Վանաձորցի քրեական հեղինակությանը սպանելու համար դիպուկահար է հրավիրվել արտերկրից 11/09/2018   19:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել` քրեական հեղինակություն համարվող անձի սպանության նախապատրաստության վերաբերյալ, մեկ անձ ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Քրեական գործով կատարված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների  արդյունքում պարզվել է, որ 2017 թվականին մի խումբ անձանց կողմից նախապատրաստվել է Վանաձորի բնակիչ, քրեական հեղինակություն համարվող անձի սպանությունը, որն իրականացնելու համար Հայաստան է հրավիրվել նաև դիպուկահար, ով, լինելով ՀՀ քաղաքացի, վերջին տարիներին բնակվել է արտերկրում։ Վերջինս Հայաստան է ժամանել 2017 թվականի ապրիլի 19-ին և մի քանի օր նախ մնացել է օդանավակայանին հարակից հյուրատներից մեկում, ապա՝ հանցակցի հետ ապրիլի 24-ին տեղափոխվել Վանաձոր, որտեղ բնակվել են նախապես վարձակալված բնակարանում։
2017 թվականի ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը վարձակալված բնակարանում հայտնաբերվել է դիպուկահարի դին՝ բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներով:
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ սպանվածի դին Վանաձորից Երևան է տեղափոխվել նրա հանցակցի կողմից՝ սպանության, ինչպես նաև քրեական հեղինակության սպանության նախապատրաստության հետքերը թաքցնելու նպատակով։
Մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է Հայաստան ժամանելու նպատակով դիպուկահարին գումար ուղարկած,  ինքնաթիռի տոմս գնած, նրան օդանավակայանում դիմավորած և նշված հյուրատուն տեղափոխած անձի ինքնությունը, ով, ըստ քննության տվյալների, մի խումբ անձանց հետ միասին  առաջարկել է նրան իրականացնել քրեական հեղինակության սպանությունը։ Բացի այդ, բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանությունն իրականացնելու համար ձեռք է բերվել օպտիկական հրազեն։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով այսօր մեկ անձ ձերբակալվել է սպանության նախապատրաստության կասկածանքով։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ դիպուկահարի սպանության բոլոր հանգամանքները, քրեական հեղինակության սպանության նախապատրաստությանն առնչություն ունեցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении сообщил подробности подготовки убийства ванадзорского криминального авторитета 11/10/2018 10:45 | Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, добыто достаточно данных о подготовке убийства лица, считающегося криминальным авторитетом. Один человек задержан.Об этом сообщается на сайте СК.
Согласно информации, в результате проведенных по уголовному делу масштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий установлено, что группа лиц в 2017 году готовила убийство жителя Ванадзора, считающегося криминальным авторитетом. Для реализации замысла в Армению был приглашен также снайпер, который, будучи гражданином РА в последние годы проживал за рубежом. Последний прибыл в Армению 19 апреля 2017 года и несколько дней оставался сначала в одной из гостиниц, расположенных близ аэропорта, а 24 апреля вместе с сообщником переехал в Ванадзор, где проживал в заранее арендованной квартире.
В ночь с 27-го на 28-е 2017 года в съемной квартире было обнаружено тело снайпера с множественными телесными повреждениями.
Следствием добыто достаточно доказательств того, что тело убитого было доставлено из Еревана в Ванадзор его сообщником с целью сокрытия следов убийства, а также подготовки убийства криминального авторитета.
В результате масштабных следственных действий установлена личность человека, отправившего деньги снайперу для прибытия в Армению, приобретшего билет на самолет, встретившего его в аэропорту и доставившего его в указанный гостевой дом, который, по данным следствия, вместе с группой лиц предложил ему совершить убийство криминального авторитета. Кроме того, добыто достаточно доказательств того, что для совершения убийства было приобретено оружие с оптическим прицелом.
"По уголовному делу, расследуемому в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, один человек был задержан по подозрению в подготовке убийства. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств убийства снайпера, а также всего круга лиц, причастных к подготовке убийства криминального авторитета", - отмечается в сообщении.