«Ադրբեջանի հատուկ ստորաբաժանումների հնարավոր գործողությունների մասին տեղեկատվություն եղել է». Դավիթ Տոնոյան 12/21/2018   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Եղել է տեղեկատվություն Ադրբեջանի հատուկ ստորաբաժանումների հնարավոր գործողությունների մասին»,- «Ազատության» հետ զրույցում անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Զինված ուժերի հետախուզության վարչության աշխատանքին՝ ասաց Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը:
Այս հարցը քննարկման առարկա դարձավ Գլխավոր շտաբի հետախուզական վարչության նախկին պետ Արշակ Կարապետյանին վարչապետի խորհրդական նշանակվելուց հետո:
Գեներալ-մայորը 2016 թվականի ապրիլին զբաղեցնում էր Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետի պաշտոնն ու այդ պաշտոնից հեռացվել էր ապրիլյան պատերազմից կարճ ժամանակ անց՝ 2016 թվականի ապրիլի 26-ին Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով և այդ օրերին շատերը նաև նրան էին պատասխանատու համարում զոհերի ու նաև տարածքային կորուստների համար:
Նրան իր խորհրդական նշանակելու Փաշինյանի որոշումը ևս քննադատվեց:
«Ինչպես տեղյակ եք, ապրիլյան գործողությունները սկսվել են Ադրբեջանի հատուկ ստորաբաժանումների կողմից, իսկ հատուկ ստորաբաժանումները իրենք գործողությունները իրականացնում են ծածուկության պայմաններում: Անգամ այդ պայմաններում եղել է տեղեկատվություն հնարավոր գործողությունների վերաբերյալ», – «Ազատության» հետ զրույցում ասաց Դավիթ Տոնոյանը:
Հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ էր պաշտոնանկ արվել Հետախուզության վարչության պետը, նախարարն արձագանքեց․ «Ես չեմ կարող մեկնաբանել Գերագույն գլխավոր հրամանատարի գործողությունները, բայց նույն ժամանակաշրջանում տվյալ սպան նշանակվել է ռազմական կցորդ Ռուսաստանում»:
Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետին իր խորհրդական նշանակելու որոշմանը երեկ անդրարդարձավ նաև վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ քառօրյա պատերազմի վերաբերյալ կարդացել է տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր էջերով գաղտնի նյութեր և այդ նյութերում ոչինչ չի գտել հետախուզական տվյալների բացակայության մասին:
Փաշինյանը նաև ասաց, որ ապրիլյան պատերազմի վերաբերյալ կան տեղեկություններ, որոնք ստուգման կարիք ունեն։
Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանից, ով ապրիլյան պտերազմի ժամանակ փոխանախարի պաշտոնն էր զբաղեցնում, հետաքրքվեցինք, թե արդյոք ուշադրության արժանացել են հետախուզական վարչությունից ստացված տեղեկությունները, քայլեր ձեռնարկվե՞լ են այդ ուղղությամբ:
«Մեր հակառակորդի ուժերի և հայկական ստորաբաժանումների միջև շատ փոքր տարածություն: Մենք պարբերաբար հետևում ենք Ադրբեջանի զինված ուժերի տարբեր տեսակի տեղափոխումների: Այդ ժամանակահատվածում ևս դա գրանցվել է: Բայց դա միշտ չի նշանակում, որ հարձակում է լինելու»,- ասաց Տոնոյանը:
18:29 19/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔառօրյա պատերազմի վերաբերյալ գաղտնի նյութեր եմ կարդացել և ոչինչ չեմ գտել հետախուզական տվյալների բացակայության մասին. Փաշինյան
13:45 30/08/2018  |  ՀարցազրույցՎարչապետի կողմից 2016թ. ապրիլին տանկերի տեղաշարժի արգելք չէր կարող լինել. գեներալ Արզումանյանը հերքում է «հայտնի սուտը»
22:37 15/07/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱնչափ ցավալի է, երբ հարցականի տակ են դնում Ռոբերտ Աբաջյանի գիտակցված անձնազոհությունը. Լևոն Մնացականյան
15:53 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴիրքերի շարժը և հետագայում հակահարձակողական գործողությունները կանգնեցվել են քաղաքական որոշումների արդյունքում. Սեյրան Օհանյան
12:18 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ եկեղեցին ապրիլյան քառօրյայից հետո 59 միլիոն դրամի օգնություն է ցուցաբերել տուժածներին
16:51 03/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲացվել է ապրիլյան պատերազմի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անվան հրաձգարան
18:56 02/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿուրսանտներն այցելել են ապրիլյան պատերազմի հերոսների ընտանիքներին (լուսանկարներ)

И.о. министра обороны Армении: была информация о возможных действиях спецподразделений Азербайджана 12/21/2018 10:38 | Лента новостей
Информация о возможных действиях спецподразделений Азербайджана была. Об этом в беседе с Радио Азатутюн заявил исполняющий обязанности министра обороны Давид Тоноян, говоря о работе управления разведки Генштаба Вооруженных сил во время апрельской войны 2016 года.
Этот вопрос стал предметом обсуждения после имевшего место на днях назначения бывшего начальника управления разведки Генштаба ВС Аршака Карапетяна советником премьер-министра.
Генерал-майор занимал должность начальника управления разведки в апреле 2016 года и был отстранен от должности вскоре после апрельской войны, указом тогдашнего президента Армении Сержа Саргсяна от 26 апреля 2016 года. В те дни многие считали Карапетяна также ответственным за людские и территориальные потери армянской стороны.
Решение Пашиняна о назначении Карапетяна своим советником также подверглось критике.
«Как вы знаете, апрельские боевые действия начались азербайджанскими спецподразделениями, а спецподразделения проводят свои действия в условиях секретности. Даже в этих условиях была информация о возможных действиях», - в беседе с Радио Азатутюн сказал Давид Тоноян.
На вопрос, почему в таком случае был отстранен от должности начальник управления разведки, министр ответил: «Я не могу комментировать действия Верховного главнокомандующего, но в тот же период времени данный офицер был назначен военным атташе в России».
Свое решение о назначении своим советником бывшего начальника управления разведки Генштаба ВС вчера прокомментировал и сам исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, отметив, что прочитал десятки, если не сотни страниц секретных материалов о четырехдневной войне и не нашел в них ничего, что бы свидетельствовало об отсутствии разведданных.
Пашинян также сказал, что относительно апрельской войны есть сведения, которые нуждаются в проверке.
Мы поинтересовались у исполняющего обязанности министра обороны Давида Тонояна, который в дни апрельской войны занимал должность заместителя министра обороны, были ли удостоены внимания сведения, полученные из управления разведки, и были ли предприняты шаги в нужном направлении, на что Тоноян ответил: «Между силами противника и армянскими подразделениями очень небольшое пространство. Мы регулярно следим за разного рода перемещениями вооруженных сил Азербайджана. В тот период это также было зарегистрировано. Но это не всегда означает, что будет нападение».