ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահն  ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահի տեղակալին 11/29/2018   19:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր ընդունել է  Իրանի Իսլամական Հանրապետության վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահի՝ տնտեսական հարցերի վերահսկողության գծով տեղակալ Ալի Ֆարհադի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
ՀՀ ՔԿ նախագահը բարձր է գնահատել Քննչական կոմիտեի և  ԻԻՀ վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության միջև առկա սերտ համագործակցությունը, որի հիմքը հանդիսանում է նախկինում երկու մարմինների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը:
Քննչական կոմիտեի նախագահը վստահեցրել է, որ հայկական կողմն իր գլխավորությամբ  ջանք չի խնայելու ԻԻՀ իրավապահ մարմինների հետ սերտ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով խորացնելու գործում:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության վերահսկողության գլխավոր կազմակերպության նախագահի՝ տնտեսական հարցերի վերահսկողության գծով տեղակալ Ալի Ֆարհադին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ  Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գիգորյանին ջերմ ընդունելության համար:
Հանդիպման ընթացքում Ալի Ֆարհադին  ներկայացրել է իրենց կազմակաերպության գործառույթները և հայտնել ՀՀ Քննչական կոմիտեի հետ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամության մասին:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական ստորաբաժանումների վարույթում ԻԻՀ քաղաքացիների նկատմամբ և նրանց մասնակցությամբ  քննվող կոնկրետ քրեական գործերի ընթացքի վերաբերյալ հարցեր:
Քննչական կոմիտեի նախագահը հայտնել է, որ ԻԻՀ քաղաքացիների մասնակցությամբ և նրանց նկատմամբ քննվող քրեական գործերը գտնվում են իր ուշադրության կենտրոնում,  և իր հանձնարարությամբ ՀՀ ՔԿ տարածքային քննչական վարչությունների գործունեությունը վերահսկող գլխավոր վարչության մեկ աշխատակից ամենօրյա կտրվածքով ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանությանը փոխանցում է յուրաքանչյուր գործի վերաբերյալ ստացվող տեղեկատվությունը:
Կողմերը հանդիպման ընթացքում կարևորել են նաև քրեական գործերով նախաքննության ընթացքում տեղեկատվության փոխանակումն առավել օպերատիվ կազմակերպելու հարցը:

Глава СК Армении высоко оценил сотрудничество с Организацией генеральной инспекции Ирана 11/30/2018 00:14 | Лента новостей
Председатель Следственного комитета Республики Армения Гайк Григорян сегодня принял делегацию, возглавляемую заместителем председателя Организации генеральной инспекции Исламской Республики Иран по экономическим вопросам Али Фархади. Об этом сообщаерся на сайте СК РА.
Председатель СК Армении высоко оценил налаженное между Следственным комитетом и Организацией генеральной инспекции ИРИ тесное сотрудничество, основой которого служит подписанный ранее меморандум о взаимопонимании между двумя странами.
Председатель Следственного комитета заверил в том, что армянская сторона во главе с ним не пожалеет усилий для углубления тесного сотрудничества с правоохранительными органами ИРИ по различным направлениям.
Али Фархади выразил Гайку Григоряну благодарность за теплый прием.
В ходе встречи Али Фархади представил функции своей организации и заявил о готовности к углублению сотрудничества со Следственным комитетом.
В ходе встречи обсуждены вопросы, касающиеся хода расследуемых в производстве территориальных следственных подразделений конкретных уголовных дел в отношении граждан ИРИ и с их участием.
"Председатель Следственного комитета сообщил, что расследуемые уголовные дела с участием граждан ИРИ и в отношении них находятся в центре его внимания, и по его поручению один из сотрудников Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений СК РА в ежедневном разрезе передает посольству ИРИ в РА поступающую информацию о каждом деле. На встрече стороны также придали важность повышению оперативности организации обмена информацией в ходе предварительного следствия по уголовным делам.