Մայրապետյանը հումորով է վերաբերում իրեն առաջադրված մեղադրանքին. Պաշտպան. 1In.am 10/13/2018   10:00  |  Քրեական խրոնիկոն
«Սամվել Մայրապետյանը հումորով է վերաբերում իր մեղադրանքին, քանի որ մեղադրանքը այնքան աբսուրդ է, որ այլ կերպ վարվել հնարավոր չէ»,-«Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում ասաց Մայրապետյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը։
Պաշտպանն ասել է, որ չի կարող առայժմ գործի հանգամանքները ներկայացնել, մանրամասներ ասել, թե ում է իբր Մայրապետյանը փող տվել, քանի որ չունի կողմերի համաձայնությունը, բայց այդ համաձայնությունը ստանալուն պես կխոսի գործի մանրամասներից։ Միայն հստակ է, որ խոսքը պաշտոնյայի մասին է, որին իբր կաշառք է տվել Մայրապետյանը, և որ խոսք է գնում 10 տարվա վաղեմության գործի մասին։ Սիրունյանը նշեց, որ քրեական գործը հարուցվել է 2008 թվականի մայիս ամսվա ժամանակահատվածում տեղի ունեցածի մասով։
Սիրունյանը նշել է, որ Մայրապետյանը բացարձակ կապ չունի Մարտի 1-ի գործի հետ, պարզապես, նրա խոսքերով, լրատվամիջոցները օգտվելով իր լռությունից, հորինեցին այդ վարկածը։
Լրատվամիջոցի դիտարկմանը, թե Մայրապետյանի՝ Մարտի 1-ի առնչության մասին խոսել է գործարար Սիլվա Համբարձումյանը, Սիրունյանը վրդովվեց, թե ինչպես կարելի է «այդ կնոջ ասածները լուրջ ընդունել, որը իրեն գործարար է հորջորջում»։
«Ես կրկնում եմ՝ Մայրապետյանը Մարտի 1-ի հետ կապ չունի, Մարտի 1-ի զոհերի հետ կապ չունի, կրակողների հետ կապ չունի, Մարտի 1-ը նախապատրաստողների հետ կապ չունի, ոչ էլ կապ ունի Մարտի 1-ից հետո որևէ բան քողարկելու հետ։ Այս քրեական գործը բացարձակ պոլիտիկայի հետ կապ չունի։ Սա տնտեսական աստառ ունեցող գործ է, բայց միևնույն ժամանակ կապ չունի նաև Մայրապետյանի կառուցապատման գործունեության հետ»,- ասաց Սիրունյանը։
Պաշտպանը ընդգծել է նաև, որ Սամվել Մայրապետյանը ոչ մի կապ չունի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի հետ, թեև հիմա մամուլն ամեն ինչ տանում է դեպի դրան։
«Եթե ասեք Արմեն Գևորգյան, ապա կասեմ՝ այո, նրանք ընտանիքներով մտերիմ են, ընկերներ են, հարազատություն կա, բայց Մայրապետյանը Քոչարյանին չի ճանաչում։ Ես դա կարող եմ միանշանակ պնդել»,- ասել է Սիրունյանը՝ հավելելով, որ իրենք երկուշաբթի վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու կալանքի որոշման դեմ, որը աբսուրդ է։ Կալանքի ոչ մի հիմք չի եղել։ Մայրապետյանը ազատության մեջ մնալով չէր կարող խոչընդոտել քննությանը։

Предприниматель Самвел Майрапетян с юмором относится к предъявленному ему обвинению - адвокат 10/13/2018   10:39  |  Криминальная хроника
Предприниматель Самвел Майрапетян с юмором относится к предъявленному ему обвинению, поскольку оно такое абсурдное, что иначе к нему относится невозможно, заявил "Первому информационному" адвокат Майрапетяна – Александр Сирунян.
Адвокат заявил, что не может пока представить обстоятельства дела и подробности. Сирунян отметил, что уголовное дело было возбуждено по части, касающейся событий, имевших место в мае 2008 года.
Адвокат указал, что Майрапетян не имеет абсолютно никакого отношения к делу о событиях 1 марта, просто, по его словам, СМИ, воспользовавшись его молчанием, придумали эту версию.
Он подчеркнул, что Майрапетян не имеет отношения ни к организаторам событий 1 марта, ни к стрельбе, ни к тем, кто пытался сокрыть следы после мартовских событий. По словам Сируняна, это уголовное дело не имеет какого-либо отношения и к политике. Он указал, что дело имеет экономическую подоплеку, но в  то же время не связано со строительной деятельностью Майрапетяна.
Адвокат также подчеркнул, что Майрапетян никак не связан с экс-президентом Армении Робертом Кочаряном и что он не знаком с ним.
Сирунян сообщил, что они во вторник подадут апелляционную жалобу на абсурдное решение об аресте, поскольку каких-либо оснований для этого не было.  Майрапетян, оставаясь на свободе, не может препятствовать следствию.