Հայաստանը կարող է շատ կարևոր հանգույց հանդիսանալ ԵՄ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև. Արմեն Սարգսյան 10/23/2018   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Ժնևում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել սինգապուրյան խոշորագույն «Vertex Venture Holdings» վենչուրային ընկերության, շվեյցարական «Swiss Sustainable Finance», գերմանական հանրահայտ «Siemens» ընկերությունների խմբի մեջ մտնող «Siemens Financial Services» կազմակերպության ղեկավարության հետ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Հանդիպման նպատակն արտերկրի գործարարներին Հայաստանի ներդրումային դաշտին, տարբեր ոլորտներում համագործակցության ծավալման հեռանկարներին ծանոթացնելն էր:
Քննարկվել են նշված ընկերությունների հետ փոխշահավետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել նրանց փորձը մեր երկրում ներդնելու, ինչպես նաև հայաստանյան ընկերությունների հետ նախագծեր իրականացնելու հնարավորություններին։
Մասնավորապես, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Հայաստան այցելելու և համագործակցության շուրջ կառավարության հետ քննարկումներ ծավալելու վերաբերյալ։
Հանրապետության նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առավել արագ զարգացող և հեռանկարային ուղղությունները: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, հանդիսանալով ԵԱՏՄ անդամ, կարող է շատ կարևոր հանգույց հանդիսանալ ԵՄ-ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև, հատկապես որ դրա համար առկա են բոլոր պայմանները:
«Vertex Venture Holdings»-ը վենչուրային ֆոնդերի համաշխարհային ընկերություն է, որը գլխավորապես կենտրոնացած է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու առողջապահության ոլորտներում վենչուրային ներդրումների հնարավորությունների վրա:
«Swiss Sustainable Finance»- ը միավորում է 110 անդամ և գործընկեր կազմակերպություններ, այդ թվում՝ շվեյցարական բանկերը։ Նրա գործունեությունն ուղղված է «մաքուր տնտեսության» գաղափարին և մաքուր ինդուստրիայի զարգացմանը, ինչն այսօր արդիական խնդիր է Հայաստանի համար։
«Siemens Financial Services» ընկերության հետ քննարկվել է էներգետիկայի, արդյունաբերության, ենթակառուցվածքների ոլորտներում փոխգործակցության հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես՝ նշվել է, որ Հայաստանը, որպես ԵԱՏՄ անդամ, կարող է կամուրջ լինել դեպի եվրասիական շուկաներ։

Президент Армен Саркисян договорился о визите в Армению глав ряда крупных мировых компаний 10/23/2018   16:28  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня в Женеве провел рабочую встречу с руководителями крупнейшей сингапурской венчурной компанией Vertex Venture Holdings, швейцарской компании Swiss Sustainable Finance, а также компании Siemens Financial Services, входящей в известную немецкую группу компаний Siemens. Об этом сообщает пресс-служба президента республики.
Встреча имела целью ознакомить зарубежных партнеров с инвестиционной средой Армении, а также перспективами развертывания сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи были обсуждены вопросы взаимовыгодного сотрудничества с указанными компаниями. Собеседники коснулись внедрения  их опыта в Армении, а также возможностей реализации проектов с армянскими компаниями.
В частности, достигнута договоренность о визите в Ереван и обсуждении с правительством страны возможностей сотрудничества.
Президент Армении представил наиболее быстро развивающиеся и перспективные направления армянской экономики. Армен Саркисян отметил, что Армения, будучи членом ЕАЭС, может стать важным хабом между странами ЕС и ЕАЭС, тем более, что для этого есть все условия.
Vertex Venture Holdings – всемирная компания венчурных фондов, которая в основном сконцентрирована на возможностях венчурных инвестиций в сферах информационных технологий и здравоохранения.
Swiss Sustainable Finance объединяет 110 компаний-членов и партнеров, в том числе швейцарские банки. Ее деятельность созвучна идее "чистая экономика" и развитию чистой индустрии, что на сегодняшний день является насущной проблемой для Армении.
С компанией Siemens Financial Services обсуждался широкий спектр сотрудничества в сферах энергетики, промышленности и инфраструктуры, в частности было отмечено, что Армения как член ЕАЭС может стать мостом для выхода на евразийские рынки.