Նախագահի նստավայրը տեղափոխվում է Բաղրամյան 26 11/21/2018   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապա­հով­ման, սպասարկման և սոցիալական երաշ­խիքների մասին» Հայաստանի Հանրա­պետու­թյան օրեն­քում փոփոխություններ և լրացում կա­տարելու մասին» օրենքի նախագիծն ընդունվեց ԱԺ արտահերթ նիստում:
«Նախատեսվել էին պաշտոնատար անձանց գործունության ապահովման դրույթներ: Վարչապետի նստավայր էր սահմանվել  Բաղրամյան 26-ը, իսկ նախագահինը` Մաշտոցի 47-ը: Զուգահեռաբար, կառավարության աշխատակազմին տրամադրված էր Հանրապետության հրապարակ 1 շինությունը, հետագայում այն հանձնվեց վարչապետի աշխատակազմին: Ստացվեց, որ վարչապետն ունեցավ երկու նստավայր: Կառավարությունը վարչապետի գլխավորությամբ կարծում է, որ վարչապետը  կառավարության գործունեության ղեկավարումն ու աշխատանքի համակարգումը կարող է իրականացնել մեկ նստավայրի միջոցով: Բացի այդ, մենք կարծում ենք, որ պատմական նշանակություն ունեցող  Բաղրամյան 26-ը պետք է վերադարձնել Հանրապետության նախագահին, որը նաև Հանրապետության գլուխն է»,-ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արթուր Հովհաննիսյանը:

Парламент Армении одобрил переезд президента в резиденцию на Баграмяна, 26 11/21/2018   12:00  |  Лента новостей
Национальное собрание Армении на внеочередном заседании в среду, 21 ноября, приняло  в первом чтении изменения в закон "Об обеспечении деятельности, обслуживании и социальных гарантиях должностных лиц", которыми предлагается вернуть резиденцию президента с Маштоца, 47 на проспект Баграмяна, 26.
За законопроект проголосовали 54 депутата, еще двое парламентариев воздержались.
Поправки удостоились одобрения правительства на прошедшем 8 ноября заседании.
“Правительство во главе с премьер-министром считает, что премьер Армении руководство и координацию деятельности членов правительства может осуществлять в одной резиденции. Также мы находим, что историческое здание на Баграмяна, 26 должно быть возвращено президенту, который является главой государства и гарантом Конституции", - сказал заместитель министра юстиции Армении Артур Ованнисян.