Հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ՄԽ համանախագահների միջնորդական առաքելության արդյունավետության կարևոր պայման է. ԵԱՀԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ 11/12/2018   14:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական առաքելության արդյունավետության եւ Կարգավորման էական ասպեկտների հարցում փոխզիջման առաջխաղացման կարևորագույն պայման է:
Ինչպես տեղեկանում ենք  ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչության թվիթերի միկրոբլոգից, այս մասին ասել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին հարաբերական կայունությունը պահպանվում է,  հրադադարի ռեժիմի խախտումների թիվն էլ նվազում: Մենք կոչ ենք անում կողմերին լրացուցիչ միջոցներով ամրապնդել լարվածության նվազեցման դրական միտումը:
Հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական առաքելության արդյունավետության եւ Կարգավորման էական ասպեկտների հարցում փոխզիջման առաջխաղացման կարևորագույն պայման է»,-գրված է միկրոբլոգում:

Прекращение огня является важнейшим условием продуктивности посреднической миссии сопредседателей МГ ОБСЕ - Лукашевич 11/12/2018   14:22  |  Карабахский конфликт
Прекращение огня является важнейшим условием продуктивности посреднической миссии сопредседателей Минской группы ОБСЕ и продвижению к компромиссу по сущностным аспектам карабахского урегулирования, заявил постоянный представитель России при ОБСЕ Александр Лукашевич. Слова Лукашевича приводятся в микроблоге Постоянного представительства Российской Федерации при ОБСЕ в Twitter
“На линии соприкосновения и границе Азербайджана и Армении сохраняется относительная стабильность, снижается число нарушений режима "тишины". Призываем стороны закрепить позитивную тенденцию дополнительными мерами по снижению напряженности”, - отметил Лукашевич.
Он напомнил, что после недолгой выборной паузы восстановлены интенсивные контакты между Азербайджаном и Арменией, состоялась результативная встреча на полях Совета глав государств СНГ в Душанбе 28 сентября 2018 г.
“Усилия "тройки" сопредседателей Минской группы ОБСЕ в качестве коллективного посредника при выработке сторонами жизнеспособного разрешения нагорнокарабахской проблемы заслуживают высокой оценки и безусловной поддержки”, -  отметил он.