Բացահայտվել է 5․000․000 դրամ կաշառք տալու փորձին օժանդակելու դեպք (տեսանյութ) 11/05/2018   12:11  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊԵԿ պաշտոնատար անձին միջնորդի միջոցով առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք տալու փորձերի և պետական ծառայություն իրականացնող ՊԵԿ պաշտոնատար անձի՝ իր պաշտոնեական կարգավիճակն օգտագործելով, կաշառք տվողի ու ստացողի միջև համաձայնությանը նպաստելու վերաբերյալ ՊԵԿ քննչական ծառայությունից ստացված տեղեկատվության կապակցությամբ նախապատրաստված նյութերով ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել էր քրեական գործ։
Գործի նախաքննության շրջանակում, Հատուկ քննչական ծառայության, ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ և ՊԵԿ աշխատակիցների ձեռնարկած միջոցառման արդյունքում, ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ ՊԵԿ ավագ հարկային տեսուչ Արտակ Պետրոսյանը, տեղյակ լինելով ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող մի ընկերության վերաբերյալ քրեական գործի մասին, իրեն ծանոթ՝ այդ ընկերության հաշվապահությունն իրականացնող գրասենյակի փոխտնօրեն Արտյոմ Գասպարյանին համոզել ու դրդել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալ։ Ըստ Պետրոսյանի՝ կաշառքը հասցեատերերին հասնելու դեպքում քրեական գործի վարույթը պետք է կարճվեր։ Ստանալով Գասպարյանի համաձայնությունը՝ Պետրոսյանը 2018 թ․ հունիս-հոկտեմբեր ամիսներին նրանից խաբեությամբ հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5․000․000 դրամ։
Հոկտեմբերի 30-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը որոշում է կայացրել ձերբակալել Արտակ Պետրոսյանին, ինչը հանձնարարվել է ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ աշխատակիցներին։
Նոյեմբերի 1-ին, ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հացագործությունների հակազդման վարչության և Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակիցների համատեղ միջոցառման արդյունքում, Արտակ Պետրոսյանը հայտնաբերվեց Հանրապետության հրապարակում և, կաշառք տալու փորձին օժանդակելու և խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափի գումար հափշտակելու կասկածանքով, բերման ենթարկվեց ոստիկանություն, ապա ներկայացվեց նախաքննական մարմին։ Նախաքննական մարմին ներկայացվեց նաև Արտյոմ Գասպարյանը։
Հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքում, Արտակ Պետրոսյանը կալանավորվել է կաշառք տալու փորձին օժանդակելու և խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափի գումար հափշտակելու, իսկ Արտյոմ Գասպարյանը՝ կաշառք տալու փորձի մեղադրանքով։

Налоговик арестован в Армении по обвинению в пособничестве во взяточничестве(Видео) 11/05/2018   13:42  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по факту посредничества во взяточничестве с использованием служебного положения. По делу проходит чиновник Комитета государственных доходов Армении.
Как сообщает пресс-служба Полиции Армении,  в ходе предварительного следствия были добыты доказательства того, что старший налоговый инспектор Комитета госдоходов Артак Петросян, зная о том, что в следственном управлении КГД расследуется уголовное дело в отношении одной компании, убедил заместителя директора офиса по оказанию этой компании бухгалтерских услуг Артема Гаспаряна и подтолкнул его к даче взятки в особо крупном размере в обмен на прекращение уголовного дела.
Получив согласие Артема Гаспаряна, Петросян в период с июня по октябрь с.г. обманом похитил у Гаспаряна 5․000․000 драмов.
30-го октября Специальная следственная служба Армении приняла решение о задержании Артака Петросяна, что было поручено сотрудникам Главного управления по борьбе с организованной преступностью. 1-го ноября Артак Петросян был обнаружен на Площади Республики и доставлен в Полицию. Обеспечена также явка Артема Гаспаряна к органу, осуществляющему производство.
В ходе расследования уголовного дела Артак Петросян был заключен под стражу по обвинению в пособничестве в попытке дачи взятки и  хищении суммы в особо крупном размера путем обмана, а Артем Гаспарян –  в попытке дачи взятки. Предварительное следствие продолжается.