Կաթողիկոսին պետական պաշտպանության հատուկ լիազորություն տալու մասին օրինագիծն ԱԺ-ում բավարար ձայներ չստացավ   11/16/2018   12:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ-ում չստացավ բավարար ձայներ:
Հերթական նիստում նախագիծը ստացավ ընդամենը 28 կողմ ձայն:
Քվեարկությունից առաջ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանը նշեց, որ եթե կաթողիկոսը հատուկ պաշտպանության կարիք ունենա, ապա կառավարությունը համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի, ուստի նման օրենքի կարիք չկա:
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Շարմազանովը նշեց. «Հայ առաքելական  եկեղեցին և Վեհափառ Հայրապետն այն ինստիտուտը չեն, որ «եթե»-ներով խոսենք: Նրանք մեր Սահամանդրությամբ ունեն բացառիկ իրավունքներ: Հայ առաքելական եկեղեցու բացառիկությունը ամրագրված է սահմանադրությամբ: Ուստի պարտավոր ենք  բացառիկության իրավունք, պետական պաշտպանության հատուկ լիազորություններ տալ Վեհափառ հայրապետին»:
«Ծառուկյան» խմբակցությունից Վահե Էնֆիաջյանը քվեարկությունից առաջ հայտնեց, որ իրենց խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու: «Հայ առաքելական եկեղեցու դավանանքը ոչ միայն իրավական ձևակերպում է, այլ նաև ապրելակերպ: Եվ մենք բարձր ենք գնահատում անվտանգության հարցը, և կարծում ենք, որ նոր օրենքով չէ, որ այս նախադրյալները պետք է ապահովվեն, դա այսօրվա օրենսդրական իրականությունում ևս հնարավոր է ապահովել»,-նշեց նա:
Խոսրով Հարությունյանն առաջարկեց պաշտպանել այդ նախաձեռնությունը:  Երկարատև քննարկումներից և բանավեճերից հետո նախագիծն ԱԺ-ում չստացավ բավարար կողմ ձայներ:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ իր կարծիքով` դա անկախ Հայաստանի ամենախայտառակ քվեարկությունն էր: Բոյկոտելով քվեարկության արդյունքները` մի շարք պատգամավորներ դուրս եկան նիստերի դահլիճից:

Парламент Армении не принял законопроект о предоставлении специальной госохраны Католикосу 11/16/2018   13:23  |  Лента новостей
Проект закона о внесении изменений и дополнений в закон "Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране" не получил достаточного количества голосов в парламенте Армении.
За законопроект проголосовали всего лишь 28 депутатов.
Перед голосованием глава фракции «Елк» Лена Назарян отметила, что Каталикос всех армян  будет нуждаться в специальной защите, то правительство предпримет соответствующие меры, поэтому необходимости в принятии подобного закона нет.
По словам же депутата от фракции Республиканской партии Армении, вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова, Армянская Апостольская Церковь и Католикос не те институты, говоря о которых можно оперировать  словом «если».
Они по нашей конституции наделены исключительными правами. Исключительность ААЦ закреплена Основным законом. Поэтому мы обязаны предоставить особые государственную защиту Патриарху.
В свою очередь Ваге Энфиаджян от фракции "Царукян" заявил, что их фракция воздержится при голосовании
По мнению  Шармазанова, это самое позорное голосование в истории независимой Армении. В знак протеста против результатов голосование ряд депутатов покинули зал заседаний.
Поправками в законы "О свободе собраний" и "Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране" предлагется ввести на законодательном уровне запрет на проведение собраний на территориях, принадлежащих религиозным организациям без их согласия.
Кроме того, предлагается закрепить предоставление правительством специальной государственной охраны Католикосу.
15:45 17/07/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении выясняет обстоятельств инцидента с Католикосом всех армян в Гндеванке
11:52 17/07/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении готовит материалы по факту инцидента с угрозами в адрес Католикоса в Гндеванке
11:34 17/07/2018  |  Лента новостейГлава пресс-канцелярии Первопрестольного Св.Эчмиадзина сообщил о взломе своей страницы в Facebook
11:20 16/07/2018  |  Лента новостейОмбудсмены Армении и Арцаха встретились с Католикосом Гарегином II
14:38 06/07/2018  |  Лента новостейТребующие отставки католикоса Гарегина II активисты ворвались в канцелярию Первопрестольного Эчмиадзина
17:29 21/08/2013  |  Лента новостейПрезидент Армении Серж Саргсян поздравил католикоса Гарегина II с днем рождения