Պաշտպանը աշխատանքային խումբ է ստեղծել՝ ԱԺ արտահերթ ընտրական գործընթացի անկախ դիտարկում իրականացնելու նպատակով 11/23/2018   10:44  |  Ընտրական իրավունք
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ստեղծվել է աշխատանքային խումբ դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ընտրական գործընթացի անկախ դիտարկում իրականացնելու նպատակով:
Խմբում ընդգրկված են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ինչպես կենտրոնական, այնպես էլ մարզային ստորաբաժանումների մասնագետները:
Քարոզարշավի ամբողջ ընթացքում և ընտրությունների օրն աշխատանքային խումբն ամենօրյա ռեժիմով մշտադիտարկելու է ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները: Միաժամանակ ապահովելու է Պաշտպանին հասցեագրված բանավոր և գրավոր բողոքների, ներառյալ՝ թեժ գծին ստացված ահազանգերի պատշաճ քննարկումը: Խումբը նաև պատասխանատու է լինելու իրավական խորհրդատվությունների, քաղաքացիների ընդունելությունների և արագ արձագանքման այցերի համար:
Աշխատանքային խմբի առաջնային խնդիրներից է ընտրական գործընթացների շրջանակներում սերտ հաղորդակցություն պահպանել իրավասու պետական բոլոր մարմինների, այդ թվում՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, ինչպես նաև դիտորդական առաքելություն իրականացնող տեղական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ: Խմբին նաև հանձնարարված է ակտիվ համագործակցել գործընթացին ներգրավված քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և զանգվածային լրատվության միջոցների հետ:
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինեն լրագրողների և դիտորդների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող խնդիրները:

Омбудсмен Армении создал рабочую группу для независимого мониторинга досрочных парламентских выборов 11/23/2018   11:42  |  Избирательное право
Омбудсмен Армении сформировал рабочую группу для проведения независимого мониторинга избирательного процесса в рамках установленных законом полномочий в процессе подготовки и проведения внеочередных выборов в Национальное собрание Армении 9 декабря с.г.
Как сообщили в офисе Защитника прав человека, в данную группу включены специалисты как из центрального подразделения, так и областных подразделений офиса Защитника прав человека.
В течение всей агитационной кампании и в день проведения выборов рабочая группа в каждодневном режиме будет проводить мониторинг публикаций в СМИ касательно предполагаемых нарушений избирательного права. В том числе будет обеспечено надлежащее рассмотрение устных и письменных жалоб, включая поступившие по телефону горячей линии обращения.
Рабочая группа также будет отвечать за юридическое консультирование, прием граждан и быстрое реагирование.
Одним из приоритетов рабочей группы является поддержание тесного контакта со всеми государственными компетентными органами в рамках электорального процесса, в том числе с Центральной избирательной комиссией РА (ЦИК), а также местными и международными организациями, осуществляющими наблюдательскую миссию. Рабочей группе поручено также активно сотрудничать с вовлеченными в электоральный процесс организациями гражданского общества и СМИ.
В центре особого внимания будут находиться проблемы, касающиеся защиты прав журналистов и наблюдателей.