Հանրության և քննչական մարմինների նոր հարաբերությունների հաստատման գործընթաց է սկսվում. Փաշինյանը շնորհավորեց ՔԿ աշխատողի օրվա առթիվ 10/08/2018   11:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեն նշում է կոմիտեի աշխատողի օրը, որին նվիրված հանդիսավոր նիստին մասնակցեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը կոմիտեի աշխատողներին շնորհավորեց մասնագիտական տոնի առթիվ և մաղթեց հաջողություններ օրինականության, արդարության հաստատման գործում:
«Նախորդ անգամ ասել եմ՝ պետք չէ թաքցնել այն, որ եղել է հարաբերությունների բարդ շրջան: Այսօր թևակոխում ենք բոլորովին նոր փուլ, երբ գալիս է փոխվստահության համագործակցության շրջան: Սկսվում է հանրություն- քննչական մարմինների նոր հարաբերությունների հաստատման գործընթաց: Տեղյակ եմ՝ վերջին 5 ամիսներին քննիչները մեծ ծանրաբեռնվածությամբ են աշխատում: Շնորհակալություն եմ հայտնում, որ չեք զլանում, ըմբռնումով եք մոտենում իրավիճակին: Ձեր պատրաստակամությունը կապված է այն իրողության հետ, որ գործերին քաղաքական միջամտություններ ոչ միայն չեն լինում, այլև դրանք բացառված են»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ բացառված է, երբ իրավական հիմքերը կան, սակայն անձը պատասխանատվության չի ենթարկվում քաղաքական միջամտության պատճառով: Նա ընդգծեց, որ բացառված է անմեղ քաղաքացին ենթարկվի հետապնդման որևէ  միջամտության պատճառով:
«Կա այսպես ասած բարիկադներ կառուցելու կամ դրանք ապամոնտաժելու ժամանակ: Մենք մոտենում ենք բարիկադներն ապամոնտաժելու ճանապարհին: Արտահերթ ընտրությունները կլինեն այդ սահմանը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը կարևոր համարեց Հայրենիքին ծառայելու գործում՝ պրոֆեսիոնալների ներգրավումը, անկախ նրանից, թե այդ անձը ինչ քաղաքական թիմում է աշխատել:
«Մարդկանց գնահատելիս ընդունելի չեմ համարում համահարթեցման կամ խմբային գնահատումը: Բոլոր մարդիկ նույնը չեն, չի կարելի որևէ մի ոլորտ կամ ոլորտի մարդկանց մասին դատել այդտեղի նեգատիվ օրինակները աչքի առաջ ունենալով: Փորձենք յուրաքանչյուր ոլորտից ընդգծել դրական երևույթները: Երբ ասում եմ, որ բարիկադները ապամոնտաժելու ժամանակն է, ապա դա նշանակում է, որ կա բաց հրավեր բոլոր քաղաքացիներին՝ պրոֆեսիոնալ մարդկանց ներգրավելու պետականաշինության գործում: Համոզված եմ՝ պետական մարմիններում և դրանից դուրս կա այդ ներուժը: Այդ ներուժը կա այն քաղաքական ուժերում, որոնք հայտնվել են բարիկադներից այն կողմ: Ովքեր ունեն պրոֆեսիոնալ հատկություններ, կհրավիրվեն երազանքների երկիր կառուցելու գործում»,-հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
2015 թ. սեպտեմբերի 25-ին կառավարության նիստում որոշվել է, «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքի համաձայն, հոկտեմբերի 8-ը նշել որպես Քննչական կոմիտեի ծառայողի օր:
18:42 02/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Փարիզում կմասնակցի Ազնավուրի հոգեհանգստի և հուղարկավորության արարողություններին
19:18 01/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցավակցական ուղերձը Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ

Никол Пашинян поздравил сотрудников Следственного комитета Армении с профессиональным праздником 10/08/2018   12:43  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении сегодня, 8-го октября, отмечает День служащего СК. В торжественном заседании также принял участие премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер поздравил сотрудников СК с профессиональным праздником и пожелал им успехов в деле установления законности и справедливости.
“Сегодня мы вступаем в совершенно новый этап – этап сотрудничества, построенного на доверии. Начинается процесс установления новых отношений между обществом и следственными органами. Я в курсе того, что за последние 5 месяцев следователи работают с повышенной нагрузкой. Благодарю за то, что с пониманием относитесь к ситуации. Ваша готовность связана с теми реалиями, в условиях которых политического вмешательства в уголовные дела не только нет, но оно исключено”, - сказал Пашинян.
Премьер Армении отметил, что исключены случаи, когда есть правовыеоснования, однако человека не привлекают к уголовной ответственности из-за политического вмешательства. Он исключил случаи уголовного преследования невиновных граждан по политическим соображениям.
“Мы вступаем на путь демонтажа баррикад. Внеочередные выборы станут этим рубежом”, - подчеркнул премьер-министр Армении.
Премьер Армении посчитал важным привлечение профессионалов к участию в деле служения Родине вне зависимости от того, в какой политической команде этот человек работал.
“Когда я говорю, пришло время демонтажа баррикад, то это означает, что есть открытое приглашение всем гражданам, профессионалам к участию в деле государственного строительства. Убежден, что в госорганах и за их пределами такой потенциал имеется. Подобный потенциал есть и среди тех политических сил, которые оказались по ту сторону баррикад. Все, кто обладает профессиональными навыками, будут приглашены участвовать в деле построения страны нашей мечты”, - подчеркнул Никол Пашинян.
На состоявшемся 25-го сентября 2015 года заседании правительства было принято решение объявить  8-е октября Днем служащего Следственного комитета РА.