Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն անթույլատրելի են. Էդուարդ Շարմազանով 10/16/2018   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 16-ին ընդունել է Միջազգային խորհրդի մարդու իրավունքների հարցերով միջազգային հասարակության նախագահ Թոմաս Շիրմախերին եւ Բոննի համալսարանի պրոֆեսոր Քրիստին Շիրմախերին: Ինչպես ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ազգային եւ հոգեւոր արժեքների պահպանման կարեւորությանը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ այսօր քրիստոնեական քաղաքակրթությունը վտանգված է, եւ ինքը տարբեր վեհաժողովներում մշտապես բարձրացնում է քրիստոնեական հուշարձանների պահպանման հարցը: Այս համատեքստում նա անդրադարձել է Նախիջեւանում հայկական հուշարձանների ոչնչացման խնդրին:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային հիմնահարցերին, ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հիմնական մարտահրավերներն են անվտանգությունը, ԼՂ հիմնահարցի չկարգավորված լինելը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանությունը եւ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի շրջափակումը: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ Ադրբեջանի ղեկավարության՝ ԼՂ հակամարտությունը մահմեդականների եւ քրիստոնյաների միջեւ կրոնական կոնֆլիկտ ներկայացնելու ջանքերը կեղծ են:
«ԼՂ հակամարտությունը չունի կրոնական երանգ: Հայաստանն ունի շատ լավ հարաբերություններ մահմեդական մի շարք երկրների հետ, որտեղ հայ ժողովուրդն ունի բարձր կարգավիճակ, պահպանվում են հայկական հուշարձանները: Ադրբեջանի ղեկավարության՝ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն անթույլատրելի են»,-նշել է խորհրդարանի նախագահի տեղակալը:
11:28 14/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ադրբեջանը եւ Թուրքիան իրական սպառնալիք են ՀԱՊԿ տարածաշրջանի հարավային սահմանների համար». Էդուարդ Շարմազանով
15:54 31/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստանի անվտանգության ապահովման գործում ռուսական ռազմաբազայի դերը շատ մեծ է». Էդուարդ Շարմազանով
15:26 27/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊատրաստ եմ սատարել քրիստոնեական արժեքների ու ավանդական ընտանիքի պաշտպանությանն ուղղված նախաձեռնություններին. Էդուարդ Շարմազանով
15:02 09/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման երաշխավորն է. Շարմազանով
12:17 07/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայ եւ ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը խարսխված է քրիստոնեական արժեքների վրա». Էդուարդ Շարմազանով
17:29 06/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեր պայքարը Թուրքիայի դեմ չէ, մեր պայքարը հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության է». Էդուարդ Շարմազանով
17:57 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անհերքելի է Նորատ Տեր-Գրիգորյանցի ներդրումը հայոց բանակի ստեղծման գործում». Էդուարդ Շարմազանով

Вице-спикер НС Армении: попытки Азербайджана придать карабахскому конфликту конфессиональный характер недопустимы 10/16/2018   16:02  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 16-го октября принял президента Council of the International Society for Human Rights Томаса Ширмахера и профессора Боннского университета Кристин Ширмахер.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в ходе встречи стороны отметили важность сохранения национальных и духовных ценностей. По словам вице-спикера НС, сегодня христианская цивилизация подвергается опасности, и он всегда на различных форумах поднимает вопрос охраны христианских памятников. В этом контексте Эдуард Шармазанов коснулся уничтожения армянских памятников в Нахичеване.
Затронуты также региональные проблемы, урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Вице-спикер  НС отметил, что основными вызовами являются безопасность, неурегулированность карабахского -конфликта, милитаристская риторика Азербайджана и блокада Армении Турцией. По словам Эдуарда Шармазанова, ложны попытки азербайджанского руководства представить   проблему как   конфессиональный конфликт между мусульманами и христианами.
“Нагорно-Карабахский конфликт не носит религиозного характера. У Армении прекрасные отношения с рядом мусульманских стран, где армянский народ пользуется высоким авторитетом, сохраняются армянские памятники. Попытки руководства Азербайджана придать карабахскому конфликту конфессиональный характер недопустимы”, - подчеркнул вице-спикера НС.