ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել 12/29/2018   16:08  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին փոխվարչապետ, «Մարտի 1-ի» գործով մեղադրյալ Արմեն Գևորգյանի պաշտպանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց Արմեն Գևորգյանի պաշտպաններից Էրիկ Ալեքսանյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը պաշտպանական կողմը մասնակի բողոքարկել է. «Իմ պաշտպանյալին մեղսագրվող արարքներից մեկի դեպքում դատարանը գտել է, որ առկա է հիմնավոր կասկած, խոսքը 190-րդ հոդվածի մասին է, իսկ դատարանը սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանդակելու և  պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մեղադրանքների վերաբերյալ արձանագրել էր հիմնավոր կասկածի բացակայությունը, իսկ ՀՀ ՔՕ 190 հոդվածով թեև արձանագրել էր հիմնավոր կասկածի առկայությունը, սակայն նշել էր, որ հիմքեր առկա չեն կալանավորելու»,-ասաց Ալեքսանյանը:
Նա հայտնեց, որ վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել՝ դատարանից խնդրելով օրինական ուժի մեջ թողնել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և հաստատված համարել նաև ՀՀ ՔՕ 190 հոդվածով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը:
Նշենք, որ դատախազությունն էլ վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու միջնորդությունը մերժելու դեմ:

Адвокаты бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна подали жалобу в Апелляционный суд 12/29/2018 16:44 | Криминальная хроника
Адвокаты бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна подали жалобу в Апелляционный суд. Об этом Tert.am сообщил адвокат Армена Геворкяна Эрик Алексанян.
По его словам, сторона защиты частично обжаловала решение суда первой инстанции.
“В случае с одним из инкриминируемых моему подзащитному деяний суд счел наличие обоснованного подозрения. Речь идет о статье 190 УК РА. Суд при этом не нашел обоснованных подозрений по обвинениям в содействии свержению конституционного строя и получении взятки в особо крупном размере. Хотя, согласно статье 190 Уголовного кодекса, было обоснованное подозрение, однако не было оснований для ареста”,- заявил Алексанян.
Адвокат сообщил, что подал апелляцию, попросив суд оставить решение суда первой инстанции в силе, а также признать подтвержденным отсутствие обоснованных подозрений по ст. 190 УК РА.
Отметим, что в свою очередь Прокуратура подала апелляционную жалобу на отклонение ходатайства о заключении под стражу Армена Геворкяна.