно распространяемые  безосновательные заявления о причинах рака в Армении отвлекают от реальных проблем развития отрасли и не способствуют их решению”, - говорится в письме.
С учетом вышеизложенного, авторы письма рассчитывают получить от Минздрава ответы на  следующие вопросы:
1.Проводилось ли исследование причин возникновения рака в Армении? Есть какие-либо доказательства связи между горнодобывающей промышленностью и онкологическими заболеваниями?
2.Если да, то просим представить подробности исследования, методологию. Если нет, то просим опубликовать информацию об отсутствии подобного исследования.