ՀՅԴ-ն անընդունելի է համարում ընթացիկ դեկտեմբերին արտահերթ ընտրությունների անցկացումը, բայց՝ կմասնակցի 10/22/2018   14:30  |  Ընտրական իրավունք
Հոկտեմբերի 19-21-ին կայացել է ՀՅԴ Հայաստանի 22-րդ արտահերթ Գերագույն Ժողովը, առաջիկա ՀՅԴ Ընդհանուր Ժողովի օրակարգի քննարկման նպատակով։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ-ից։
Ի շարս քաղաքական, կազմակերպական եւ այլ օրակարգերի, Ժողովն անդրադարձել է առաջիկա համապետական արտահերթ ընտրությունների հարցին։ Համակողմանի քննարկումների արդյունքում ժողովն որոշել է մասնակցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին։ Քննարկման ավարտին, ՀՅԴ Հայաստանի 22-րդ արտահերթ Գերագույն Ժողովը միաձայնությամբ ընդունել է ՀՀ ԱԺ արտահեթ ընտրություններին մասնակցելու հարցով առանձին հայտարարություն։
«ՀՅԴ Հայաստանի 22-րդ արտահերթ Գերագույն Ժողովը
- արժեւորելով նախընթաց (2015-2018) ժամանակահատվածում կուսակցության գործունեությունը, քննելով ներքաղաքական վիճակը, առկա մարտահավերներն ու հնարավոր զարգացումները,
- կարեւորելով քաղաքական ուժերի միջեւ գաղափարական, ծրագրային հենքի վրա փոխադարձ հարգանքի հանդուրժողականության մթնոլոտում քաղաքական պայքարը,
- իբրեւ ազգային, սոցիալիստական, ժողովրդավարական կուսակցություն, նպատակ ունենալով կյանքի կոչել ՀՅԴ արժեհամարկարգից բխող գաղափարական, ծրագրային առաջադրանքները,
-արձանագրելով իր հավատարմությունը ազգային ուղեգծին, Արցախի հանրապետության եւ արցախահայության իրավունքների ամբողջական պաշտպանության, երկրում սոցիալական ու տնտեսական արդարության հաստատման համար պայքարին,
որոշում է մասնակցել Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին:
Միաժամանակ, Ժողովը՝
- արձանագրում է, որ անընդունելի է ընթացիկ դեկտեմբերին՝ առանց օրենսդրական լիարժեք փոփոխությունների, շտապողական արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը,
- իր մտահոգությունն է հայտնում կառավարության գործունեության ծրագրում ամրագրված ազատ, արդար, թափանցիկ եւ մրցակցային ընտրությունների անցկացման համար անհրաժեշտ երաշխիքների ոչ լիարժեք ապահովման կապակցությամբ,
- փաստում է, որ անցյալի ոչ ցանկալի իրողությունների եւ երեւույթների մերժումն ինքնին չի ենթադրում երաշխավորված ապագա:
Դաշնակցությունը, որպես ընդդիմություն, անկախ ընտրությունների արդյունքներից, մշտապես հանդես է գալու իր սկզբունքային դիրքորոշումներով, հետեւողական եւ վճռական քայլերով»,-ասված է հայտարարությունում։
23:10 16/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն իրավունքի ուժով արձակվելուց հետո կպահպանի իր լիազորություններն ամբողջ ծավալով մինչև նոր կազմավորված ԱԺ-ի առաջին նստաշրջանը
18:20 16/10/2018  |  ՔաղաքականՀՀԿ-ն կքննարկի Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների փաթեթին կողմ կամ դեմ քվեարկելու հարցը
17:12 16/10/2018  |  ՔաղաքականՔաղաքական զարգացումների մեջ տրամաբանության պետք է լինի, 7 հոգով թեկնածու առաջադրելը լուրջ չէ . Ռուստամյան
10:20 10/10/2018  |  ՄամուլՀՀԿ-ում կարծում են, որ Կոստանյանի հայտնած մտքերը թիմը կապիտուլացնելու հզոր ազդակ էր. «Հրապարակ»
21:22 09/10/2018  |  ՔաղաքականՏաճատ Վարդապետյանը Հանրապետական խմբակցությունից դուրս գալը պայմանավորում է ներքաղաքական իրավիճակով
20:46 08/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՇահագրգիռ և օգտակար. Դաշնակցության ներկայացուցիչը՝ ՀՀ կառավարությունում հանդիպման մասին
12:17 08/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք մեր քվեարկության, մեր խոստման, մեր պայմանավորվածության տերն ենք. ՀՅԴ անդամ

АРФ "Дашнакцутюн" решила принять участие в досрочных выборах в парламент Армении 10/22/2018   15:20  |  Политика
АРФ “Дашнакцутюн” по итогам проведенного 19-21 октября внеочередного Верховного собрания приняла решение участвовать во внеочередных парламентских выборах в Армении.
В заявлении партии отмечается, что решение об участии в досрочных выборах в парламент Армении было принято на основании анализа внутриполитической ситуации, существующих вызовов и возможного развития событий, с учетом важности политической борьбы на идеологический и программной основах и в атмосфере терпимости и взаимного уважения.
АРФ "Дашнакцутюн" констатировала свою приверженность национальному вектору, полноценной защите Республики Арцах и прав ее граждан, а также борьбе за установление социальной и экономической справедливости в стране и программным и идеологическим приоритетам, исходящих из системы ценностей АРФД.
При этом Собрание констатирует недопустимость поспешного проведения внеочередных парламентских выборов в декабре текущего года без полноценных законодательных преобразований.
Собрание также выражает свою обеспокоенность по поводу неполноценного обеспечения закрепленных в программе деятельности правительства необходимых гарантий для проведения свободных, справедливых, прозрачных и конкурентных выборов.
"Собрание также констатирует, что отрицание нежелательных реалий и явлений прошлого само по себе не подразумевает гарантированного будущего. Дашнакцутюн, будучи оппозицией, вне зависимости от результатов выборов всегда будет выступать со своих принципиальных позиций, предпринимать последовательные и решительные шаги", - подчеркивается в заявлении.