Նիկոլ Փաշինյանը ֆինանսատնտեսական բլոկի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է անցկացրել 10/25/2018   21:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ և ֆինանսատնտեսական բլոկը ներկայացնող ՀՀ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի տնտեսության մեջ առկա միտումները, ընթացիկ տնտեսական իրավիճակը, հնարավոր կանխատեսումները և զարգացման հեռանկարները:
Ինչպես  տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած՝ 9 ամսվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները.  տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 6.5 տոկոս, որն ավելի բարձր է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ արձանագրված՝ 5.8 տոկոս ցուցանիշից, իսկ արտահանման ոլորտում արձանագրվել է 11.5 տոկոս աճ: Արդյունաբերության ոլորտում արձանագրվել է նպատակադրվածին բավական մոտ ցուցանիշ՝ 4 տոկոս ծրագրված 5 տոկոսի փոխարեն, շինարարության ոլորտում՝ 7.6 տոկոս՝ ծրագրված 6.1 տոկոսի փոխարեն, ծառայությունների ոլորտում՝ 19.1 տոկոս՝ ծրագրված 8 տոկոսի փոխարեն:
Տ.Խաչատրյանը զեկուցել է, որ  առավել խոշոր 275 արդյունաբերական ձեռնարկությունների արտադրական տվյալների մոնիթորինգի արդյունքում 9 ամսվա հանրագումարով թողարկվել է 875 մլրդ դրամի արտադրանք, որն անվանական արժեքով հավասար է 2017 թ. նույն ժամանակահատվածի արտադրանքին: Դիտարկվել են տնտեսական ցուցանիշների վրա առավել մեծ ազդեցություն ունեցող ոլորտները՝ լեռնահանքային արդյունաբերություն, կոնյակագործություն և մետաղների ձուլում: Մնացած ձեռնարկությունները, որոնք թողարկում են արդյունաբերական արտադրանքի 30 տոկոսը և գործում են տեքստիլ արդյունաբերության, դեղագործության, սննդի վերամշակման և այլ ոլորտներում, արձանագրել են մոտ 30 տոկոսով արդյունաբերական արտադրանքի աճ:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել է 2018 թ. 9 ամսվա կտրվածքով հարկերի հավաքագրման ուղղությամբ արձանագրված միջանկյալ ցուցանիշների մասին՝ նշելով, որ 2018 թ. համար նախանշված ծրագրային ցուցանիշները մինչև տարեվերջ կապահովվեն:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ներկայացնելով գնաճի ցուցանիշները, նշել է, որ 2017 թ. համեմատ ցուցանիշները դրական են, և կանխատեսվում է, որ ԿԲ այսօրվա ունեցած գործիքակազմով տարին կամփոփվի 3,3-3,5 տոկոս, հնարավոր է՝ նաև 3 տոկոս գնաճի շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ կանխատեսված 4 և ավելի բարձր տոկոսին գնաճը չի հասնի: Անդրադառնալով բանկային համակարգի զարգացմանը՝ ԿԲ նախագահը նշել է, որ ավելանում է վարկավորումը. տարեսկզբից հիփոթեկային վարկերի ծավալն աճել է 10,5 տոկոսով՝ 22 մլրդ դրամով, ընդհանուր ծավալն այս պահին կազմում է 231 մլրդ  դրամ: Բիզնես վարկերի ծավալում հիմնականում աճել են արդյունաբերությանը և գյուղատնտեսությանը տրամադրվող վարկերը: Արթուր Ջավադյանը նաև տեղեկացրել է, որ մի քանի օր առաջ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ ստորագրվել է նոր պայմանագիր՝ 50 մլն եվրոյի չափով, որը չի կանխատեսում պետական բյուջեի երաշխիք և ուղղվելու է արտահանման խթանմանը, զբոսշրջությանը և գյուղատնտեսությանը:
Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել է նաև ՀՀ տնտեսությունում և մասնավորապես, ենթակառուցվածքների ոլորտում իրականացվող խոշոր ներդրումային ծրագրերի ընթացքի մասին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում արծարծվել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություններին, բյուջետային ծախսերին, ոլորտային բարեփոխումներին, ընթացիկ ներդրումային ծրագրերին, հարկային բարեփոխումներին և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը, ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները, հանձնարարել է պատասխանատուներին ևս մեկ անգամ անդրադառնալ խոշոր ծրագրերի արդյունավետությանը, մասնավորապես ճանապարհաշինական, էներգետիկ, ջրային ենթակառուցվածքների և կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտներում՝ հետագա  անելիքները հստակեցնելու, ինչպես նաև զարգացման նոր ծրագրեր մշակելու համար:

Никол Пашинян провел совещание с участием представителей ведомств финансово-экономического блока 10/26/2018 10:22 | Лента новостей
Под председательством исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание с участием представителей ведомств финансово-экономического блока.
Как сообщает пресс-служба правительства, в ходе совещания были обсуждены тенденции в экономике Армении, текущая экономическая ситуация, возможные прогнозы и перспективы развития.
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Тигран Хачатрян представил опубликованные Статистическим комитетом Армении 9-месячные макроэкономические показатели: экономическая активность составила 6,5%, что выше показателя в 5,8% за аналогичный период прошлого года, а рост экспорта составил 11,5%. В промышленном секторе зарегистрирован показатель в 4%, что близко к запланированным 5%, в сфере строительства – 7,6% против запланированных 6,1%,а в сфере услуг – 19.1% вместо запланированных 8%.
Тигран Хачатрян сообщил, что по результатам мониторинга производственных данных 275-ти предприятий суммарно за 9 месяцев произведено продукции на 875 млрд драмов, что по номинальной стоимости равняется производству за аналогичный период 2017 года. Были рассмотрены также отрасли, имеющие наибольшее воздействие на экономические показатели: горнорудная промышленность, коньячное дело и плавка металлов. Остальные предприятия, которые производят 30% промышленной продукции и действуют в сфере текстиля, фармацевтики, переработки продуктов питания и других отраслях, зафиксировали порядка 30%-ный рост производимой продукции.
Председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян доложил Николу Пашиняну о промежуточных показателях сбора налогов за 9 месяцев 2018 года, отметив, что запланированные на 2018 год программные показатели будут достигнуты до конца года.
Председатель Центрального банка Артур Джавадян, представив показатели инфляции, отметил, что по сравнению с 2017 годом показатели положительные, и прогнозируется, что с нынешним инструментарием ЦБ завершит год в рамках 3,3-3,5%, возможно и 3%-ной инфляцией, что означает, что инфляция не превысит запланированный показатель в 4%. Коснувшись развития банковской системы, председатель ЦБ отметил, что кредитование растет: с начала года объем ипотечных кредитов увеличился на 10,5%, достигнув 22 млрд драмов, а общий объем на данный момент составляет 231 млрд драмов. Среди бизнес-кредитов в основном выросли кредиты, предоставляемые сферах промышленности и сельского хозяйства. Артур Джавадян также сообщил, что несколько дней назад было подписано новое соглашение с Европейским инвестиционным банком в размере 50 миллионов евро. Соглашение не предусматривает бюджетной гарантии и будет направлено на стимуляцию экспорта, туризма и сельского хозяйства.
Николу Пашиняну было доложено о процессе крупных инвестиционных программ в экономике Армении и, в частности, в сфере инфраструктур.
В ходе обмена мнениями был затронут ряд вопросов, связанных со структурными изменениями в экономике, бюджетными расходами, отраслевыми реформами, текущими инвестиционными проектами, налоговыми реформами и т.д.
Никол Пашинян, подводя итоги совещания, поручил ответственным лицам еще раз пересмотреть эффективность крупных программ, в частности, в сферах дорожного строительства, энергетики, водных инфраструктур и управления твердыми отходами для уточнения дальнейших планов на будущее, а также разработки новых программ развития.