ԲՀԿ-ն ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում առաջադրելու է Արթուր Գրիգորյանի, իսկ «Լուսավոր Հայաստան»-ը՝ Մանե Թանդիլյանի թեկնածությունը 01/08/2019   10:05  |  Քաղաքական
«Իմ քայլը» խմբակցությունը հակված է ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում պաշտպանել ԲՀԿ-ի թեկնածուին
«Իմ քայլը» խմբակցության այսօր տեղի ունեցած նիստում կառավարության կազմի մասին քննարկում չի եղել, այլ՝ խմբակցության կանոնադրությունը և դրա հետ կապված այլ հարցեր: Այս մասին երեկ լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ԱԺ փոխնախագահի՝ ընդդիմությանը պատկանող պաշտոնին, Փաշինյանը նշել է. «Խմբակցությունում այդ հարցի քննարկմանը չենք հասել, բայց սկզբունք պետք է գործի, որ ընդդիմությունից ԱԺ փոխնախագահն ընտրվի այն կուսակցությունից, որն ընտրություններին ավելի շատ ձայն է հավաքել»:
Նկատենք, որ քանակով երկրորդ ուժը նորընտիր Ազգային ժողովում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է՝ 26 պատգամավորներով: Ըստ մամուլում հրապարակված տեղեկությունների, ԲՀԿ-ն ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում առաջադրելու է Արթուր Գրիգորյանի թեկնածությունը:
Արդեն հայտնի է, որ «Լուսավոր Հայաստանն» առաջադրելու է Մանե Թանդիլյանի թեկնածությունը: Իշխանական խմբակցության դիրքորոշումը այս թեկնածուների ընտրության հարցում վճռորոշ է լինելու:

“Мой шаг” склоняется к тому, чтобы поддержать кандидата от ППА на пост вице-спикера парламента Армении 01/08/2019   10:54  |  Политика
Фракция “Мой шаг” провела накануне заседание, в ходе которого обсуждались устав и другие с этим вопросы, заявил в понедельник журналистам и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что обсуждения по составу правительства на заседании не было.
Что касается кандидатов на пост вице-спикера НС от оппозиции, то, по словам Пашинян, фракция еще не приступала к обсуждению этого вопроса. При этом он указал, что при выборе должен действовать принцип, согласно которому вице-спикером НС от оппозиции должен быть избран кандидат от той партии, которая набрала больше голосов на выборах.
Отметим, что второй по количеству голосов политсилой в парламенте является “Процветающая Армения”, у которой 26 мандатов.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, ППА выдвинет на пост вице-спикера парламента Армении кандидатуру Артура Григоряна. Уже известно, что “Светлая Армения” выдвинула на эту должность Мане Тандилян. Решающим  при выборе будет голос правящей фракции.