Էմանուել Մակրոնը գրառում է կատարել Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում 10/11/2018   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ֆրանսիայի նախագահ  Էմանուել Մակրոնը Ծիծեռնակաբերդում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո շրջել է թանգարանում և գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:
«Ծանր ապրումներով ու հուզմունքով ենք այսօր այստեղ: Ֆրանսիայի անունից ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում բոլոր նրանց, ովքեր ընկան՝ «արևն առած իրենց աչքերի մեջ», նրանք, ովքեր՝ «միայն ապրել էին ուզում»: Ֆրանսիան քողազերծել է ցեղասպանությունը դեռ 1915 թվականին մտավորականների կողմից: Եվ նա ընդունել է երեխաներին և ընտանիքներին, ովքեր փախչում էին ցեղասպանությունից, և ովքեր մեր ազգն ավելի պանծացրին:
Ֆրանսիան երբե´ք չի մոռանա և կպայքարի ճշմարտության ու ճանաչման համար: Այս տխուր խոնարհումը: Նրանց համար, ովքեր ընկան: Մեր և գալիք սերունդների համար»,- նշված է Մակրոնի գրառման մեջ:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը տիկնոջ` Բրիջիը Մակրոնի հետ Երևան էր ժամանել  Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար: Հոկտեմբերի 10-ին Երևան էին ժամանել նաև Կանադայի վարչապետը, Քվեբեկ նահանգի վարչապետը:

Макрон посетил Музей-институт Геноцида армян и оставил запись в Книге почетных гостей 10/11/2018   14:15  |  Лента новостей
Президент Франции Эммануэль Макрон почтил память жертв Геноцида армян в мемориальном комплексе «Цицернакаберд» в Ереване, после  чего посетил Музей-институт Геноцида армян, где оставил запись в Книге почетных гостей.
"Сегодня мы здесь с тяжелыми переживаниями и волнением. От имени Франции я воздаю дань уважения памяти всем тем, кто пал – "с солнцем глазами", тем, кто "просто хотел жить".Интеллигенция Франции еще в 1915 году приподняла завесу  над  Геноцидом. Франция  приняла детей, целые семьи, которые бежали от геноцида – тех, кто  позднее еще больше возвеличил Францию. Франция никогда не забудет и будет вести борьбу за истину и признание Геноцида армян. Этот скорбный поклон – тем, кто пал, пал за нас и грядущие  поколения ", — написал Макрон.
10:33 11/10/2018  |  Лента новостейПрезидент Франции в Ереване почтил память жертв Геноцида армян
16:21 19/06/2018  |  Лента новостейФранцузские парламентарии в Цицернакаберде почтили память жертв Геноцида армян
12:23 31/05/2018  |  Международные новостиУпотребление термина «геноцид» не является преступлением: прокуратура Стамбула приняла важное решение
09:34 18/05/2018  |  Лента новостейВ парламенте Армении назвали недопустимыми спекуляции о признании Израилем Геноцида армян