Սեյրան Օհանյանի հայտարարությունը՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքի մասին. ոչինչ չասող մեղադրանքներ, ուղղորդվող դատական գործընթացներ 01/15/2019   10:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեյրան Օհանյանն իրեն մեղադրանք ռաջադրելու մասին ֆեյսբուքյան իր էջում նա գրառում է կատարել, որում ասվում է.
«Պետության համար բարձրագույն իրավական ակտ է համարվում Սահմանադրությունը, և յուրաքանչյուր ոտնձգություն նրա դեմ ոտնձգություն է երկրի քաղաքացու, պետականության դեմ և քրեորեն դատապարտելի է։
Մարտի 1-ի գործով քննության շրջանակներում իրավագիտորեն ոչինչ չասող մեղադրանքները, ուղղորդվող դատական գործընթացները, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների կոպիտ խախտումները ոտնձգություն են Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքի նկատմամբ:
Իմ նկատմամբ՝ դրա վառ ապացույցն են
Մարտի 1-ի գործով ԱԱԾ և ՀՔԾ պետերի հայտնի հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը, որով ապացուցվում են
ԱԱԾ պետի կոնկրետ հանձնարարականը,
երկու պետերի փոխադարձ պայմանավորվածությունները,
2018 թ․ դեկտեմբերի 20-ին իմ՝ որպես ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի՝ առանց հիմքերի և բացատրության ապօրինի սահմանափակումը (ՀՀ Սահմանադրության գլուխ 2 հդվ. 40),
դրանով իսկ նաև մասնավոր կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության իրավունքի ոտնահարումը (ՀՀ Սահմանադրության գլուխ 2 հդվ․ 31),
2018 թ․ դեկտեմբերի 26-ին Մարտի 1-ի գործով անհեթեթ մեղադրանքի առաջադրումը։
Ուստի իրավունք ունեմ հարցնելու․
-Սահմանադրությունը ոտնահարողները արդյո ՞ ք իրավունք ունեն արդարադատություն իրականացնելու Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության և կայացման գործում զգալի ավանդ ունեցող գեներալ-գնդապետների, նախագահի և այլոց նկատմամբ։
Այս ամենը ես որակում եմ Մարտի 1-ի ցավալի դեպքերի բացահայտումը դեպի փակուղի տանող բացահայտ ինքնանպատակ ճանապարհ, իսկ գործի շրջանակներում առաջադրվող մեղադրանքների տրամաբանությունը հուշում է, որ բացառված չեն նոր «ստեղծագործական մոտեցումները» ։
Տպավորություն ունեմ, որ կան ընդհատակյա գործիչներ, որոնք, տիրապետելով տարբեր մանիպուլյատիվ հնարքների, խաղալով ժողովրդի զգացմունքների հետ, Մարտի 1-ի ողբերգությունը և զոհերի հիշատակը օգտագործում են իրենց իսկ դավադիր և հեռահար, անհայտ նպատակների համար։
Ես՝ որպես մեր պետականության ստեղծման ակունքներում կանգնած, պատերազմի դաժանություններով և փորձություններով անցած մարտական գեներալ, որը տասնյակ տարիներ ղեկավարել է Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերը, Արցախի և Հայաստանի երեք նախագահների, բանակի սպայի, զինվորի, ազատամարտիկի և ողջ ժողովրդի հետ անառիկ պահել մեր սահմանները, անհասկանալի ու տագնապալի եմ համարում դեպի անհայտություն տանող այս իրավիճակը և խիստ զգուշացնում եմ, որ այս կարգի ապօրինությունները ոտնձգություն են մեր ժողովրդի նորագույն պատմության արժանիքների և ձեռքբերումների նկատմամբ և խարխլում են պետականության հիմքերը, կասկածի տակ դնում երկրի ամրապնդման ու զարգացման ուղղությամբ տարվող ջանքերը։
Ինչպես մեղադրանքի առաջադրման ժամանակ, այնպես էլ հիմա պնդում եմ, որ այն անհիմն է, և չեմ ընդունում։
Չէի ցանկանա՝ մեր դատաիրավական համակարգը դառնա ուղղորդվող և հակասահմանադրական գործունեությամբ զբաղվի։
Արդարադատությունը չեն իրականացնում պատվերով կամ փողոցի ազդեցության ներքո։ Արդարադատությունն իրականացնում են դատաիրավական համակարգի լավագույն մասնագետների անկախ և անաչառ գործունեությամբ»։

Сейран Оганян прокомментировал предъявленное ему обвинение по делу о событиях 1 марта 01/15/2019   10:48  |  Лента новостей
Бывший министр обороны Армении Сейран Оганян на своей странице в соцсети Facebook прокомментировал предъявление ему обвинение по делу о событиях 1 марта 2008 года.
Сейран Оганян напоминает, что высшим правовым актом страны является Конституция, и любое посягательство на нее является посягательством на гражданина, государство, и уголовно наказуемо.
"Ничего не говорящие с правовой точки зрения обвинения в рамках дела 1 марта, ведомые судебные процессы, грубые нарушения прав и основных свобод человека являются посягательством на Основной закон Армении", - заявил экс-министр.
По его словам, известная запись прослушки телефонных переговоров директора Службы национальной безопасности и начальника Специальной следственной службы доказывает конкретные поручения директора СНБ, договоренность между главами двух служб. Сейран Оганян также указывает на незаконное ограничение права на свободу передвижения без оснований и объяснений, что, по его словам, также попирает его право на неприкосновенность частной жизни, чести и доброго имени.
"Имеют ли право те, кто попирает Конституцию, осуществлять правосудие в отношении генерал-полковников, президента и иных лиц, внесших значительный вклад в защиту и становление Армении и Арцаха? Все это я расцениваю как путь, ведущий раскрытие дела о печальных событиях 1 марта в тупик, а логика предъявляемых в рамках дела обвинений подсказывает, что не исключены новые "творческие подходы". Создается впечатление, что есть подпольные деятели, которые, владея различными приемами манипуляции, используют трагедию 1 марта и память жертв в своих далеко идущих и коварных целях. Я как человек, стоящий у истоков создания нашей государственности, прошедший тяготы и испытания войны боевой генерал, десятки лет руководивший Воруженными силами Армении и Арцаха, вместе с тремя президентами Армении и Арцаха, армейскими офицерами, солдатами, азатамартиками и всем народом обеспечивавший неприкосновенность границ, считаю непонятной и тревожной ситуацию, ведущую в неизвестность, и решительно предупреждаю о том, что подобные беззакония являются посягательством на ценности и достижения новейшей истории нашего народа и подрывают устои государства, ставят под сомнение усилия, направленные на укрепление и развитие страны", - отметил Сейран Оганян.
По его словам, как при предъявлении обвинения, так и сейчас он настаивает на том, что обвинение не имеет под собой основания, и что он не признает вину.
Сейран Оганян заявил, что ему бы не хотлелось, что судебно-правовая система страны стала ведомой и занималась антиконституционной деятельностью.
"Правосудие не осуществляют по заказу или под влиянием улицы. Правосудие осуществляют посредством независимой и объективной деятельности лучших специалистов судебно-правовой системы", - отметил бывший министр обороны Армении.